Przez ostatnie 3 lata liczba pracujących cudzoziemców w Podlaskiem wzrosła o 127 proc.
Już ponad 1,063 mln obcokrajowców legalne pracuje w Polsce. To więcej o ok. 200 tys. niż w roku ubiegłym i o 412 tys. niż na koniec 2019 roku. Przez ostatnie 3 lata liczba pracujących cudzoziemców w kraju wzrosła o 63 proc., w województwie podlaskim o 127 proc.
Statystyki ZUS z końca ubiegłego roku potwierdzają wzrost liczby ubezpieczonych cudzoziemców, którzy podjęli legalną pracę w Polsce. Pod koniec grudnia 2021 r. w całym kraju składki na ubezpieczenia społeczne płaciło 875 tys. obywateli innych państw. Natomiast pod koniec 2022 roku liczba ta przekroczyła 1,063 mln. To wzrost w ciągu roku o ponad 20 proc. W województwie podlaskim jeszcze trzy lata temu składki do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych wpływały tylko za blisko 12,6 tys. osób legitymujących się zagranicznym paszportem, obecnie za 28,6 tys.
W Polsce najwięcej obywateli Ukrainy
- Z wszystkich narodowości, które pracują w naszym kraju niezmiennie od wielu lat na pierwszym miejscu, są obywatele Ukrainy. Ich liczba sięga 746 tys. Stanowią oni ponad 70 proc. wszystkich pracujących obywateli z innych państw. W województwie podlaskim w ciągu roku ich liczba wzrosła o 616 osób, by na koniec grudnia 2022 roku wynieść 9,2 tys. W naszym regionie Ukraińcy stanowią jedynie 32 proc. ogółu obcokrajowców – informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województw podlaskiego.
Z najdalszych zakątków świata do województwa podlaskiego
Do Polski przyjeżdżają i podejmują pracę obywatele z ponad 160 krajów. W województwie podlaskim do ubezpieczenia zgłosili się cudzoziemcy 75 różnych narodowości z całego świata. Wśród nich są przedstawiciele Tadżykistanu, Birmy, Zimbabwe, czy Peru. Jest też nawet trzech pracowników z Australii.
Najliczniejszą grupę stanową jednak nasi sąsiedzi zza wschodniej granicy. Liczba pracujących w Podlaskiem obywateli z Białorusi aktualnie wynosi ok. 14 tys. i stanowi 48 proc. wszystkich cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych w naszym województwie. Jeszcze trzy lata temu Białorusinów było jedynie 6 tys., a wzrost ich liczby przekroczył 129 proc. Zdecydowana większość z nich, bo ponad 10 tys. pracuje na podstawie umowy o pracę.
Ubezpieczenia obcokrajowa
- Cudzoziemiec, który podpisał umowę o pracę w naszym kraju, podlega obowiązkowo takim samym ubezpieczeniom społecznym jak obywatel Polski, czyli ubezpieczeniu emerytalnemu, rentowemu, chorobowemu i wypadkowemu oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu. Dzięki takiej umowie ma pełne ubezpieczenie i prawo do świadczeń m.in. w razie choroby czy macierzyństwa. Zatrudnienie wlicza się również do emerytury – wyjaśnia rzeczniczka.
- Warto pamiętać o tym, że gdy obcokrajowiec zmienia miejsce zamieszkania, to ma obowiązek poinformować o tym swojego pracodawcę czy zleceniodawcę. Osoby prowadzące własną firmę i takie, które nie są już zatrudnione, o zmianie adresu powinny poinformować niezwłocznie ZUS — dodaje Katarzyna Krupicka.
środa, 23 kwietnia 2025
środa, 23 kwietnia 2025
Fajnie że się rozwijamy jako region i województwo.Takie informacje to ja popieram.
Przynajmniej jest komu pracować w zawodach, które Polakom urągają.
nie ma innego wyjścia będzie coraz więcej obcokrajowców pracowac w polsce - mamy wiek przechodzenia na emeryturę średnio najkrótszy wśród wszystkich cywilizowanych krajów europy....
Poprawność polityczna widzę rządzi właścicielami tego portalu. Polakom nie wolno mówić ani pisać tego co myślą. Dodajecie tylko takie komentarze, które wam pasują...
Proszę jako człowiek wolny w demokratycznym kraju Zwolnijcie z pracy cenzora. Już dawno w Polsce ich nie ma , a na tym portalu rządzi.
wrocek wiesz jaki wiek we francji przechodzenia na emeryture a o ile chca podwyzszyc zamiast sie madrzyc poczytaj jak jest w innych krajach
krysia a niby jakie zawody polakom uragaja?
Wiek emerytalny w Francji to obecnie 62 lata dla kobiet i mezczyzni mają go podwyższyć a w Polsce jest 60 lat gdzie nigdzie w Europie tak niski nie minimum to 62. chyba że porównujemy się z Rosją lub Albania itp. Zresztą polecam udać się do Francji nawet przez Google i zobaczyć ile mają imigrantów u siebie co m im wynika za braku rąk do pracy
Wrocek czy w Polsce jest 60 lat dla mężczyzn? Nie siej dezinformacji
Wrocek - a jaka tam jest długość życia ? No i u nas jednak mężczyźni pracują dłużej niż na tym zachodzie i to chyba jesteśmy w czołówce...