Szczuczyn

"Matematyka w obiektywie"

"Wy nie wiecie co to jest matematyka! Wy myślicie: liczby, liczby! Nie! A ona śpiewa, gra jak kryształ.
Cała dusza tonie w dźwięcznym, przejrzystym krysztale."

Stanisław Leopold Brzozowski

 

Dnia 10.06.2021r. w Bibliotece - Centrum Kultury w Szczuczynie odbyło się otwarcie wystawy „Matematyka w obiektywie” na którą składają się zdjęcia zrobione w ciągu ostatnich pięciu lat w ramach corocznych konkursów fotograficznych. Autorami fotografii są uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych z całej Polski, większość z województwa podlaskiego.

Otwarciu wystawy towarzyszyła wizyta p. Barbary Bojaryn - Kazberuk - dyrektor Podlaskiego Instytutu Kultury w Białymstoku i p. Karoliny Szymańskiej - Skowronek - kierowniczki Działu Edukacji i Projektów Podlaskiego Instytutu Kultury. 

Uczniowie z Zespołu Szkół w Niećkowie pod opieką Pani Emilii Krasińskiej i z Zespołu Szkół im. Józefa Piłsudskiego w Szczuczynie pod opieką Pani Ewy Kurzątkowskiej mieli okazję dowiedzieć się istotnych i bardzo ciekawych faktów na temat samej wystawy, które przedstawił m. in. Janusz Siemion - dyrektor Biblioteki - Centrum Kultury w Szczuczynie jak i nasi goście z Podlaskiego Instytutu Kultury w Białymstoku - notabene główny organizator tejże wystawy oraz Andrzej Kosmowski - animator kultury w BCK w Szczuczynie.

Uczniowie mieli okazję przekonać się jakże prawdziwe są słowa Arystotelesa - "Matematyka jest miarą wszystkiego”. Obejrzane przez nich prace są dowodem na obecność matematyki w otaczającej nas rzeczywistości. Uczniowie przekonali się też, że sama wystawa jest wyrazem niezwykłej spostrzegawczości samych autorów, których charakteryzuje też niemała doza humoru. 

Zwiedzających zaprosiliśmy do udziału w konkursie fotograficznym "Odkrywam matematykę!". To niepowtarzalna okazja aby rozejrzeli się wokół siebie i spojrzeli inaczej na otaczający ich świat szukając przy tym ducha matematyki. Trzy najlepsze fotografie nagrodzone zostaną pakietami nagród.

Mamy nadzieję, że wystawa "Matematyka w obiektywie" zachęci i zainspiruje zwiedzających do udziału w przyszłych edycjach konkursu. Wystawę zorganizowały Wydział Informatyki Politechniki Białostockiej, Centrum Popularyzacji Matematyki SIGNUM oraz Podlaski Instytut Kultury w Białymstoku. Wystawa eksponowana będzie w BCK w Szczuczynie do 30 czerwca br.

Kiedy pożegnaliśmy ostatnich zwiedzających, dyr. Janusz Siemion oraz goście z Podlaskiego Instytutu Kultury spotkali się z Arturem Kuczyńskim - Burmistrzem Szczuczyna w Regionalnej Izbie Historii i Tradycji w BCK w Szczuczynie. 

Panie Barbara Bojaryn - Kazberuk jak i Karolina Szymańska - Skowronek zwiedziły również odrestaurowany kompleks klasztorny - obecne Centrum Muzealno - Warsztatowe oraz sam kościół pw. INMP w Szczuczynie. Historię zespołu klasztorno - kościelnego  przybliżył J. Siemion.

Serdecznie dziękujemy wszystkim zwiedzającym za obecność, dyrektorom szkół i opiekunom klas za współpracę. Szczególne podziękowania kierujemy w stronę dyrektor PIK oraz kierowniczki Działu Edukacji i Projektów PIK w Białymstoku za wizytę, ciekawe rozmowy i współpracę.

Andrzej Kosmowski
Biblioteka - Centrum Kultury w Szczuczynie
fot. Andrzej Szabelski / Andrzej Kosmowski
 

poniedziałek, 27 września 2021

Akcja krwiodawstwa w Szczuczynie

Komentarze (0)

Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.