poniedziałek, 22 lipca 2024

Wiadomości

Nie zostali sami !

Uszkodzone dachy, pożar od uderzenia pioruna, połamane drzewa tarasujące drogi - takie były skutki gwałtownej wichury i burzy, które przeszły  20 sierpnia nad częścią województwa podlaskiego.

Pierwszej pomocy udzielono bezpośrednio po zdarzeniu. Obecni byli strażacy z jednostek OSP gminy Grajewo oraz mieszkańcy wraz z wójtem i sekretarzem gminy. Pomagali przy uporządkowaniu zawalonych budynków oraz zabezpieczeniu obiektów, a także poinformowali poszkodowanych, co zamierza zrobić samorząd. Powołana została komisja do oszacowania strat.

„Caritas diecezji łomżyńskiej przekazał kwotę 30 tys. zł, już zostały zakupione materiały budowlane dla P. Grzegorza Gołąbka (budynek inwentarsko-gospodarczy).
Co do budynków mieszkalnych poszkodowani otrzymają zasiłek celowy z budżetu Wojewody, a także z budżetu Państwa do 100% poniesionych kosztów wynikających z kosztorysów komisji ds. oszacowania strat: w przypadku P. Motusa tj. kwota do 83.224 zł. P. Dąbrowskiego do 13.104 zł. P. Gwiazdowskiego do kwoty 9.537 zł. Wydatki te muszą być udokumentowane rachunkami” powiedział Wójt Gminy Grajewo Stanisław Szleter ( na zdjęciu).

Decyzje o przyznanych środkach, a także ich kontrolę wydatkowania monitoruje wraz z wójtem, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej. Z innych środków z budżetu Państwa prawdopodobnie zostaną przyznane kwoty po 15 tys. zł. Dotyczy to osób, którym zostały uszkodzone budynki gospodarcze, ludzie Ci będą mogli ubiegać się także o kredyty preferencyjne. Ponadto wszyscy poszkodowani mogą składać wnioski do KRUS-u o przyznanie pomocy finansowej. Dodatkowo ze środków własnych Gminy przyznano po 1.500 zł w formie zasiłku celowego.

Całość objęta jest szczególnym nadzorem ze strony Wójta Gminy Grajewo, aby jak najszybciej można odtworzyć zniszczone budynki.

e-Grajewo.pl


W związku z niesieniem pomocy  wielu osobom i instytucjom Wójt Gminy Grajewo składa podziękowania za tak duże zaangażowanie.

Wichura nad BiałaszewemKomentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.