wtorek, 28 maja 2024

Wiadomości

  • 7 komentarzy
  • 10285 wyświetleń

Nie czekaj na raka piersi !

350 kobiet w wieku 50- 69 lat przeszło bezpłatne profilaktyczne badanie mammograficzne - to efekt dwudniowej wizyty mammobusa w Grajewie. Badania sfinansował podlaski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia.  

W Grajewie mammobus przebywał w piątek i sobotę (3, 4 listopad br.) przy przychodni "MEDICUS" na os. Południe. W tym czasie mammografie przeszło 350 kobiet z powiatu grajewskiego w wieku 50- 69 lat. Do tygodnia każda z przebadanych pań otrzyma pocztą wynik badania. Kolejny raz mammobus zawita w mieście najprawdopodobniej na początku 2007 roku.      

- To już nasza dziesiąta wizyta w Grajewie w ostatnich czterech latach. Każdorazowo mammobus przyjmuję średnio 300 - 400 kobiet. Warto dodać, że u jednej, dwóch pań na sto, stwierdzamy raka, bądź poważne zagrożenie tą chorobą, w ten sposób często ratujemy życie - mówi Wiesław Nalewajko, właściciel NZOZ Przychodnia Profilaktyki i Diagnostyki Obrazowej TNN w Białymstoku, który od czterech lat wykonuje mammografie na Podlasiu.

Rak piersi jest nowotworem w dużym procencie uleczalnym - warunkiem jednak jest rozpoznanie choroby we wczesnym stadium, co może zrobić sama kobieta poprzez samokontrolę piersi, bądź regularne badania mammograficzne. W Polsce na raka piersi corocznie zapada około 12 tys. kobiet. Połowa z nich umiera.


Adam Mazurek, e-Grajewo.pl

poniedziałek, 27 maja 2024

Komunikat UM w Grajewie

Komentarze (7)

Dlaczego nikt nie pomyśli o kobietach w wieku 20-39 lat? Nie chcę nikogo urazić, ale "babcie" koło 70-tki juz sporo przeżyły i nawet jeśli mają raka, to nie tak żal odchodzić. Pomyślcie co mają powiedzieć kobiety, które zdążyły założyć rodzinę, urodzić dziecko. Chcąc zrobić tego typu badanie muszą czekać w kolejce wiele miesięcy, co w prostej linii prowadzi do wykrycia nowotworu w ostatniej - nieuleczalnej fazie. Dajcie także szansę na wygranie życia młodym...

kobiety powinne być badane od 20 roku życia a od 50-go to musztarda po obiedzie To jest koślawy system leczenia nie ma się czym chwalić ale to wszystko chodzi o pieniądze ciągle brak ale to bardzo dobrze że jest taka instytucja jak medicus i coś robi dla tych kobiet .

Nie wiem dlaczego jest ogłoszenie o odbytych badaniach mammografii i ilości kobiet przebadanych. Dlaczego nie było ogłoszenia w jakich dniach będzie mammobus, wtedy wiele kobiet naprawdę obciążonych rakiem miałoby okazję zrobić badanie, a tak przebadali się tylko te kobiety, które zostały poinformowane przez medikus, czyli liczą się znajomości. Nieładnie!!!!!!

Popieram swoją przedmówczynię bardzo mądrze i dobrze , a gdzie mamografia dla kobiet młodszych w Grajewie, nie ma gdzie zrobić trzeba korzystać z usług miasta Ełk lub Białystok, a takie nasze Grajewo chojne niech zorganizują coś dla kobiet młodszych w takim wieku także pojawiają się przypadki raka piersi i to bardzo często !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

też bym się zbadała, ale gdzie?

to jest prawda w ostatnim komentarzu

e grajewo jest najlepsza strono a zespolem TURBO!

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.