Wiadomości

  • 5 komentarzy
  • 17962 wyświetleń

Osowe Grzędy 2007

Mszą świętą 7 września 2007 roku o godzinie 11:00 w kościele p.w. Narodzenia NMP  w Rajgrodzie rozpoczęła się uroczystość obchodów już 63 rocznicy bitwy 9 Pułku Strzelców Konnych AK z Niemcami, która miała miejsce w rejonie Osowe Grzędy. Mszę celebrowało 6 księży, przewodniczył ks. infułat Antoni Kochański z Augustowa a homilię wygłosił ks. kapelan Jerzy Niedbała z Giżycka.

„Przeszłość to dziś, tylko cokolwiek dalej...Zgromadziliśmy się dzisiaj w przeddzień rocznicy bitwy pod Grzędami, bo chcemy się modlić za wszystkich, którzy oddali życie za to, abyśmy byli Polakami... Jakkolwiek łatwo o Ojczyźnie mówić to trudno za nią umrzeć, a najtrudniej cierpieć...Chcemy zjednoczyć przy ołtarzu tych, którzy byli przed nami, jak i wszystkich zgromadzonych w świątyni." – tymi słowami witał zebranych ks. prałat Hieronim Mojżuk – proboszcz parafii pw. NNMP w Rajgrodzie.

Po mszy uczestnicy obchodów udali się do Leśniczówki Grzędy, gdzie krótkie przemówienia okolicznościowe wygłosili m.in. burmistrz Rajgrodu - Czesław Karpiński, burmistrz Grajewa - Krzysztof Waszkiewicz, przewodniczący Środowiskowej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych - Stanisław Wiśniewski, starosta Grajewski - Jarosław Augustowski. Wygłoszono Apel Poległych i oddano salwę honorową, po czym nastąpiło złożenie wiązanek pod pomnikiem osób, które w walce za wolność ojczyzny polegli w akcji " Burza".

„Te trzy miesiące, które spędziliśmy w okopach na zawsze zostaną w mojej pamięci. Przez cały czas towarzyszyły nam komary, bąki, wszy i głód, ale przyświecał nam jeden cel: niepodległość !" - wspomina jeden z uczestników wydarzeń 1944 roku.
„Żołnierze wojsk polskich godni są by czcili i wspominali ich wszyscy - bo walczyli mężnie i wytrwale" – mówił inny uczestnik uroczystości.

Warto zauważyć, że z roku na rok przybywa uczestników tej uroczystości jednak osób biorących udział w bitwie pod Grzędami - niestety jest coraz mniej. Obchody zakończyły się żołnierską grochówką, ogniskiem i spotkaniem wspomnieniowym.

e-Grajewo.pl

Grzędy 2007

Grzędy 2006
Grzędy 2005

Grzędy 2004

Komentarze (5)

mogli by dac zdjecia grup ktore szly w rajdzie ^^

Pozdrawiam i gratuluję wszystkim uczestnikom Rajdu Grzędy 2007; moc serdeczności połączonej z podziwem dla wytrwałości i hartu młodzieńczego ducha przesyłam klasie IIE (ZSNR2). Wychowawca Tomasz Cebeliński.

Ale fajnie bylo :D A najfajniej jak zabladzilismy i sie wracac tzreba bylo z 1km :D

pozdrowienia dla wszytkich,którzy szli razem w grupie z panią Borawską.Było fajnie:)

Zuhahaha za rok też idę :P

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.