środa, 8 lutego 2023

Warto przeczytać

Oferta OC różna od innych

Oferta OC różna od innych? To możliwe?

Obiło Ci się uszy, że jakieś towarzystwo ubezpieczeniowe oferuje "OC inne niż wszystkie"? A może nie wiesz, na jakich zasadach działa obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne od odpowiedzialności cywilnej? Zapoznaj się z naszym artykułem, a rozwiejesz wszystkie swoje wątpliwości.

Ustawowe ubezpieczenie
Ubezpieczenie OC chroni właściciela pojazdu przed roszczeniami finansowymi ze strony osób poszkodowanych w razie spowodowania przez niego wypadku, kolizji czy stłuczki. Oznacza to, że za obrażenia cielesne oraz straty materialne sprawca nie musi płacić z własnej kieszeni, ponieważ zostaną one pokryte z ubezpieczenia. Jak więc widać, OC jest produktem, z którego bezpośrednio nie korzysta ten, kto go wykupuje. Co więcej, zakres tego ubezpieczenia jest z góry narzucony przez Ustawę z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Treść Ustawy sztywno reguluje warunki ubezpieczenia OC, przez co musi być ono identyczne dla każdego kierowcy. Niezmiennie jednakowy jest nie tylko jego zakres, ale również suma gwarancyjna, która wynosi równowartość kwoty 5 mln euro w przypadku obrażeń na osobach i 1 mln dla szkód materialnych. Stawka jest wobec tego duża i pozwala spać spokojnie każdemu ubezpieczonemu kierowcy bez obaw o to, że w razie wypadku będzie trzeba płacić za szkody we własnym zakresie. Nie zmienia to jednak faktu, że nie ma czegoś takiego jak oferta OC różna od innych, dlatego przy wyborze polisy rolę odgrywa jedynie cena. W wyszukaniu najtańszego ubezpieczenia pomaga   http://najtaniejuagenta.pl/.

Dodatkowa ochrona
Towarzystwa ubezpieczeniowe często łączą podstawowe OC z innymi ubezpieczeniami, co różnicuje ofertę. Jeżeli zapytasz, jak obniżyć cenę OC, to właśnie w tym momencie pojawia się pole do manewru. Otóż skorzystanie z dodatkowych ubezpieczeń sprawia, że cena OC spada – w ten sposób towarzystwa rozszerzają swoją ofertę i sprzedają więcej produktów aniżeli tylko podstawowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej.

Dodatkowe ubezpieczenia proponowane przez towarzystwa obejmują:

  • autocasco (AC) – najdroższe, ale najszersze pod względem ochrony ubezpieczenie, które kompleksowo zabezpieczenia przed finansowymi skutkami szkód;
     
  • minicasco – ograniczona do ryzyka kradzieży i znacznie tańsza wersja AC;
     
  • NNW – ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, tanie i warto je mieć;
     
  • ubezpieczenie szyb – odszkodowanie jest wypłacane w przypadku wybicia lub zepsucia szyb.

Podsumowując, samo OC nie może się różnić w zależności od firmy, a jego warunki są zawsze takie same. Różnice pojawiają się jedynie przy dobieraniu dodatkowej ochrony ubezpieczeniowej do podstawowego OC.

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.