niedziela, 26 czerwca 2022

Wiadomości

  • 3 komentarzy
  • 13067 wyświetleń

Lotnisko pod Tykocinem


W piątek, ostatniego dnia lipca członkowie zarządu województwa podlaskiego zapoznali się z wynikami analizy środowiskowej dla trzech wskazanych potencjalnych lokalizacji budowy lotniska regionalnego w województwie podlaskim. Na bazie przedstawionej dokumentacji w drodze głosowania zarząd podjął decyzję, że lotnisko powstanie w pobliżu miejscowości Sanniki.


Poinformował o tym marszałek Jarosław Dworzański na specjlanie zwołanej konferencji prasowej. Na decyzję Zarządu oczekiwała także grupa około 30 mieszkańców Sannik. Czterech członków zarządu zagłosowało za tym rozwiązaniem, zaś jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Ogólny koszt budowy lotniska oceniany jest na około pół miliarda złotych. Według wstępnych szacunków prace powinny zakończyć się w roku 2013.

- Podjęta decyzja jest ostateczną. O wyborze tej lokalizacji przesądziły wyniki raportu. Przypuszczam, że pomimo trudności społecznych, które się pojawiają, zadecydowała lokalizacja centralna w województwie oraz lepsze skomunikowanie z całym regionem i to właśnie legło głównie u podstaw tej decyzji - poinformował marszałek dziennikarzy.

Marszałek przypomniał, że debata na temat wyboru miejsca budowy regionalnego portu lotniczego trwała bardzo długo.

- W końcu przyjęliśmy wariant taki, że decyzję podejmiemy w oparciu o opracowania eksperckie. Otrzymaliśmy dokument, który określa to gdzie można lotnisko wybudować.

Marszałek podkreślał dobre położenie i skomunikowanie tego miejsca z pozostałymi częściami województwa. Ocenił, że trasa ekspresowa z Białegostoku w kierunku Warszawy, a przebiegająca obok Tykocina powstanie szybciej niż samo lotnisko, więc nie będzie problemu z dojazdem.

Na budowę regionalnego portu lotniczego zarezerwowano z Regionalnego Programu Operacyjnego kwotę 42,3 mln euro oraz 18,6 mln na budowę dróg dojazdowych.

Marszałek zapewnił, że nie ma problemu ze sfinansowaniem tej inwestycji. Powiedział, że pomimo tego, iż w RPO została zarezerwowana niższa kwota ale środków w tym programie jest więcej. Zarząd rozważa również możliwość przeniesienia pieniędzy z innych osi. Jarosław Dworzański przypomniał również, że nie byłoby rozmowy na temat innych lokalizacji poza Topolanami gdyby nie wejście w życie specustawy lotniskowej znacznie ułatwiającej i przyspieszającej procedury inwestycyjne.

- Rozumiem stanowisko osób, które są w sposób bezpośredni dotknięte tą decyzją natomiast zapewniam, że zrobimy wszystko, aby te skutki społeczne załagodzić. Będziemy prowadzić indywidualne rozmowy i negocjacje. Z każdym będziemy rozmawiać indywidualnie tak, aby po zakończeniu operacji wykupu tych gruntów wszyscy wyszli zadowoleni - uspokajał marszałek.

- Mamy wreszcie wszelkie instrumenty aby ten projekt zrealizować - podsumował marszałek. - opisują wrotapodlasia.pl

Komentarze (3)

Chodzi chyba o Saniki a nie Sanniki?

Sanniki są koło Płocka
Saniki są pod Tykocinem

po tycn gębach na zdjęciu już widać, że się nie dogadają

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.