środa, 17 kwietnia 2024

Wiadomości

  • 2 komentarzy
  • 12916 wyświetleń

Manewry ”Zima 2010”

Ogień, strzelanina i śnieg tryskający w powietrze wzbijany końskimi kopytami, kiełbaski pieczone na ognisku i nalewka wojskowa to atrakcyjne efekty towarzyszące wojskowym manewrom „Zima 2010”. W ten właśnie sposób zakończył karnawał oddział Towarzystwa Przyjaciół 9 Pułku Strzelców Konnych z Grajewa. – Zimowe nasze manewry to wiadomo, kulig – opowiada Jan Bagiński, jeden z grajewskich strzelców. – Oczywiście obowiązkowy jest konkurs strzelecki z broni krótkiej i ze sztucera. Teraz zimą na kulig każdy przyjechał swoim samochodem. Latem natomiast na manewry jeździmy zabytkowymi wojskowymi motorami i samochodami. Można je zobaczyć podczas bitwy o Grajewo, jaką od kilku już lat z „hitlerowcami” stacza nasz oddział. Nie muszę dodawać, że oczywiście każdego roku rozgramiamy napastników. Podczas naszych wypraw na grobach poległych stawiamy znicze, zmieniamy flagę, jeżeli jest już zniszczona upływającym czasem a najważniejsze, że historii naszej ziemi uczymy swoje dzieci.

Tradycję pamięci o 9 Pułku Strzelców Konnych stacjonującym przed II wojną światową w Grajewie kultywują już całe rodziny grajewian. Towarzystwo Przyjaciół 9 PSK powstało w 2000 roku. Idea jego powołania zyskała akceptację Klubu Byłych Żołnierzy 9 PSK i 9 PSK AK. Oprócz atrakcyjnych kuligów i wypraw po miejscach pamięci głównym celem działalności towarzystwa jest kultywowanie i propagowanie historii, tradycji i barw 9 pułku strzelców konnych jak również szeroko rozumianej historii ziem powiatu grajewskiego. Cele te grajewianie realizują poprzez: prowadzenie Grajewskiej Izby Historycznej, organizację Święta Pułkowego oraz współorganizację obchodów rocznicowych bitwy 9 PSK AK z Niemcami w rejonie Czerwonego Bagna we IX 1944 r., wydawanie publikacji kawaleryjskich i dotyczących historii Ziemi Grajewskiej, wydawanie kwartalnika historycznego pt.: "Grajewskie Zeszyty Historyczne - Zapis", współpracę z instytucjami i organizacjami kultywującymi tradycje kawalerii II RP na terenie kraju i za granicą, współpracę z władzami lokalnymi oraz organizacjami młodzieżowymi i szkołami.

Janek Kalinowski

Foto: Strzelcy z rodzinami na manewrach.

 

tylko w e-Grajewo.pl

wtorek, 16 kwietnia 2024

Ruszyły patrole motocyklowe

Komentarze (2)

gdzie można wstąpić do stowarzyszenia?

W sprawie ewentualnego członkostwa proszę o kontakt e-mail: 9psk@interia.pl lub do siedziby Grajewskiej Izby Historycznej (ul. Ełcka 30)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.