Kultura i rozrywka

Nowa wystawa w GIH

Grajewska Izba Historyczna

oraz

Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Bluszcz”

serdecznie zapraszają

na kolejne spotkanie z cyklu “Grajewskie spotkania z historią”

połączone z uroczystym otwarciem wystawy:

Moda kobieca dwudziestolecia międzywojennego

które rozpocznie się w siedzibie GIH (ul, Ełcka 30)

dnia 26 marca 2011 r. o godz. 11:00

 

W programie spotkania przewiduje się:
- prezentację Grup Rekonstrukcji Historycznej z terenu Podlasia
- prezentację GRH “Bluszcz” z Warszawy
- referat Joanny Bestry nt. “Moda kobieca w okresie II RP”
- otwarcie wystawy “Moda kobieca dwudziestolecia międzywojennego”


„Moda kobieca dwudziestolecia międzywojennego”

 

Wystaw prezentowana będzie w siedzibie GIH w okresie 26 III - 10 IV 2011 r. Na wystawie obok informacji dot. mody żeńskiej z tego okresu znajdą się oryginalne elementy strojów i dodatków do nich; Nie zabraknie również oryginalnych wykrojów i czasopism poświęconych modzie; Dodatkowo uroczystość otwarcia wystawy dnia 26 III godz. 11:00 uświetnią dziewczęta z GRH "Bluszcz" w strojach z okresu II RP.

 

Okres dwudziestolecia międzywojennego był czasem rozkwitu państw Europy, w tym także Polski, w której po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. tworzyło się nowe społeczeństwo. Entuzjazm, spowodowany zakończeniem wojny, pchał ludzi do twórczych działań, powstawały nowe kierunki w literaturze i sztuce. Warszawa nie pozostawała w tyle za innymi stolicami Europy, a moda, bardziej wyraziście niż kiedykolwiek, odzwierciedlała sytuację społeczną.

 

MODA LAT 20.
Moda lat dwudziestych była wynikiem przemian jakie dokonały się w ubiorze kobiecym w trakcie I Wojny Światowej, w czasie której większość kobiet musiała podjąć pracę i zastąpić miejsce mężczyzn, którzy zginęli na froncie. Drugim czynnikiem, który spowodował zmianę był kryzys gospodarczy, brak materiałów oraz pieniędzy i podporządkowanie całego przemysłu potrzebom wojennym. Charakterystyczną cechą mody lat dwudziestych jest spłaszczenie, zgeometryzowanie i wydłużenie kobiecej sylwetki. Popularna była stylizacja na chłopczycę: krótko ścięte włosy, maskowanie biustu i opuszczenie tali sukienki aż na biodra, co likwidowało podkreślenie wcięcia w pasie.
Dodatki - małe kapelusze, często wzorowane na wojskowych hełmach tzw. kaski, które były mocno naciągnięte na oczy i przylegające do głowy. Ważnym dodatkiem były szale oraz bardzo długie sznury pereł i korali. Biżuteria była skubizowana, odzwierciedlała modę na styl art deco. Buty po raz pierwszy były bardzo odkryte i miały podkreślać odsłoniętą prawie do kolana kobiecą łydkę.

 

MODA LAT 30.
W latach trzydziestych powróciła moda na kobiecość i delikatność, chociaż wiele wprowadzonych w latach 20 zmian w stroju zakorzeniło sie na dobre. Sukienki znowu stały się dłuższe, zaczęto szyć je ze skosu, dzięki czemu podkreślona została kobieca sylwetka: wydatny biust i biodra, wąska talia. Długie spódnice miały kształt dzwonu z szerokim brzegiem u dołu. Ramiona poszerzano falbankami i pelerynkami. Bardzo powszechnym strojem stała żakiet ze spódnicą, praktyczne do pracy i na co dzień. Włosy pozostały dość krótkie, ale obowiązkowo musiały być one falowane a modnym kolorem był tleniony blond.
Dodatki - powróciła moda na kapelusze z szerokimi rondami, chociaż równie popularne były małe bereciki, toczki ozdobione kwiatami i woalką najczęściej noszone na bakier. Ważnym elementem stroju były kołnierze z futra noszone do żakietu lub eleganckie futrzane pelerynki zakładane do sukienek. Dodatkiem używanym do każdego typu stroju były sztuczne kwiaty, wpinano je do sportowych żakietów jak i do wieczorowych sukien.

 

Grupa Rekonstrukcji Historycznej "Bluszcz"
www.grhbluszcz.reenacting.eu

Zwykle rekonstrukcje historyczne kojarzą się z mundurami i bronią. My stawiamy sobie za cel pokazanie losu cywili w czasie działań wojennych, co jest znakomitym, a wręcz niezbędnym uzupełnieniem całości historycznych widowisk.
Zajmujemy się rekonstrukcją żeńskich strojów cywilnych z okresu I wojny światowej, II wojny światowej oraz dwudziestolecia międzywojennego. Niektóre z nas zajmują się również rekonstrukcją Armii Czerwonej i służb pomocniczych Wehrmachtu.
Pomysł na nazwę naszej grupy wziął się od tytułu czasopisma dla kobiet, które ukazywało się w latach 1865-1939. Naszą działalnością chcemy przede wszystkim jak najwierniej odwzorować i pokazać modę damską wyżej wymienionego okresu.
Z założenia jesteśmy grupą żeńską, nie ze względu na jakąkolwiek ideologię, ale na nasz profil. Mamy jednak nadzieję na poszerzenie tego grona. Zapraszamy do współpracy inne grupy rekonstrukcyjne oraz wszystkich zainteresowanych poznawaniem historii mody, życia codziennego i kultury okresu międzywojennego oraz lat pierwszej i drugiej wojny światowej.


Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.