sobota, 2 lipca 2022

Wiadomości

  • 20 komentarzy
  • 12494 wyświetleń

Letnie porządki w Szczuczynie

Trwa czyszczenie stawu przy rz. Księżance w Szczuczynie.

Staw, dawniej pełnił rolę zbiornika przeciwpożarowego, dziś jest kulą u nogi, zmorą czasu. Jeżeli już jest, to należy utrzymać go w skromnym, ale estetycznym wyglądzie. Okresowa konserwacja pociąga za sobą  koszta. Nie jest łatwo, pieniądze przeznaczyć na „stawek”, w morzu pilniejszych potrzeb miasta.

(fot: STS )

Komentarze (20)

dobrze nawet w szczuczynie będzie czysto

Taa nie lepiej to zasypać i zrobić taki skwerek jak w Wąsoszu.. Tylko trzymać takie odrażające coś.. Przydało sie na coś e-gwo, bo po umieszczeniu zdjęcia w Zdjęcie dnia odrazu się za to wzieli..

wkoncu ostatni raz czyscili w czeerwcu 2004.

zgadzam sie ze szczuczyniakem :P wzieli sie jak dopiero na e-grajewo umieszczone zostało a tak chyba nikt tego nie zauwazał

Niewątpliwie problem "stawku" w Szczuczynie istnieje od paru dobrych lat. Bo po dawnym jego stanie gdy poziom wody pozwalał na pływanie dorodnych karpi, szczupaków i innych ryb pozostały tylko wspomnienia i stare fotografie. Obecnie to nie jest nawet bajoro, to raczej duża kałuża nawet po wiosennych roztopach z różnego rodzaju ciekawymi rzeczami wrzuconymi przez mieszkańców Szczuczyna. Może władze miasta powinni rozpisać jakiś konkurs np. wśród młodzieży miasteczka na inny sposób zagospodarowania tego miejsca. Kto wie może ktoś wpadłby na jakiś ciekawy i niezbyt kosztowny pomysł. Czemu by nie jakiś skwerek, może parking dla osobówek. Coroczne babranie w błocie też kosztuje nie wspominając o niezbyt estetycznej wizytówce miasta w jego centrum. Włodarze miasta też powinni starać się pozyskać jakieś fundusze na zmiane wizerunku tego miejsca czemu by nie z UE. Napewno jest tu pole do popisu dla urzędników, radnych i burmistrza.

o matko najjaśniejsza, jaki syf! zgadzam się ze szczuczyniakiem, powinni to zasypać i zrobić coś ciekawszego, czego utrzymanie w czystości będzie i tańsze i przyjemniejsze :)

Do obserwatora: Młodzież już zagospodarowała stawek bez rozpisywania zadnego konkursu. W stawku plywaly kosze na śmieci, butelki, puszki, fragmenty chodnika itp. a co do pozyskania pieniędzy to z tego co mi wiadomo to raczej gmina wykorzystała już limit jaki mogla uzyskać na tego typu zadania.

Zasypać to sobie możecie resztkę szarych komórek, i tyle. To jest dziedzictwo Szczuczyna , wystarczy o nie dbać. Zapytam brzydko? Kto u diabła wrzuca te śmiecie? No kto?Może jeden z drugim zasypywacze odpowiedzą?

WZIELI BY SIE ZA ROSNĄCE ZIELE PRZY ŚCIANACH BUDYNKU URZEDU MIASTA PLAC 1000 LECIA 23. IDĄC W STRONĘ UL. KILIŃSKIEGO OK .20-30M. CIAGNIE SIE BUDYNEK URZĘDU MIASTA, GDZIE MIĘDZY INNYMI ZNAJDUJE SIE SZKOŁA MUZYCZNA I TAM WŁAŚNIE NIKT NIE SPRZĄTA, NIE ZAMIATA CHODNIKA ANI NIE INTERESUJE SIĘ ROSNĄCYM ZIELEM PRZY BUDYNKU, NIE WSPOMINAJĄC FRUWAJĄCYCH PAJĘCZYN I ŚMIECI W BRAMIE I NA KLATKACH SCHODOWYCH "WARSZAWSKIEGO PODWÓRKA". NAPEWNO CODZIENNIE PAN KIEROWNIK KOMUNALKI PIESZO "DOGLĄDA" ESTETYKI MIASTA JAKIMŚ DZIWNYM NIEZNANYM ZAĆMIENIEM POPISUJE SIĘ TEN PAN.

Zależy czyje dzieciństwo, pani Nicka!!! Ja od małego pamiętam tam brudy, chyba, że o to właśnie chodzi...

Dziedzictwo straszych pokoleń, którym winniśmy szacunek. Może gdyby ten staw nie uratował kilka razy Szczuczyna przed spaleniem, nie byłoby Panskich młodych lat, z których pamięta Pan tylko bajoro, Panie doda :-)

zasypac zrobic kort tenisowy

Zasypać tego się nie da, bo nie jest to sztuczny stawek tylko naturalne oczko wodne (zwane dawniej glinianką). Istniało chyba od czasów powstania Szczuczyna. W latach 60-tych gdy nie było w tym miejscu Spółdzielni Inwalidów a znajdował się rynek (czyli targowisko miejskie) obecny stawek był pięknym oczkiem wodnym, z krystaliczna wodą w której pływały ryby. Był zawsze czysty ponieważ przepływała przez niego bieżąca woda Księżanki. Budowniczowie "cywilizowanego" stawku spiętrzyli wodę by utrzymać rezerwę przeciwpożarową. Wysokie progi betonowe spowodowały, że nie odpływała ze stawku woda (przy tym brak konserwacji) i powstało stojące bajoro. A do tego swego czasu nauczyciel biologii dał lekcję poglądową wrzucając kawałek moczarki kanadyjskiej do stawku. Nauczyciel wyjechał, przeszedł na emeryturę, a moczarka została.
Są 2 wyjścia: konserwować non stop albo obniżyć betonowe progi by woda mogła swobodnie przepływać (teraz i tak straż nie korzysta z tej wody). Latem byłby to znowu piękny stawek z rybami a zimą lodowisko. Co sądzicie o tym?

ad jadod i obserwator. Podzielam częściowo Wasz punkt widzenia. Wywnioskować łatwo, że część z grupy radnych wybranych niby umysłem i rękoma wyborców, sprostać nie może bieżącym zadaniom, a tym bardziej strategii dotyczącej przyszłości miasta. Oni poszli do rad po to, aby w domu nie czuć się samotnie, aby zarobić nie pracując, aby przechytrzyć jakąś sprawę itd. Niektórzy z nich siedząc we własnym brudzie, nie dbając o własne otoczenie, nie mogą myśleć pozytywnie o rozwoju albo utrzymaniu w bezwzględnej estetyce miasta. Naród zawieszony w beznadziei – cierpi podczas rytmicznego upływu życia. Zaś oni idąc ulicą, nie widzą: na co patrzą, co należy zmienić, czego jest brak, co przeszkadza, jakim zjawiskom trzeba zapobiec itp. Intelektualne klapki nie dopuszczają ich do społecznego myślenia. Oczekują na bystrość umysłu pozostałych radnych, aktywność niektórych kierowników działów, a przede wszystkim na niewyczerpaną operatywność burmistrza. Taka asekuracja jest cenna w sytuacji, kiedy nie można komuś z mieszkańców dogodzić. Trzeba szukać winnego, aby utopić go w morzu insynuacji. Wówczas to nie oni, ale On, czy ów jest winien. W ten sposób nawarstwiają się edukacyjne emocje, które przewijają się na portalu królującego nam e-Grajewo.

Kopirajter co miałeś na myśli pisząc ten komentarz?

skwerek! super pomysł, tylko trzeba zauważyć, pewien szczegół. Pewnie, można postawić ławeczki, posadzić drzewka, ustawić kosze! PEWNIE! Trzeba coś zrobić żeby Szczuczyńska gównarzeria miała co niszczyć! Może załóżcie nowy wątek o takich osobach, co nie potrafią poszanować takich rzeczy. Szłam ostatnio przez park i widziałam jak młodzi ludzie traktują stojące w nim kosze! Oburzające, pomyśleć, że oni za kilka lat też idąc tym parkiem będą oburzeni, że nie mają gdzie papierka wrzucić! I pewnie będa mieli pretensje do burmistrza... żałosne! Ale faktycznie, Szczuczyn jako miasto chyba się trochę "zastał". Nic się tu nie dzieje, nic nie rozwija. Ludzie, trochę inicjatywy z Waszej strony, szkoda, żeby nasze miasto umierało...

dlaczego by np. nie wybudować w ty miejscu skwerku połączonego z wieeelkim placem zabaw dla dzieci? Dlaczego by nie? przecież nie mamy takiej rozrywki dla najmłodszych i ich rodziców!

Nicka, pisząc to, co Tobie może być nie jasne, myślałem dokładnie o tym, co w kilu słowach wyraziłem. O rzeczywistości, o prawdzie i odpowiedzialności. Jeśli przyjmiesz postawę obiektywną i wgłębisz się w treść, zrozumiesz, ponieważ sama ładnie się wyrażasz, cytuję: >Zasypać to sobie możecie resztkę szarych komórek, i tyle. To jest dziedzictwo Szczuczyna, wystarczy o nie dbaćjackoszczuczyn-ekKajetana< i >obserwatora< również potwierdza to, czego Szczuczyn oczekuje. Wynik jest prosty, wszyscy wybrańcy i wszyscy opłacani- do roboty! Czy oni chodzą po mieście, widzą, co się w nim dzieje? Patrzą, a nie widzą? Ale to nie tylko ich tyczy! Każdy z nas, choć w inny sposób, powinien dbać o wszystko albo, nie niszczyć tego, co mu dano. Naród od lat przywykł patrzeć, analizować, wymagać. Często przylepia komuś niezasadne inwektywy. A tym czasem miasto wsią się staje, zarasta kanadyjską moczarką, a z każdej strony cuchnie obornikiem. Obawiam się też, że jeżeli obwodnica przejdzie południową stroną miasta (Świdry A.) to, aby Szczuczyn nie musiał zwrócić nadanych mu praw miejskich do Żółkwi i przejść do zasłużonego lamusa. Kłaniam się nisko.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.