piątek, 7 października 2022

Wiadomości

  • 6 komentarzy
  • 11863 wyświetleń

Lepiej dać kozę, niż mleko

Pozyskiwanie funduszy na modernizację i rozbudowę dróg gminnych, pozalekcyjne zajęcia sportowe i fundusz sołecki to kilka, spośród wielu tematów, jakie poruszano podczas niedzielnego spotkania mieszkańców wsi z Posłem na Sejm RP Wiceprzewodniczącym Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Józefem Piotrem Klimem, Członkiem Zarządu Województwa Podlaskiego Jackiem Piorunkiem, Dyrektorem Delegatury w Suwałkach Podlaskiego Kuratorium Oświaty Andrzejem Raczyło oraz Przewodniczącym PO w Grajewie Stanisławem Adamem Doliwą.

Spotkanie w Rudzie to trzecie z kolei z serii spotkań w powiecie grajewskim dotyczących polityki rozwoju wsi. Dzień wcześniej, poseł Klim wraz z zaproszonymi przez siebie gośćmi, rozmawiał o polityce rolnej z mieszkańcami Radziłowa oraz Wąsosza.

Na spotkaniu w Rudzie przez ponad dwie i pół godziny poruszano aktualne i ważne dla rolnictwa kwestie. Poseł przedstawił działania rządu m.in. w kierunku maksymalnego wykorzystania wszystkich środków z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013. Poruszył również sprawę rent strukturalnych dla rolników, na które w ramach PROW 2007-2013 zarezerwowano ponad 2 mld euro. Poseł poinformował, że od przyszłego roku grajewski oddział Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji rozpocznie ich przyznawanie. Kontynuując wątek funduszy europejskich, Jacek Piorunek przedstawił stan realizacji ich wdrażania. Wśród realizowanych priorytetów wymienił budowę dróg, budowę regionalnego lotniska, powszechny dostęp do szerokopasmowego Internetu drogą radiową, organizację i segregację odpadów, zwiększenie ilości przedszkoli oraz wsparcie przedsiębiorców.

Podczas dyskusji poruszono między innymi kwestię nadopiekuńczości państwa. Zdaniem uczestników spotkania, rozwój wsi, parafrazując znane powiedzenie, nie powinien polegać na dawaniu mleka, lecz na tworzeniu możliwości jego wytwarzania. Poseł Klim poinformował, iż parlament pracuje nad ustawą, która ma pozwolić na tworzenie rynków produktów lokalnych wytwarzanych bezpośrednio w chłopskich zagrodach. Działalność ta ma być nie opodatkowana i mogłaby obejmować produkcję m.in. dżemów, wędlin, grzybów i miodów.

AJ

fot. Anna Wysocka
www.po-grajewo.pl

czwartek, 6 października 2022

Wojewodzin. Konkurs kulinarny "Ale tort"

czwartek, 6 października 2022

Wycinka drzew będzie prostsza?

Komentarze (6)

No tak już za rok wybory

Panie pośle KLIKM waszą działalność jako parlamentu widać jak na dłoni w TV.W czym sie przejawia nadopiekuńczośc państwa?W likwidacji zakladów pracy,w zwiększaniu bezrobocia, w deswtabilizacji systemu emerytalnemu,w zmieraniu lecznictwa.Ot tak wygląda opiekuńczośc państwa.Jesteś pan szychą jak bierzesz udział w tego typu spotkaniach a w parlamencie jesteś pan tylko jedym z wielu posłów ktory może tyle na ile pozwoli mu kierownictwo partii czyli nic.Dotyczy to i innych posłów z naszego woj.Poseł polityk to taki człowiek który co innego mówi co innego myśli i co innego robi.Ludzie nie dajcie się zwieść obiecankom posłów.Liczcie raczej na samorządowców których macie na wyciągnięcie ręki.To wasi sąsiedzi i znajomi.A sejm to innstytucja gdzie naważniejsze są interesy partii a nie ludzi.Z poważaniem

x - reprezentujesz typową polską zaściankowość; dla ciebie, nawet gdyby spotkanie odbyło się 2 dni po wyborach, napisałbyś, że to kampania; swoją drogą wybory parlamentarne odbędą się w 2011 roku; czy dla wielu jest tak ciężko zrozumieć, że takie spotkania w wyborcami powinny być czymś normalnym; z jednej strony większość ma pretensje, że posłów nie obchodzi obywatel, a z drugiej, gdy jest możliwość takiego kontaktu to rzuca się hasło "bo wybory niedługo"; niektórzy powinni leczyć własny egocentryzm

Parafianin z całym szacunkiem czy ty jestes taki naiwny czy faktycznie wierzysz w to zainteresowanie posłów wyborcami i ich problemami.wybory do parlamentu będa w 2011 roku,ale za niecały rok są wybory do samorządów i na prezydenta R.P.i pod tym kątem przygotowywana jest już kampania wyborcza.Mało to polityków i parlamentarzystów przewineło sie przy okazji wyborów prze miasto Grajewo?I jaki rezultat każdy widzi.Ale wiara czyni cuda.Więc kto chce niech wierzy w dobre intencje posłów.Z poważaniem

Taka jest różnica między nami XYZ, że ja mam większe zaufanie do ludzi niż ty. Ale nie dziwię się Tobie, bo jesteś reprezentantem tej większości, która pozycjonuje nasz kraj na dole listy społeczeństw, które sobie nawzajem ufają. I wierzę w to, że są posłowie (zarówno w PO, jak i w PiS), którym nie jest wszystko obojętne. To, że wybory samorządowe, parlamentarne, prezydenckie i europejskie stale przeplatają się ze sobą jest już normą i czas się do tego przyzwyczaić. Jeśli nie zauważasz wartościowej pracy wielu posłów, jeśli nie obchodzi Ciebie nad czym owi posłowie pracują w komisjach sejmowych, jeśli czerpiesz informacje o pracy parlamentu i rządu z prasy typu Fakt, albo SupeEkspress, to osobiście współczuję osobom, z którymi polemizujesz na tematy polityczne. Czy mało polityków przewinęło się przez Grajewo? Nie, przewinęło się ich dużo. Ale co miało z tego wynikać? Wybierasz posła, aby mieć znajomości, aby budował drogi w mieście? Jeśli tak, to chyba nie rozumiesz jeszcze pojęcia "samorząd terytorialny". Dla zainteresowanych proponuję zajrzeć do art. 104 ust. 1 Konstytucji RP - wynika z niego, że posłowie są przedstawicielami Narodu (nie miasta, grupy społecznej, wyznaniowej itd.). A jeśli napiszesz dodatkowo, że np. poseł Klim, albo poseł Gwiazdowski (może trochę mniej) nie mają żadnego kontaktu ze społeczeństwem, to wydaje mi się, że będzie to świadczyło o twojej maksymalnej ignorancji otaczającą nas rzeczywistością i jakimś niedowartościowaniu.

Do parafianin.Czasy sa takie że zaufanie do ludzi staje sie ryzykowne.Szczególnie do posłów i senatorów.Polityka a realia z tego wynikające maja się do tego jak koń do koniaku.W parlamencie też sa grupy czyli komisje które debatują nad projektami.I kto ma większość w takiej komisji tego zdanie wygrywa.To samo jest pózniej na forum parlamentu.Liczy sie większośc na sali sejmowej.Jest takie przysłowie: jeżeli umiesz liczyć to licz na siebie.Wybieramy posła żeby reprezentował cały kraj w naszym imieniu ale jednocześnie dbał o sprawy naszego regionu.No i takie nasi posłowie maja przebicie w parlamencie że nasz region należy nadal do regionów o nasłabszym budżecie mimo zapewnień o wyrównaniu szans.Co z tego wynika że poseł KLim lub poseł Gwiazdowski spotyka sie ze społeczeństwem?Poza tym między innymi to należy do ich obowiązków.Po to utrzymuja biura poselskie.Parafinin prosze Cię nie rób ludziom wody z mózgu.Trzeba mówić ludzom prawdę a nie opowiadać dyrdymały.Twoja ideologiczna wypowiedż może tylko świadczyć o tym że jesteś pewnie politykiem bo wypowiadasz się jak poollityk.Z poważaniem

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.