czwartek, 7 grudnia 2023

Wiadomości

Obiady szkolne

Szkolny obiad od maja 2004r. powinien być "usługą stołówkową" (7% Vat). Prawdopodobnie prowadzone są rozmowy ministrów edukacji i finansów o całkowitym zwolnieniu od podatku.

Szkoła, która np. wystąpiła do urzędu statystycznego o nadanie numeru Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (taki numer jest podstawą do przyznania stawki opodatkowania) pyta urząd skarbowy czy ma opłacać Vat. Urzędy odpowiadają, że usługa edukacyjna objęta jest 0 stawką Vat. Dzięki temu i pomocy miasta dzieci jedzą tanie posiłki.

-Miasto samo ustala swoje wydatki i jeśli trzeba pomagamy takim placówkom. Uspokajam, u nas nic na razie się nie zmienia, jeżeli chodzi o obiady szkolne. Tutaj należy też brać po uwagę pracowników stołówek, którzy straciliby miejsca pracy po rezygnacji dzieci ze zbyt drogiego dożywiania - powiedział nam wiceburmistrz Grajewa W. Remfeld.


Dyrektor ZS nr 1 w Grajewie Andrzej Jasiński -
"Małe wyjaśnienie. Stołówki szkolne od 1 stycznia to 2 różne problemy:
1. Podatek VAT - tu niestety na dzisiaj możliwości manewru właściwie nie ma. W początkach grudnia dostaliśmy pismo zwalniające takie stołówki z 7% VAT, w końcu grudnia drugie pismo, tamto unieważniające, a nakazujące płacenie VAT. Czyli o te 7% posiłki zdrożeć powinny.
2. Cena przygotowania posiłku w stołówce. Z obowiązujących do 31.12.2004r. przepisów wynikało, że uczniowie pokrywaja jedynie cenę tzw. wkładu do kotła. Koszty energii, wody, środków higienicznych i wynagrodzeń pokrywano z budżetu. Ten przepis już nie obowiązuje, nowego jeszcze nie ma. Stąd formalnie nie wiadomo jak ustalać koszt posiłku - "po staremu", czy w pełnej wysokości (to oznacza 2-3 krotny wzrost ceny). Na razie chyba wszyscy, czekając na obudzenie się urzedników MENiS, robią "po staremu", przy czym w stołówkach placówek miejskich - z błogosławieństwem - jak widać - władz".


Obiad szkolny w Grajewie dziecko może zjeść za 3,50zł; 3,75zł (SP4; SP2).


A.B. e-Grajewo.pl

czwartek, 7 grudnia 2023

Grajewo. Konsultacje społeczne

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.