Warto przeczytać

Leki na alergie - jakie jest ich działanie i jak wybrać odpowiednie z nich?

Alergia to jedna z najczęstszych chorób cywilizacyjnych, która dotyka coraz większą część społeczeństwa. Może rozwinąć się w dowolnym momencie życia, jednak najczęściej ujawnia się już w dzieciństwie. Objawy alergii mogą być bardzo różnorodne - od kataru, przez kaszel i swędzenie oczu, aż po trudności w oddychaniu. W skrajnych przypadkach występuje także wstrząs anafilaktyczny. Wszystko zależy od tego, na co dana osoba jest uczulona.


Jakie są rodzaje leków na alergie?

Leki na alergie można podzielić na kilka rodzajów. Pierwsze z nich to leki przeciwhistaminowe, które zmniejszają objawy alergii takie jak swędzenie, katar czy łzawienie oczu. Drugim rodzajem są leki przeciwzapalne, które zmniejszają stan zapalny w organizmie. Mogą być stosowane w przypadku astmy, zapalenia zatok, czy chorób skórnych. Kolejnym rodzajem są leki stabilizujące błonę komórkową, które zmniejszają przepuszczalność naczyń krwionośnych.


Jak działają leki na alergie?

Leki przeciwhistaminowe działają poprzez blokowanie receptorów H1, które są odpowiedzialne za reakcję alergiczną. Dzięki temu zmniejszają objawy alergii takie jak swędzenie, katar czy łzawienie oczu. Leki przeciwzapalne działają poprzez hamowanie produkcji mediatorów zapalnych, które powodują stan zapalny w organizmie. Mogą być stosowane w przypadku astmy, zapalenia zatok, czy chorób skórnych. Leki stabilizujące błonę komórkową działają poprzez zmniejszenie przepuszczalności naczyń krwionośnych, co zmniejsza obrzęk i zaczerwienienie skóry.


Jakie są najpopularniejsze leki na alergie?

W Polsce najczęściej stosowanymi lekami na alergie są leki przeciwhistaminowe takie jak loratadyna, cetyryzyna czy desloratadyna. Są one dostępne bez recepty, co ułatwia ich zakup. 

W przypadku cięższych objawów alergii lekarz może zalecić stosowanie leków przeciwzapalnych takich jak kortykosteroidy czy leki stabilizujące błonę komórkową takie jak kromoglikan disodowy.


Czy leki na alergie mają skutki uboczne?

Leki na alergię mogą powodować skutki uboczne. Najczęściej występujące to:

  • senność,
  • zmęczenie,
  • bóle głowy,
  • suchość w jamie ustnej.

W przypadku stosowania leków przeciwzapalnych mogą wystąpić skutki uboczne tj. osłabienie odporności organizmu, zwiększone ryzyko infekcji, czy osteoporoza.


Podsumowanie

Leki na alergie są niezwykle ważne w leczeniu objawów alergii. Dzięki nim można zredukować nieprzyjemne objawy. Część leków dostępna jest bez recepty. Jest to pomocne szczególnie w stanach przewlekłych, jak uczulenie podczas pylenia poszczególnych roślin. W przypadku cięższych objawów alergii lekarz może zalecić stosowanie na receptę, dostosowanych do danej dolegliwości.  Warto jednak pamiętać, że leki na alergie mogą powodować skutki uboczne, dlatego przed ich zastosowaniem warto skonsultować się z lekarzem oraz zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania.

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.