niedziela, 25 września 2022

Wiadomości

  • 5 komentarzy
  • 17520 wyświetleń

Osowe Grzędy 2007

Mszą świętą 7 września 2007 roku o godzinie 11:00 w kościele p.w. Narodzenia NMP  w Rajgrodzie rozpoczęła się uroczystość obchodów już 63 rocznicy bitwy 9 Pułku Strzelców Konnych AK z Niemcami, która miała miejsce w rejonie Osowe Grzędy. Mszę celebrowało 6 księży, przewodniczył ks. infułat Antoni Kochański z Augustowa a homilię wygłosił ks. kapelan Jerzy Niedbała z Giżycka.

„Przeszłość to dziś, tylko cokolwiek dalej...Zgromadziliśmy się dzisiaj w przeddzień rocznicy bitwy pod Grzędami, bo chcemy się modlić za wszystkich, którzy oddali życie za to, abyśmy byli Polakami... Jakkolwiek łatwo o Ojczyźnie mówić to trudno za nią umrzeć, a najtrudniej cierpieć...Chcemy zjednoczyć przy ołtarzu tych, którzy byli przed nami, jak i wszystkich zgromadzonych w świątyni." – tymi słowami witał zebranych ks. prałat Hieronim Mojżuk – proboszcz parafii pw. NNMP w Rajgrodzie.

Po mszy uczestnicy obchodów udali się do Leśniczówki Grzędy, gdzie krótkie przemówienia okolicznościowe wygłosili m.in. burmistrz Rajgrodu - Czesław Karpiński, burmistrz Grajewa - Krzysztof Waszkiewicz, przewodniczący Środowiskowej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych - Stanisław Wiśniewski, starosta Grajewski - Jarosław Augustowski. Wygłoszono Apel Poległych i oddano salwę honorową, po czym nastąpiło złożenie wiązanek pod pomnikiem osób, które w walce za wolność ojczyzny polegli w akcji " Burza".

„Te trzy miesiące, które spędziliśmy w okopach na zawsze zostaną w mojej pamięci. Przez cały czas towarzyszyły nam komary, bąki, wszy i głód, ale przyświecał nam jeden cel: niepodległość !" - wspomina jeden z uczestników wydarzeń 1944 roku.
„Żołnierze wojsk polskich godni są by czcili i wspominali ich wszyscy - bo walczyli mężnie i wytrwale" – mówił inny uczestnik uroczystości.

Warto zauważyć, że z roku na rok przybywa uczestników tej uroczystości jednak osób biorących udział w bitwie pod Grzędami - niestety jest coraz mniej. Obchody zakończyły się żołnierską grochówką, ogniskiem i spotkaniem wspomnieniowym.

e-Grajewo.pl

Grzędy 2007

Grzędy 2006
Grzędy 2005

Grzędy 2004

niedziela, 25 września 2022

BMW wypełnione papierosową kontrabandą

niedziela, 25 września 2022

Rosjanie uciekają przed poborem do wojska

Komentarze (5)

mogli by dac zdjecia grup ktore szly w rajdzie ^^

Pozdrawiam i gratuluję wszystkim uczestnikom Rajdu Grzędy 2007; moc serdeczności połączonej z podziwem dla wytrwałości i hartu młodzieńczego ducha przesyłam klasie IIE (ZSNR2). Wychowawca Tomasz Cebeliński.

Ale fajnie bylo :D A najfajniej jak zabladzilismy i sie wracac tzreba bylo z 1km :D

pozdrowienia dla wszytkich,którzy szli razem w grupie z panią Borawską.Było fajnie:)

Zuhahaha za rok też idę :P

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.