poniedziałek, 27 maja 2024

Wiadomości

  • 3 komentarzy
  • 12595 wyświetleń

Osiedle Waltera

"Tyle już dni czekam na Ciebie na osiedlu... no właśnie na jakim osiedlu? Umówiliśmy się przecież na osiedlu Południe. Numer bloku się zgadza, ale nazwa...
Tak kilkanascie lat temu nazywało się to osiedle!
Czyżbyśmy cofnęli się w czasie? Czy może to tęsknota do tamtych niezapomnianych lat?"

(patrz foto - Grajewo 04.08.04r.)

Świerczewski Karol, pseudonim Walter (1897-1947), generał, działacz komunistyczny. Wziął udział w rewolucji październikowej po stronie bolszewików, następnie ochotniczo wstąpił Armii Czerwonej. W 1920 jako dowódca batalionu Armii Czerwonej walczył przeciwko Polakom na Froncie Zachodnim.
W kolejnych latach na różnych stanowiskach w armii, m.in. w latach 30. szkolił dywersantów do działań na ziemiach polskich.

W sierpniu 1943 oddelegowany na stanowisko zastępcy dowódcy 1 Korpusu Polskich Sił Zbrojnych w ZSRR, następnie zastępca dowódcy 1 Armii Wojska Polskiego i dowódca 2 Armii Wojska Polskiego. W 1944 wszedł do Centralnego Biura Komunistów Polskich. Od 1946 wiceminister obrony narodowej.
W roku 1947 dochodzi do słynnego napadu na oddział gen. Karola Świerczewskiego „Waltera”, który odbywał właśnie podróż z Baligrodu do posterunku milicji w Cisnej. Choć do dziś nie wiadomo, kto tak naprawdę był sprawcą tego napadu, wówczas nie było wątpliwości, że dokonał tego oddział UPA.

e-Grajewo.plKomentarze (3)

A ilu on ze swoją bandą zabił POLAKÓW PATRIOTÓW?

Tylu ile jest na jego numizmacie pl. .........czyli tylko ok. 50

To naprawdę wstyd, ze nikt do tej pory nie zauważył i nie zdjął tej tabliczki.
Przecież generał Świerczewski to jeden z najohydniejszych zdrajców naszej ojczyzny.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.