Wiadomości

Na pomoc skoczą w ogień

Na pomoc skoczą w ogień

Mszą świętą w samo niedzielne południe 15 maja rozpoczęli druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej gminy Prostki świętowanie swojego patrona i wiosny. Przypadające w tym dniu Zielone Świątki to święto rozpoczynającej się wiosny, a imię patrona strażaków Florian pochodzące od łacińskiego przymiotnika florus oznacza kwitnący. Pododdział w raz ze sztandarami główną ulicą uroczyście przemaszerował do prostkowskiego kościoła.

Ojciec święty Jan Paweł II
W liście apostolskim z okazji 800-lecia parafii św. Wojciecha na Kleparzu w 1984 roku, jako wikary dawny świętofloriański, tak pisał na temat kultu św. Floriana: "Święty Florian stał się dla nas wymownym znakiem...szczególnej więzi kościoła i Narodu Polskiego z Namiestnikiem Chrystusa i stolica chrześcijaństwa...Ten, który poniósł męczeństwo, gdy spieszył ze swoim świadectwem wiary, z pomocą i pociechą prześladowanym chrześcijanom w Lauriacum, stał się zwycięzcą i obrońcą w wielorakich niebezpieczeństwach, jakie zagrażają materialnemu i duchowemu dobru człowieka. Trzeba także podkreślić, że święty Florian jest od wieków czczony w Polsce i poza nią jako Patron strażaków, a więc tych, którzy wierni przekazaniu miłości i chrześcijańskiej tradycji, niosą pomoc bliźniemu w obliczu zagrożenia klęskami żywiołowymi"
Przed ponad ośmiuset laty szczątki świętego Floriana sprowadzono do Krakowa i wtedy się okazało, że ów święty chroni od ognia! Kraków wówczas płonął a kościół św. Floriana na Kleparzu pozostawał nietknięty. Dlatego w Polsce Florian został patronem straży pożarnej.

Najlepsza w powiecie
Po Mszy św. podczas już oficjalnych uroczystości, przy reprezentacyjnej strażnicy, przeglądu pododdziału dokonał szef Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ełku st. bryg. Mirosław Hołubowicz. W uznaniu zasług w niesieniu pomocy potrzebującym 17 strażaków zostało odznaczonych. Prostkowska OSP należy do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego i jest uznawana za najlepszą OSP w powiecie Ełckim.
- To odznaczenie to budujący dla mnie dowód uznania za trzynastoletnią już gotowość do ratowania ludzi i ich dobytku – cieszy się Krzysztof Fiedorowicz, miejscowy strażak. – Służba w OSP choć niebezpieczna jest bardzo potrzebna ludziom, dlatego jestem tu.
W uroczystościach obok komendanta powiatowego wzięły udział władze samorządowe gminy.
- Z satysfakcją mogę powiedzieć, ze jestem druhną naszej OSP, a jako wójt wspieram strażaków i będę ich wspierać, oni są tego warci – obiecuje Bożena Bagan, wójt gminy Prostki. – Nasi strażacy zawsze w społeczeństwie mieli i mają dobrą opinię. Zawsze z pomocą są tam gdzie ludzie ich potrzebują.
Widok suto zastawionego stołu i biesiada były dla strażaków ochotników radosnym akcentem i zakończeniem obchodów.

Janek Kalbarczyk

Komentarze (0)

Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.