Odwiedzając leśne ostępy, możemy natknąć się na małą sarenkę, czy zajączka. Zwierzęta wydają się porzucone i samotne. Pamiętajmy, aby do nich nie podchodzić, dotykać i zabierać. Zazwyczaj młode nie potrzebują naszego wsparcia. Często pomagając im, niestety szkodzimy odbierając je od matek, najlepszych opiekunek.
- Jak co roku, w okresie wiosennym przypominamy, aby nie zabierać pochopnie małych pociech natury z ich kryjówek. Zazwyczaj samice np. zajęcy czy saren, chowają swoje potomstwo w różnych miejscach i zostawiają je, by samemu zdobyć pożywienie. Takie zachowanie jest czymś zupełnie normalnym i bardzo ważnym, ponieważ, aby móc wykarmić pociechy mlekiem, ich matki same muszą intensywnie żerować – wyjaśnia Izabela Karp, strażnik służb terenowych i Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt.
Zwierzęta mają różne taktyki przetrwania, same doskonale sobie radzą. Tylko w naturalnym środowisku mogą nauczyć się szukać pożywienia, schronienia, jak unikać drapieżników. Oczywiście zdarzają się sytuacje, w których maluchy naprawdę potrzebują naszej pomocnej dłoni. Wówczas najlepiej zadzwonić do ośrodka rehabilitacji zwierząt, albo najbliższego nadleśnictwa.
W Ośrodku Rehabilitacji Zwierząt w Grzędach z roku na rok pacjentów przybywa.
Szczególnie tłoczno jest wiosną, kiedy spacerowicze przynoszą znalezione w lesie osobniki, które zupełnie nie potrzebują pomocy. Pamiętajmy, że las to dom dzikich zwierząt, my jesteśmy tylko gośćmi. Zwierzęta świetnie sobie radzą bez pomocy człowieka.
Nie utrudniajmy im życia.
czwartek, 12 grudnia 2024
środa, 11 grudnia 2024
© Copyright 2024, Wszelkie prawa zastrzezone
Komentarze (0)