środa, 28 lutego 2024

Wiadomości

  • 3 komentarzy
  • 14094 wyświetleń

Nasi w tygodniku "Polityka"

Krzysztof Waszkiewicz, burmistrz Grajewa, Stanisław Szleter, wójt gminy oraz Edward Borawski, prezes  Mlekpol oraz poseł PSL na łamach tygodnika "Polityka" skomentowali sytuację ekonomiczną naszego regionu. Regionu, który zdaniem Unii należy do najbiedniejszych w całej Wspólnocie.

W lipcowym raporcie tygodnika "Polityka" pt. „Głową we wschodnią ścianę” czytamy:

„Bruksela nas podliczyła: pięć najbiedniejszych regionów Unii Europejskiej to polskie województwa: lubelskie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie. Produkt krajowy brutto jest tutaj najniższy na całym obszarze Wspólnoty. Trzy nasze regiony tworzą dziś wschodnią granicę wspólnej Europy. W najbiedniejszych, na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu, dochód na jednego mieszkańca wynosi 3538 euro rocznie, czyli 35 proc. średniej unijnej. Podlaskie, Świętokrzyskie, Warmia i Mazury depczą im po piętach. W pozostałych dziewięciu nowych krajach Unii nie ma tak ubogich regionów" 

W dalszej części artykułu autorka tekstu  stawia pytania - Dlaczego województwa wschodnie są rezerwatami ubóstwa? Czy tak już zostanie ? Jak to zmienić ?

„W powiecie grajewskim bezrobocie jest w górnej strefie stanów województwa, powstaje mleczna dolina”

- W rolnictwie mamy boom – mówi Stanisław Szleter, wójt. – Mleko to na Podlasiu białe złoto. Rolnicy modernizują gospodarstwa za pieniądze pozyskiwane z programu sektorowego Unii.

„Ten boom związany jest z Łaciatym, marką wylansowaną przez Mlekpol. Spółdzielnia co miesiąc wypłaca rolnikom za mleko 100 mln. zł. Zatrudnia w mleczarniach 1650 osób”

- Przed wejściem do Unii z funduszu SAPARD otrzymaliśmy 12 mln zł, a teraz z funduszy strukturalnych 20 mln zł – wylicza Edward Borawski, prezes spółdzielni i poseł PSL.
 
”Burmistrz Grajewa Krzysztof Waszkiewicz dostrzega symptom ożywienia”

- Mlekpol, zakłady płyt wiórowych, które rozbudowują Niemcy. Rusza budowa mieszalni pasz, powstała strefa ekonomiczna. Radzą sobie aktywni i wykształceni – Waszkiewicz jest ostrożnym optymistą. W Grajewie choć bezrobocie jest dwucyfrowe, brakuje dziś fachowców.


e-Grajewo.pl

Komentarze (3)

Edmund a nie Edward

srali muchy... jak ładnie napisali

Praca w mleczarni??? hahaha Byłem i pytałem- nie ma pracy jak nie masz nazwiska Hahaha

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.