Wiadomości

  • 53 komentarzy
  • 15075 wyświetleń

"Mleczny kryzys" na Podlasiu

W tym roku gwałtownie spadła w skupie cena mleka. Nie tak dawno duże gospodarstwa rolne w województwie podlaskim otrzymywały po 1,40 – 1,50 za litr sprzedanego mleka. Teraz cena w niektórych spółdzielniach spadła nawet o połowę. Polskie mleczarnie z trudem eksportują coraz mniejsze ilości mleka w proszku i masła. Kryzys w mleczarstwie uderzył najbardziej tych rolników, którzy w ostatnich kilku latach zaciągnęli ogromne kredyty na budowę obór, zakup drogich maszyn i ciągników.


Podlaskie mleczarnie słyną w całym kraju jako największe i najnowocześniejsze wytwórnie produktów mlecznych. Spółdzielnie mleczarskie z Grajewa, Kolna, Piątnicy i Zambrowa znajdują się w pierwszej dziesiątce krajowego rankingu jednostek tej branży. Dobre wyniki osiągają również mleczarnie w Siemiatyczach (największy w kraju eksporter serów twardych), Suwałkach, Bielsku Podlaskim, Augustowie oraz w Wysokiem Mazowieckiem.
Regionalne przedsiębiorstwa wykorzystują do produkcji nowoczesne oprzyrządowanie i najwyższej klasy technologie wytwórcze. Ich oferta asortymentowa jest niezwykle bogata i gwarantuje najlepsze walory smakowe. Wiele z przedsiębiorstw posiada już Certyfikaty ISO.

 

Czy podlascy rolnicy przeinwestowali i stoją w obliczu bankructwa?

 


piątek, 19 kwietnia 2024

Głos na TAK - Dariusz Latarowski

Komentarze (53)

Niech rolnicy pochwalą się ile mają dofinansowania z UE!

Jak to się ma do kryzysu skoro sie nie oszczędza.
Tak dla przyponienia podam że:22 sierpnia już po raz kolejny odbyła się impreza plenerowa pt. „Letni Piknik z Mlekpolem”. Zorganizowany przez Radę Nadzorczą i Zarząd SM MLEKPOL z myślą o dostawcach mleka, pracownikach z rodzinami oraz firmach i osobach współpracujących ze spółdzielnią.Ciekaw jestem ile taka impreza kosztowała ???

Niech Obserwator pochwali się ile godzin dziennie pracuje!?

PO TRZY CZTERY AUTA NA PODWÓRKU

to sie zamien z rolnikam i zobaczusz jak to dobrze

I co z tego dofinansowania?? Myślisz ze rolnikowi dadza sie wzbogadzić?? Jesteś w blędzie. Wszystko co rolnik dostanie wydaje w całosci na podstawowe wydatki. Im większe dochody tym proporcjonalnie wieksze wydatki.Dadzą dofinansowania a obniżą cenę mleka. I na to samo wychodzi.

obserwatorze nawqet jak maja 100 ys zlotych to powiedz jaka maszyne moga kupic albo ile nawozow kupic ktoreposzly do gory o 300 % nie wspomne o sprzecie rolniczym rowniez minimum 100 % ceny podskoczyly i co ty mowisz o dotacjii z ue nie chcia bys jej dostac i pracowac na gospodarce a co do mleka to jest polityka mleczarni jak w tej telewizyjnej grze najslabsze ogniwo i wlasnie ci najslabsi odpadna bo nie wytrzymaja presji splaty kredytu i utrzymania sie na rynku samochody laduja sie codziennie nawet 100 aut i pan borawski twierdzi ze nie ma zbytu to gdzie oni te towary wyworza na smietn ik czy do klientow bo juz sam nie wiem jezeli na smietnik to pan prezes sam sobie galaz tnie a jezeli do odbiorcow idzie to po prostu jest klamca ze towar nie schodzi po ile godzin samochody czekaj na zaladunek bo nie nadaza maszyna mleka pakowac paranoja

cie chyba pogielo dofinanasowania tyle co kura nasra nie jestes rolnikiem wiec nie wiesz

do obserwatora: ale Ty de.ilu chyba nie masz rodziny na wsi i nie masz pojęcia ile kosztuje utrzymanie całego gospodarstwa!

ty obserwator... żebyś miał trochę pod tym swoim pustym garnkiem to inaczej byś myślał. żal mi Ciebie

a ty się pochwal czy masz rozum. ty wiesz człowieku ile kosztują nawozy albo pasze???

z UE są małe dopłaty. to zależy kto ile mam pola..!!
czym więcej pola tym więcej kasy..!
a ta mleczarnia do oszalała chyba,zamiast podnosić ceny to oni jeszcze obniżają i zniechęcają rolników do produkcji mleka..!!

A firma osiąga kolosalne zyski, ma rekordy w przerobach ilości mleka.. no nic taki kryzys pomaga oczywiście tylko mleczarni... ciekawe kiedy kupią kolejny zakład... po prostu doją rolników z kasy pod przykrywką kryzysu

co z tego że maja jak odrazu na nawozy i paliwo to wydadza i do żniw już nie starcza.

ty obserwator a policz ile mają wydatków i tak malo dostają 24 godzinna prace

obserwator ale tyś głupi , przelicz tylko ile kosztuje tona nawozu, ile kosztuje litr ropy co z tego ze im dają jak te pieniądze dlugo nie pogrzeją kieszenia skoro tak mają dobrze to dlaczego nie jesteś rolnikiem

A rolnicy myśleli, że na festynach Mlekpolu bawią się za darmo

Rolnicy - a jakie Wy macie wykształcenie?

oj a ktoś jak zakłada działalnośc gospodarczą to nie dostaje z UE żadnego dofinansowania :( ale prawdopodobnie w 2012 znikną dopłaty. To wtedy rolnicy będą słusznie narzekać !!!! Co do imprezy to jak najwięcej :) nie wiecie z jakich funduszy to idzie to się nie wymądrzajcie :)

do brylek. a ty masz podstawówkę??

co za tuman pisze o rolnika nie majac zielonego pojecia!!! kup sobie gospodarstwo popracuj z 10 lat i sie wtedy wypowidz!! bez obrazu noobku

Do Brylek- ja ukończyłem Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie na Wydziale Biologii i Hodowli Zwierząt.

wszystko jest dla ludzi każdy może zostać rolnikiem.wiec niech sie nie wypowiadaj ci którzy nimi nie są bo to nie jest lekki zawód.i sie zastanówcie jak byście żyli żeby rolnik na was nie pracował

Co do artykułu. Spółdzielnie w Kolnie, Zambrowie, Augustowie, należą do SM Mlekpol czyli Grajewa.

Jeśli polski rolnik zaprzestanie produkcji to ludzie z miast będą jedli same opady które polski rząd sprowadzi z krajów UE

Wiecie co?.. aż śmiać się chce kiedy czytam komentarze do artykułów związanych z mleczarstwem. Ciągle to samo. Wieczne napadanie na siebie. W tym kraju nikt nie ma lekko. Rolnikom jest ciężko bo koszty produkcji surowca i utrzymania gospodarstwa znacznie wzrosły. Zgadza się! Ale wzrosły też czynsze media, ceny żywności w mieście.
Ludzie zrozumcie jedno! Jesteśmy od siebie zależni!
Do: Maks... każdy pracuje na siebie! Czy kupujemy mleko Łaciate od gospodarza, czy w sklepie? Zgadza się to rolnik produkuje surowiec, ale "zakład"- czytaj pracownicy, go przerabia, pakuje i wysyła na rynek.
Nikomu nie jest lekko! ceny mleka drastycznie spadły, ale i wynagrodzenia pracowników nie drgneły choćby o złotówkę.To nie "miastowi" odpowiadają za spadek ceny przeczytajcie post "ciapa" on ma rację!
Wszyscy jedziemy na tym samym gównia..ym wózku polskiej biedy... Ci na górze liczą profity, a tu na samym dole bieda bo "kryzys"...

Oj piszą bzdury niektórzy.A NIEWIDZĄ CO znaczy praca rolnika świątek piątek i niedziela.żADNEGO urlopu niemamy i jeszcze nikt nie docenia tej ciężkiej pracy mleko nawet 1zł nie kosztuje a za butelke wody ile trzeba zapłacić?Nie mówiąc już o piwie ile mleka rolnik musi sprzedac na butelke piwka?Zastanówcie się niektórzy co piszecie bo rolnik to też człowiek taki sam jak inni.A że ciężko ludzie pracując się dorobi tego czy owego to dopiero łatwo zauważyć.A że w tym smrodzie te krowy doi to wcale nie jest przyjemność i ogonem krowim po nosie dostawać.A jak mieszczuch taki by spróbował tej przyjemności jakiej doznaje rolnik to napewno by zrozumiał i nie pisał głupot.Pozdrawiam wszystkich!

Brylek nie myśl że na wsi same tumany.Średnie wykształcenie to mają wszyscy w mojej wsi a również i wyższe.Nie znasz życia na wsi.

Obserwatorze "Być głupim (nie brać pieniędzy z Unii) i biednym" - chyba taka jest twoja dewiza. Porada : Ty też możesz wziąć - rozpocznij tylko działalność gospodarczą.

Nie obrzucajmy sie obelgami, bo to o nas swiadczy.jest dobre powiedzenie; ,,CHLOP POTEGA JEST I BASTA,, reszty można się domyślić.

DO OBSERWATOR!! a czy Ty zdajesz sobie sprawę z tego ile rolnik musi zainwestować w ropę, naprawę maszyn rolniczych lekarstwa dla zwierząt? Proszę spojrzeć na sprawę obiektywnie. 60,00 gr za litr mleka- to nwet nie wystarczy na utrzymanie krowy ( licząc roczny zysk ze sprzedaży mleka i roczny wydatek utrzymania krowy) fakt- są dofinansowania z UE, ale one nawet w połowie nie pokrywają wydatków rolnika.A swoją drogą- słusznie, że są.
DO BRYLEK!! wykształcenie rolnika- owszem- wielu go nie ma, ale oszacuj też liczbe ludności żyjacej w miastach którza tego wykształcenia również nie posiadaja. Watro byłoby też spojrzec na tworzone szanse rozwoju i mozliwości dostepu do nauki czy kultury(temat poruszany od zawsze)

Jeśli komuś żle na wsi, nie musi tam być.

chodzcie i zobaczcie jak jest lekko na gospodarce

Litwa też jest w U.E. a mleko odbiera się starymi "ziłami" pomalowanymi pędzlem na niebiesko. Rura w kanę i pompują mleko. A u nas jakie są poprzeczki, hale udojowe, zlewnie sterylne,.... Wymogi, mleko somatyczne, bakterie, nowe samochody do wożenia mleka (prywatnych firm), bo na starym za mocno pewnie dało się kombinować. A tak w ogóle to rolnicy oddający mleko są "dymani" przez swoją SPÓŁDZIELNIĘ - przecież to jest już relikt i wymysł prosto z ZSRR. Składka to na flaszkę może być .... To jest sprawa dla REPORTERA lub Wizjera ... Rolnicy jestem z WAMI!!! Nie dajcie się .... Tylko czemu tyle czasu o tym cisza....? Lepper nawet się nie interesuje, a dopłaty też jeszcze trochę i po dopłatach.

łątwo Wam mówic o rolnikach ... że niby dużo kasy dostają może chcecie się za mnienic i napierda*** dzień w dzień 24 godziny ?? zastanów się do Huj * !! masz ten śwój urlop i się ciesz bo rolnicy nie mogą ... dzięki nam masz przetwory ... ale co ja będę tłumaczyła ŻAL MI TAKICH LUDZI

wielu zazdrosci rolnikom tych niby pieknych samochodww i domow ,ale z tego co mi wiadomo w Agencji Nieruchomosci Rolnej sa jeszcze tysiace hektarow do kupienia czemu ludzie z miasta nie kupuja .... Prawda jest co pisze vvv jeszcze troche i naprawde bedzieci jesc odpadki ja Polscy rolnicy zaprzestana produkcji

Jak wam źle na wsi to sprzedawać te wasze niedochodowe gospodary i do miasta,,w mieście potrzebują do pracy''

To jest typowe działanie mające na celu wykończyć przedsiębiorców (w tym wypadku rolników). Pewien okres czasu była dobra cena zarabiali dobrze to i kredyty wydawały się dobrym pomysłem, nabraliście na nowoczesne obory sprzęt itd a teraz będą wam tak obniżać stawkę że za bezcen oddacie cały wasz dorobek.

A kto wam każe mleko produkować, jak ci się cena litra nie podoba to zmień profil produkcji, która firma produkowała by dla samej tradycji po kosztach.

PAWEŁ JESTEŚ NIEDOUCZONY W POLSCE JEST NADRODUKCJA ŻYWNOŚCI I NIE BĘDZIEMY JEŚĆ ODPADÓW ALE NA WSI BĘDĄ SAMI PRODUKOWAĆ BUTY I TYM PODOBNE. JEST TAKIE POWIEDZENIE NIE PYTAJ ROLNIKA JAK MU SIĘ WIEDZIE BO ODPOWIEDŻ ZAWSZE TAKA SAMA ŻLE NAWET JAK OBORA WARTA MILION

łątwo Ci mowic ... 15 lat chodujesz i raptem masz zmienic sprzedac 50 sztk bydłą ?? kto je kupi i jak juz kupi to za bezcen !!

Do rolniczki. Na wsi której mieszkasz, wyższe wykształcenie ma jedynie ksiądz.

Obora warta jest milion ale jest własnością banku a rolnik tylko użytkuje i łudzi się że będzie dobrze, przy takiej cenie mleka z czego zapłacić ratę za nią,a już nie wspomnę co zostanie z wypłaty!

DO ZMIANY: czy uważasz że zmiana profilu gospodarstwa to sprawa pieciominutowa? Wydaje mi się ze nie jesteś osoba dojrzałą, skoro piszesz wybacz- ale bezmyślne sugestie. Czy twoi rodzice lub Ty sam/ sama mozesz dziś pracować na budowie, jutro zarządcą huty, za tydzieć sprzedawcą, i znów za godzine informatykiem, lekarzem , archeologiem,sędzią, rolnikiem i innym sposród tylu zawodów... zejdź na ziemię i jesli już sie wypowiadasz- podejdź rozsądnie do sprawy.

Akurat Anka? teraz mamy takie czasy że nie raz już się zmieniało pracę i jej rodzaj oby tylko pracować i mieć co miesiąc wypłatę. A nie pisałem że to sprawa pięciominutowa tylko jak na te mleko non stop narzekacie to nikt wam nie karze tylko na tym się ograniczać. To wy jak dzieci "15 lat hodujesz i raptem masz zmienić" TAK jak trzeba to się zmienia. W Unii rzeczywistość wygląda inaczej taki rolnik z 15-30 krowami nie ma racji bytu bo jest po prostu nierentowny, to ma być producent mleczny a nie pionek.

Rolnictwo to działalnośc gospodarcza jak każda inna, ma swoje plusy i ma minusy, w obecnej chwili jest ciężko, ale pamiętam czasy jak marża na mleku wychodziła 50% (druga dekada lat 90tych). kto wtedy inwestował, zgarnał ciężką kasę aż do roku 2008. Teraz koniunktura siadła i zarobek rolnika na litrze to góra 5 do 20 %, nie licząc Piątnicy która płaci jak głupia, ale nie wiem czy dobrze robi.
Rolnicy nie dostaną więcej pieniędzy na rynku, bo jest nadprodukcja mleka i cena nie wzrośnie. W takiej sytuacji chcąc zarabiać więcej trzeba poszukać redukcji kosztów - np obciąć prezesowi Mlekpolu, zracjonalizować nawożenie, kupić paszowóz, wejśc w programy rolnośrodowiskowe itd.
Życzę powodzenia wszystkim producentom mleka

co z tego pisania waszego i gadania jak juz z gory wszystko ustalone jest.chlop cale zycie ma i mial ciezko.unia potrafila zamknac taka cukrownie w lapach,da rade i mlekpol zamknac...wszystko jest kwestia czasu tylko.ten kto pracowal badz pracuje wie jak jest na wsi.mieszczuchom sie wydaje ze wszystko takie latwe i proste a na dzien pracy tylko zeby poszedl do obory to by nabral rozumu choc taki.a polacy tylko slyna z gadania i krytykowania jeden na drugiego.ale zeby przed wyborami chociaz madrze wybrali to niema..wiec niema co sie zalic bo juz karty dawno rozdane zostaly...

Co do prezesa to jak z opiniami tutaj na e-grajewo dobrze ze są p;pisane dobrze że ludzie się interesują ale widoczne będą tylko te pochlebne żeby bron borze z siła wyższa nie zadzierać

A ja wam mówie, że niedługo to nic nie będzie. A jak bedzie to wsio bedzie z Chin - nawet mlieko. Toć kryzys jest i nic ni ma. Wsio drożeje: paliwo, ziemniaki (u nas na rynku 100 zł za meter), nawozy. Zara pewnie kurs euro spadnie, bo trza ustalić dla rolnika do wypłaty dopłat - a potem podrożeje, jak już wypłacą. A spółdzielnie - do Euro 2012 ni będzie żadnej.

Co to za kraj wogule jest ta Polska: ani wy Rolnicy ani my mieszczuchy nie mamy tu dobrze, was okradają na cenie mleka nam ZUS ucina większa cześć pensji na emeryturę z której nie wyżyjesz. Politycy nic sensownego nie robią bo po co - zrobimy coś dla ludzi dopiero przed wyborami to znów nas wybiorą.

Niektórzy są totalnie ograniczeni. Myślą tylko o pieniądzach. Gdy w życiu chodzi o coś więcej - o inne wartości niż materialne dobra. Ciekawa jestem czy taki człowiek żyjący w mieście chciałby się zamienić na pracę na wsi. Bo pieniądze każdy chciałby mieć ale z tą ciężką pracą jest już gorzej. Praca rolnika jest ciężka, nie ma dni wolnych. Szkoda, że jest bardzo niedoceniana w naszym polskim społeczeństwie....bo rolnicy są Waszymi żywicielami Mieszczanie!!!!

Gdyby nie rolnicy okoliczni i mleczarnia Mlekpol to Grajewo było by drugimi Prostkami

Bo droga Marto bez pieniędzy żyje się ciężko w kraju gdzie służba zdrowia szkolnictwo itp jest tylko nazywane bezpłatnym

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.