Warto przeczytać

Odwadniacze powietrza i filtry do sprężarek - charakterystyka, funkcje, efektywność

Każdy użytkownik sprężarki prędzej czy później stanie przed koniecznością zakupienia odpowiedniego odwadniacza/filtra powietrza do tego urządzenia. Czym są odwadniacze powietrza i filtry powietrza? Dlaczego używanie sprężarki bez nich może okazać się niezbyt dobrym pomysłem? Jak działają te niewielkie urządzenia o wysokiej efektywności? Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule!


Odwadniacze powietrza i filtry - zastosowanie


Powietrze, które naturalnie występuje w atmosferze ziemskiej zawiera bardzo duże ilości wody. Jest ona obecna w powietrzu w postaci pary wodnej jednak to niejedyne substancje, które unoszą się w ziemskim powietrzu atmosferycznym. Innymi są różnego rodzaju zanieczyszczenia w postaci stałej, a nawet - do pewnego stopnia w niektórych warunkach - w postaci oleistej!

Ilość zanieczyszczeń, bez względu na ich rodzaj, jest dla człowieka oddychającego powietrzem atmosferycznym niezauważalna. W przypadku użycia sprężarki powietrze ulega zagęszczeniu. Podobnie jak zagęszczeniu ulegają i zanieczyszczenia, i para wodna, która występuje w postaci kondensatu. Urządzenie, jakim jest odwadniacz powietrza i filtr powietrza, ma określoną funkcję: zatrzymywać kondensat i podawać sprężone powietrze dalej, ale oczyszczone z pary wodnej, olejów i mikroskopijnych ciał stałych.

Kondensat, który wydostaje się ze sprężarki wraz ze sprężonym powietrzem jest niepożądany z bardzo wielu powodów. Sprężarki są używane do wykonywania bardzo wielu zadań, nie tylko przedmuchiwania, dlaczego więc kondensat należy usuwać, nim znajdzie się w nieodpowiednim miejscu?


Brak filtra/odwadniacza = spadek efektywności!


Przykładem niech będzie używanie sprężonego powietrza do malowania określonymi rodzajami farb. Sprężarka pozbawiona filtrów i odwadniaczy będzie, prócz powietrza, transportować także zanieczyszczenia i oleje. Co to oznacza dla samego malowania?

Wiele farb (i innych środków chemicznych) traci swoje właściwości wtedy, gdy połączy się z kondensatem. Efektem są niedokładnie pomalowane elementy lub występujące w malowanym obszarze oczka tłuszczu. Tak, tak jak w zupie! Czy to wygląda estetycznie? To pytanie nie wymaga odpowiedzi, ale estetyka to jedno, efektywność to zgoła inna kwestia.

Wiele preparatów nanoszonych z wykorzystaniem sprężonego powietrza straci swoje właściwości, odporność na czynniki zewnętrzne, działanie czasu czy promieni słonecznych, gdy połączy się z kondensatem. Warto unikać takich sytuacji i korzystać nie tylko z filtrów i odwadniaczy, ale także:

  • separatory cyklonowe;
  • reduktory;
  • filtroreduktory;
  • naolejacze;
  • stacje przygotowania powietrza.

 

Każde z urządzeń stanowi swoisty rodzaj filtra  wyłapuje te substancje, które w danym środowisku są niepożądane, umożliwiając przepływ sprężonego pod odpowiednim ciśnieniem powietrza atmosferycznego. Warto stosować te akcesoria, w innym wypadku przedmuchiwanie, pompowanie, malowanie i inne czynności z użyciem sprężonego powietrza mogą okazać się nieefektywne, a nawet szkodliwe!

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.