sobota, 22 lutego 2025

Warto przeczytać

Maść czy krem - co stosować na AZS?

Atopowe zapalenie skóry to choroba przewlekła, przy której podstawą terapii jest stosowanie emolientów. Wybór tych produktów jest obecnie bardzo szeroki. Kiedy aplikować krem, a w jakich sytuacjach lepsze efekty może przynieść maść na AZS?


Krem czy maść na AZS?

Emolienty stanowią podstawę leczenia tej choroby. Przywracają prawidłowe funkcje bariery naskórka i optymalny poziom nawilżenia. Wybór emolientów jest duży. Jak dotąd nie udowodniono, aby któryś z ich składników był bardziej efektywny w leczeniu atopowego zapalenia skóry (AZS) od innych. Emolienty można stosować w formie kremu, balsamu, płynu lub maści. Co ważne, w okresach zaostrzeń na obszary objęte stanem zapalnym w pierwszej kolejności zaleca się aplikować lek przeciwzapalny (np. glikokortykosteroid miejscowy), a dopiero później emolient.


Krem na AZS zalecany jest głównie przy łagodniejszych zmianach. Jeśli pojawiająca się suchość skóry i jej swędzenie ma niewielkie nasilenie, zazwyczaj wystarczą lżejsze postacie emolientów, takie jak właśnie kremy czy balsamy. Maść na atopowe zapalenie skóry - Apteka dla Rodziny oferuje wysokiej jakości emolienty w postaci maści, które przynoszą lepsze efekty przy bardziej nasilonych zmianach skórnych. Jeśli więc pojawia się silniejszy świąd, pieczenie czy suchość lub też zastosowany wcześniej krem nie przynosi wystarczających efektów, warto sięgnąć po maść. Dobrze jest jednak mieć na uwadze, że w przypadku pojawienia się zmian sączących, preferowaną postacią emolientu na AZS jest krem, spray lub inna lekka postać preparatu emoliencyjnego.


Maści, kremy, balsamy na AZS - jak je stosować?


Emolienty na AZS wymagają częstego, regularnego nakładania. Co istotne, należy aplikować je na skórę całego ciała, a nie jedynie na obszary pokryte zmianami. Emolienty stosuje się zarówno w okresach remisji, jak i zaostrzenia objawów choroby. Korzystanie z nich podczas remisji pomaga wydłużyć okresy bezobjawowe. Podczas zaostrzeń, jak zostało wspomniane, emolienty lepiej jest aplikować po wcześniejszym złagodzeniu stanu zapalnego przy pomocy leków wydanych z przepisu lekarza.


Emolienty przy AZS należy stosować kilka razy dziennie. Minimum to 1-2 razy dziennie, choć większość pacjentów wymaga częstszej aplikacji produktów nawilżających i natłuszczających. Emolienty trzeba nakładać na skórę w stosunkowo dużej ilości - u dzieci wynosi ona ok. 250 g na tydzień, a u osób dorosłych 500 g na tydzień. Ważna jest, aby stosować emolient w krótkim czasie po zakończeniu kąpieli - powinien być on użyty w ciągu 5 minut po umyciu i delikatnym osuszeniu ciała.


Emolienty są niezbędne w leczeniu atopowego zapalenia skóry. Szeroka dostępność tych produktów daje pacjentom możliwość znalezienia produktu, który jest przez nich dobrze tolerowany i przynosi oczekiwane efekty. Przy bardziej nasilonych zmianach pomocna jest maść. Dłużej utrzymuje się na skórze, przywracając jej uczucie ukojenia i otulenia. Przy łagodniejszych zmianach wystarczający może być balsam lub krem, które są łatwiejsze w aplikacji i szybciej się wchłaniają.

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.