wtorek, 28 czerwca 2022

Wiadomości

Pamięć o przeszłości

Pamięć o przeszłości, to nie tylko oficjalne uroczystości.
 
W bieżącym roku mija 90-rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości w XI 1918 roku. W całym kraju, regionie, jak i samym Grajewie tegoroczne uroczystości rocznicowe miały więc szczególnie bogatą oprawę.
W Grajewie zachowały się jedynie dwie materialne pozostałosci związne z tamtymi pamiętnymi wydarzeniami 1918 roku. Pierwsza to "Pomnik Niepodległości" odsłoniety w 1929 r. na grajewksim rynku, a obecnie znajdujący się koło przejazdu kolejowego na ul. Cemntarnej. Natomiast druga, to mało komu znany nagrobek na grajewskim cmentarzu, upamiętniający rozstrzelanych w 1918 roku 3 członków POW z terenu ówczesnego powiatu grajewskiego. Nagrobek ten wystawiony w 1933 r. w 15-rocznicę tamtych wydarzeń, po upływie 75 lat był już w bardzo złym stanie. Dzięki inicjatywie Tomasza Dudzińskiego z Izby Pamięci Ziemi Grajewskiej, Urząd Miasta Grajewo zdecydował się sfinansować jego renowację, która właśnie się zakończyła. Poza oczyszczeniem terenu w koło nagrobka oraz odnowieniu napisów wyrytych na pomniku, dokonano również wymiany całkowicie zniszczonej i nieczytelnej już cementowej płyty nagrobnej na nową kamienną. Na nowej płycie odtworzono napis z 1933 r. "W XV-ROCZNICĘ / ROZSTRZELANYM 8 VIII 1918 R. / BOJOWNIKOM / O NIEPODLEGŁOŚĆ / 1933 R." jak również dodano nowy upamiętniajacy bieżącą renowację: "ODNOWIONO / W 90-ROCZNICĘ / ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI / 2008 R."

Niezmiernie cieszy fakt, że pamięć o wydarzeniach z przeszłości nie ogranicza się w Grajewie jedynie do oficjalnych obchodów rocznicowych,lecz zawiera w sobie również dodatkowe, niezwykle istotne w procesie rozwoju postaw patriotycznych i kultywowania tradycji historycznej, elementy. Władze miasta Grajewa pokazały, że dewiza ojca niepodległej Polski, Józefa Piłsudskiego - "Naród, który nie ceni swej przeszłości, nie jest godzień szacunku teraźniejszości, ani prawa do przyszłości" - nie jest im obca.


Więcej informacji o roztrzelanych członkach POW na portalu www.grajewiak.pl
T. Dudziński

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.