Warto przeczytać

  • 8 komentarzy
  • 6241 wyświetleń

Mobbing

Mobbing

Zjawisko mobbingu jest tematem tabu, zwłaszcza w małym miasteczku, które żyje ludzkimi dramatami i sensacjami dnia codziennego. Są w okolicy zakłady pracy, instytucje publiczne, sklepy, obiekty służby zdrowia. Jestem głęboko przekonana,że występuje w nich mobbing, tylko różnie przez ludzi nazywany, interpretowany. Kiedyś zatrudniona byłam u wspaniałych pracodawców,ludzi uczciwych, wykształconych, sprawiedliwych, empatycznych, uśmiechniętych, niosących wsparcie. Naprawdę są tacy w Grajewie, dalej prosperują i w ogóle sie nie zmienili. Swoich pracowników traktują przyjacielsko,z szacunkiem, zrozumieniem nagłych, rodzinnych wydarzeń. Za każdym razem, gdy spotykam tę parę, wymieniamy uściski,porozmawiamy. To takie przyjemne. Zawsze bije od nich spokój i szczera, niewymuszona życzliwość.
Niestety, sama od wielu lat mam kompletnie innego pracodawcę. 

A wracając do mobbingu. Jest to patologiczne, powtarzające się systematycznie i występujące od wielu lat zjawisko. Jego cechą jest bezbronność ofiary wobec mobbera.Mobbing może być czynny i bierny. Mobbingiem czynnym można określić obarczanie zbyt dużą odpowiedzialnością pracownika przy jednoczesnym ograniczeniu mu możliwości podejmowania decyzji, co powoduje poczucie zagrożenia u pracownika. Mobbingiem biernym natomiast, powtarzający się stan lekceważenia. Mobbing stanowić mogą takie zachowania jak: nieuzasadniona krytyka, publiczne upokarzanie,ośmieszanie, przerywanie wypowiedzi, niejednoznaczne polecenia, straszenie zwolnieniem, terror telefoniczny, krzyk, wrogie spojrzenia, odzywki, przymusowe zostawanie po godzinach pracy, konfliktowanie pracowników, wykorzystywanie swojej pozycji.
Są pracodawcy, którzy od lat stosują takie praktyki. Nie wierzę, że nie zdają sobie z tego sprawy. A pracownicy?
Boją się. Pracują, znosząc w milczeniu ww. zachowania latami, sądząc, że skoro nie ma w regionie pracy muszą znosić  wszystko. Ceną jaką płacą jest frustracja, niska samoocena, złość - na to, że nie mają siły sprzeciwić się, przewlekły stres i choroby. W końcu, gdy latami choruje dusza, zaczyna chorować ciało.
Zmiana miejsca pracy to jedyna skuteczna metoda uwolnienia się od mobbingu, pod warunkiem, że uda się przejść płynnie z jednego miejsca pracy do drugiego,mając szczęście, gdy nie trafimy w podobne miejsce.  
Zjawisko mobbingu powinno być tępione. Jak długo można chodzić do pracy ze ściśniętym żołądkiem i być nastawionym na nieustanne odpieranie ataków i krytykę? Mobbing ze strony przełożonego doprowadza do wypalenia zawodowego i często  owocuje zmianą pracy ze strony pracownika.

 

(kpw)
 

Komentarze (8)

Dziewczyno, zrób coś w końcu ze swoją sytuacją. Użalasz się nas własnym losem i widać, że nie potrafisz wziąć sprawy w swoje ręce. Po co ci to użalanie się nad sobą ? Żeby jeszcze bardziej się pogrążać w bagnie? Piszesz o mobbingu a świadomie się jemu poddajesz. Dziwna jesteś

Wydajesz się być bardzo nieszczęśliwa w swojej pracy.

W mojej firmie dziś na się takie rzeczy

Pani Kpw od jakiegoś czasu śledzę Pani felietony i kurcze ależ smutne to Pani życie, a gdzie mąż, kochanek czy inny men, który wspierałby w tych trudnych chwilach.

U mnie w pracy tez jest takie zjawisko mobingu czynnego i biernego ze strony brygadzisty a mistrz nic z tym nie robi pewnie sam sie go boi zglosze to do kierownika albo dyrektora mysle ze poskutkuje

Firma / w prostkach jest idealnym przykładem mobbingu i pospolitego chamstwa na czele z Monika /Pawłem i Prezesem /

Zaraz mobbing, po prostu zwykły opierdol.

W banku PKO na kasie kasjerka obsługuje kasę .Kazdy mysli że ona tylko wpłaca i wypłaca pieniążki NIE ....taka pani musi ciagle oferowac kazdemu klientowi pożyczke ,założenie konta ,różne kredyty....musi wykonać limit tych uslug ,jesli nie wykona limitu i klient z tych ofer nie skorzysta kasjerka nie dostanie premii .Więc kasjerka mówi że nie chce premii i nie chce namawiac klientów na te usługi .Szefowa mówi jej że jeśli nie wykona limitu to jej koledzy i koleżanki nie dostaną premii.Więc kasjerka rezygnuje z pracy bo psychicznie juz nie da rady .Czy to nie jest mobbing .A tak dzieje się w bankach PKO /

Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.