Brak należytej świadomości i wrażliwości dotyczącej opieki nad zwierzętami u znacznej części naszego społeczeństwa doprowadził do nowelizacji w 2012 roku ustawy o ochronie zwierząt.
Wraz z narastającym problemem bezdomności wśród zwierząt został nałożony na gminy obowiązek przeciwdziałania temu zjawisku. Bezpańskie psy są zabierane do schronisk, a populacja wolnożyjących kotów jest objęta specjalną opieką, przez którą rozumie się dokarmiane, sterylizację i kastrację kotów na koszt miast i gmin, co zapobiega niekontrolowanemu rozmnażaniu. Cele te realizuje burmistrz i rada miasta, uchwalając coroczny Program opieki nad bezdomnymi zwierzętami, współdziałając w tym zakresie z ludźmi dobrej woli - społecznymi opiekunami kotów działającymi w ramach wolontariatu.
Jak bardzo jesteśmy zaskoczeni, że w naszym mieście znajdują się osoby, które wykazują brak zrozumienia dla tych działań, przeszkadzają w niesieniu pomocy i utrudniają realizację Programu. Pamiętajmy, że miarą rozwoju społeczeństw jest ich stosunek do słabszych, pokrzywdzonych ludzi oraz do zwierząt. Nie chcemy chyba, aby otaczająca nas rzeczywistość przypominała tę z zacofanych krajów „trzeciego świata”, gdzie koty całymi stadami grasują po mieście, albo tę z legendy o królu Popielu, którego myszy zjadły. Pamiętajmy o roli kotów (i nie tylko) w ekosystemie miasta, w zwalczaniu wielu szkodników. Kierujmy się wrażliwością i zdrowym rozsądkiem.
Dziękujemy wszystkim grajewskim szkołom i przedszkolom, które brały udział w programie edukacyjnym i zbiórce karmy dla bezdomnych zwierząt. Zapraszamy ludzi dobrej woli do współpracy z nami dla dobra czworonogów.
TOWARZYSTWO OPIEKI NAD ZWIERZĘTAMI W POLSCE
Komentarze (0)