Sezon grzewczy jeszcze się nie zaczął, a promieni słonecznych już nie wystarcza na to, by dogrzać mieszkania i domy. To najlepszy okres dla rozwoju pleśni i grzybów. Po ciepłym lecie ich kolonie rozwijają się jeszcze intensywniej, zajmując coraz większe połacie murów. Nieusunięte grzyby mogą być niezwykle niebezpieczne dla naszego zdrowia.
Wszelkie zawilgocone miejsca w naszych domach są idealnym miejscem do rozwoju grzybów i pleśni. Nieproszony gość najczęściej bytuje na ścianach, niszcząc mury, zaprawę tynkarską i farbę. Często także atakuje drewniane elementy wykończeniowe, powoduje przy tym butwienie desek parkietowych, czy boazerii. Grzyby i pleśnie tworzą ciemne lub rude plamy na murach szpecąc budynek, a gdy ich kolonie są dostatecznie duże we wnętrzu zaczyna roztaczać się nieprzyjemny zapach.
Nieproszeni jesienni goście mają destrukcyjny wpływ na zdrowie osób przebywających w pomieszczeniach zaatakowanych grzybami i pleśnią. Powtarzające się migreny, nawracające zapalenia dróg oddechowych, astma oskrzelowa, choroby układu krążenia i układu pokarmowego, a nawet choroby nowotworowe mogą być skutkiem obecności grzybów w otoczeniu.
Zjawisko to jest o tyle niebezpieczne, że często trudno jest powiązać przyczynę z chorobami nękającymi mieszkańców budynku. Nie usuwając jej pozbawiamy się możliwości całkowitego wyleczenia.
Powodem, dla którego mury absorbują wodę najczęściej jest niedostateczna izolacja pozioma lub pionowa budynku. Zdarza się, że jest ona źle dobrana do warunków panujących na danym terenie, np. jest zbyt lekka w stosunku do wysokości wód gruntowych. Tam, gdzie grunt jest podmokły konieczne jest stosowanie izolacji średniej lub ciężkiej. Trzeba też pamiętać, że stan izolacji przeciwwilgociowej może ulec pogorszeniu z biegiem lat. Najbardziej jednak na zawilgocenie narażone są budynki pozbawione tego niezwykle ważnego elementu, czy też budynki niepodpiwniczone.
Gdy na ścianach pojawiają się zacieki najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy specjalistycznej firmy zajmującej się osuszaniem budynków. Trafne ustalenie przyczyn pojawiania się wilgoci, ocena stanu budynku oraz jego osuszenie i zabezpieczenie na przyszłość wymaga fachowej wiedzy, doświadczenia i specjalistycznego sprzętu. Niezwykle istotne są także metody przyjęte w walce z wilgocią. To one w dużej mierze decydują o końcowym efekcie i koszcie podjętych działań. Do najtańszych i niezwykle skutecznych rozwiązań należy technologia iniekcji krystalicznej® szerzej opisana na stronie www.pawlak.zgora.pl.
Warto przyjrzeć się rurom spustowym odprowadzającym wodę na zewnątrz. Nieszczelne lub niedostatecznie daleko wyprowadzone rury mogą również być przyczyną wchłaniania wilgoci przez mury budynku. To także częsty, choć nie tak kłopotliwy i niebezpieczny powód zawilgocenia murów.
Najmniej destrukcyjną przyczyną pojawiania się wilgoci wydaje się się być awaria instalacji wodnej. Krótkotrwałe działanie wody nie wpływa negatywnie na stan murów. Po usunięciu usterki budynek szybko ulega osuszeniu, a niebezpieczeństwo pojawienia się grzybów jest znikome.
poniedziałek, 25 listopada 2024
poniedziałek, 25 listopada 2024
Komentarze (0)