środa, 17 kwietnia 2024

Wiadomości

  • 3 komentarzy
  • 13632 wyświetleń

MOPS dla bezdomnych

Tak jak w latach poprzednich na liście MOPS w Grajewie znajduje się 16 osób, które w sezonie zimowym mogą zamarznąć. Nie są to osoby bezdomne, lecz takie które wskutek nadużywania alkoholu oraz braku stałego miejsca zamieszkania mogą paść ofiarą siarczystych mrozów.

Zdaniem dyrektor MOPS problem pomocy dla bezdomnych nie polega na braku pieniędzy, czy niechęci pracowników opieki, lecz nieodpowiedzialności potrzebujących. Część osób zagrożonych bezdomnością nadużywa alkoholu, niekorzystna z bezpłatnych obiadów i regularnie odmawia umieszczenia w noclegowniach.           

W ubiegłym roku trzech panów przebywało w ełckiej noclegowni, a my płaciliśmy za ich utrzymanie 350 zł miesięcznie za osobę. Niestety te osoby szybko rezygnowały i uciekały z tych placówek, gdyż nie chciały się podporządkować regulaminowi, który zabraniał m.in. spożywania alkoholu - mówi Teresa Kalinowska – Kakareko , dyrektor MOPS w Grajewie.

Osoby znajdujące się na liście MOPS codziennie mogą liczyć na ciepły posiłek w Klubie Seniora oraz w stołówce ZSM nr 1. Dodatkowo opieka wydała już 200 złotowe zasiłki na zakup węgla, czy drewna. Osoby, które wyrażą pisemną zgodę na umieszczenie ich w placówkach przeznaczonych dla bezdomnych, będą kierowane do dwóch noclegowni w Ełku i jednej w Białymstoku. 

- Jesteśmy w stałym kontakcie z kierownikami pobliskich noclegowni, jeśli będzie taka potrzeba i zgoda to bezdomni z Grajewa zostaną tam przewiezieni i zakwaterowania na okres zimy. Uważam, że w naszym mieście nie ma potrzeby budowy noclegowni –  dodała dyrektor MOPS.

W akcję pomocy dla bezdomnych włączy się tradycyjnie grajewska policja, która już  rozpoczęła program „Nie bądźmy obojętni”. Pod numerem tel. 272 22 22 oraz 997 funkcjonariusze czekać będą nas sygnały od mieszkańców miasta odnośnie osób pozostających w warunkach zagrażających życiu lub zdrowiu. Policja prowadzić będzie także regularne patrole nocne, mające na celu zlokalizowanie bezdomnych i udzielnie im szybkiej pomocy.   


Adam Mazurek, e-Grajewo.pl

wtorek, 16 kwietnia 2024

Ruszyły patrole motocyklowe

Komentarze (3)

Bezdomni, pijusy, jeszcze za nich płacić n niech ida do pracy i zarobią na swoje utrzymanie

Powiem tylko jedno:Dajecie komu chcecie i ile chcecie.Fakt to że zatroszczyliście się o bezdomnych jest prawdą,bo kiedy jest mróz nie mozecie uciec przed odpowiedzialnościa ale ja też z tym się zgadzam.Kiedy u mnie mama nie pracowała i było ciężko nie dostaliśmy nic,kompletnie nic,dobrze że chociaż przez jakiś czas pracowałem w kościele za żywność za co wszystkim bardzo dziękuję.I to tylko tyle chciałem nadmienić w sprawach pomocy dla mieszkańców.Proszę zobaczyć,że inni żyją z tego i nie chce im się nawet szukać pracy,a wiecie dlaczego?A bo po co jak go państwo chowa,a jeszcze do tego alkohol się sprzedaje......PARANOJA.i najgorsze jest to że wielu ludzi myśli sobie że nie ma sensu pracować ciężko kiedy mozna narobić dzieci i państwo je wychowa.

nasz opieka to paranoja daje rente pijakom daje im na wegiel daje zywnośc obiadki życ nie umierać.a oni to i tak zostawiaja na metach.i my uczciwie zarabiający musimy tych "biedakow" utrzymywać?oni miesięcznie maja taki dochod ze wile osób takiego dochodu na osobę nie ma.jak płacą zasilki to tylko patrzeć ,ale jak popadało śniegu to nie ma komu odśnieżyc bo oni chorzy i nie mogą pracowac a innym co naprawde trzeba to nie dają,..

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.