Wiadomości

  • 4 komentarzy
  • 12235 wyświetleń

Kronika Straży Miejskiej

Bezpańskie psy

W czasie wakacji nasilił się problemem związany z obecnością bezpańskich psów na terenie naszego miasta. W związku z tym usprawniono działania zmierzające do zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańców miasta poprzez wspólne działania Straży Miejskiej i Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt. Funkcjonariusze Straży Miejskiej w trakcie wspólnych patroli z pracownikiem Schroniska wskazywali miejsca gromadzenia się bezpańskich psów. W bieżącym miesiącu odłowiono ogółem 12 bezpańskich psów z terenu miasta Grajewo i umieszczono
w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt.

Masz psa - pilnuj go i zaszczep.

W bieżącym miesiącu ukarano właścicieli psów, którzy nie zachowali nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu swoich pupili zgodnie z art. 77KW.
Przypominamy, że:
* Osoby będące właścicielem lub opiekunem psów, zobowiązane są do sprawowania skutecznej opieki nad nimi, tak aby nie zagrażały one innym osobom.
* Na terenie użytku publicznego psy mogą być wyprowadzane tylko na smyczy. Uwolnienie psa ze smyczy jest dozwolone tylko w miejscach mało uczęszczanych i pod warunkiem, że pies ma kaganiec a właściciel (opiekun) ma możliwość sprawowania bezpośredniej kontroli nad jego zachowaniem.
* Właściciel posesji, na której swobodnie poruszają się psy ma obowiązek umieszczenia przed wejściem na teren posesji dzwonka lub innego urządzenia sygnalizującego (powiadamiającego) oraz tabliczkę informacyjną z napisem „Uwaga pies”.
* Właściciele zwierząt domowych są zobowiązani do usuwania spowodowanych przez nie zanieczyszczeń w miejscach publicznych.

Picie alkoholu "pod chmurką"

Okres wakacyjny to dla grajewskich strażników miejskich okres wzmożonych działań wobec osób spożywających napoje alkoholowe poza miejscami do tego przeznaczonymi. Picie "pod chmurką" jest uciążliwe dla mieszkańców. Podchmielone osoby często zakłócają spokój i porządek publiczny.
Mieszkańcy telefonujący do Straży Miejskiej podkreślają, że mają dość pijaństwa, hałasów, wulgaryzmów i zaczepiania. Interweniujący strażnicy nie pobłażają takim zachowaniom. Prawo jednoznacznie zabrania spożywania napojów alkoholowych na ulicach, placach, w parkach, z wyjątkiem miejsc przeznaczonych do ich spożycia na miejscu. Karalne jest również usiłowanie spożywania alkoholu. Osoby, które dopuściły się wykroczenia, polegającego na spożywaniu alkoholu w miejscach ustawowo zabronionych zgodnie z art. 43' u.w.t.p.a. zostały ukarane mandatem karnym.

Kary za zaśmiecanie

W miesiącu sierpniu strażnicy miejscy przyłapali na gorącym uczynku osoby, które popełniły wykroczenie określone w artykule 145 KW (Kto zanieczyszcza lub zaśmieca miejsca dostępne dla publiczności, a w szczególności drogę, ulicę, plac, ogród, trawnik lub zieleniec podlega karze grzywny do 500 złotych albo karze nagany"). W związku z powyższym wobec tych osób zastosowano postępowanie mandatowe.

Kary za nieobyczajny wybryk!

Mieszkaniec, który dopuścił się nieobyczajnego wybryku zgodnie z art. 140 KW (będącego naruszeniem ogólnie przyjętych dobrych zasad i obyczajów) został ukarany grzywną w drodze mandatu karnego.

 

Stop niesfornym kierowcom!

Coraz częściej dochodzi do łamania przepisów ruchu drogowego przez osoby nieprawidłowo parkujące pojazdy. Samochody są zostawiane na chodnikach, bez zachowania warunków dopuszczalności zatrzymania na chodnikach, skrzyżowaniach oraz w miejscach obowiązywania znaków drogowych: zakazu zatrzymywania i postoju. Powoduje to utrudnienia w ruchu pieszym i kołowym. Taki sposób postępowania kierujących zmusza pieszych do schodzenia na jezdnię i utrudnia widoczność dla kierujących, którzy wyjeżdżają z dróg podporządkowanych, co stwarza zagrożenie zdrowia, a nawet życia innych uczestników ruchu. Nagminność tego zjawiska powoduje, że strażnicy miejscy egzekwują przestrzeganie przepisów w tym zakresie. Kierowcy za w/w wykroczenia ponieśli konsekwencje finansowe w postaci mandatów karnych oraz  punktów karnych.
Straż Miejska przypomina, iż na podstawie art. 46 ust. 1. Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 Prawo o ruchu drogowym Zatrzymanie i postój pojazdu są dozwolone tylko w miejscu i w warunkach, w których jest on z dostatecznej odległości widoczny dla innych kierujących i nie powoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego lub jego utrudnienia.

Szanuj zieleń.

W związku z powtarzającymi się apelami mieszkańców Grajewa, wyrażanymi w telefonicznych lub osobistych zgłoszeniach dotyczących niszczenia zieleni publicznej przez parkujące na niej pojazdy, Straż Miejska zdecydowała się podjąć priorytetowe działania mające na celu ochronę tych miejsc.
Funkcjonariusze ukarali mandatem karnym sprawcę niszczenia roślinności, który nie zastosował się do obowiązujących przepisów w zakresie art. 144 KW.

Akcja "Widzisz wrak daj znak"

Zajmują miejsca parkingowe, wyglądają nieestetycznie, stanowią zagrożenie dla środowiska i ludzi. W bieżącym miesiącu Straż Miejska podjęła czynności zmierzające do usunięcia dwóch takich pojazdów, których stan techniczny wskazywał na to, że są nieużywane.
Zgodnie z art. 50a ustawy Prawo o ruchu drogowym pojazd, którego stan wskazuje na to, że nie jest używany, może zostać usunięty na koszt właściciela, jednak przed skorzystaniem z tego przepisu strażnicy informowali mieszkańców o tym co mogą zrobić ze starymi autami.

Kontrole punktów sprzedaży napojów alkoholowych

W bieżącym miesiącu funkcjonariusze Straży Miejskiej przeprowadzili wspólnie z Miejską Komisją. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych 8 kontroli podmiotów gospodarczych zajmujących się sprzedażą napojów alkoholowych. Sprzedawca ma prawo i obowiązek sprawdzenia dokumentu tożsamości, jeśli nie ma pewności czy kupujący jest pełnoletni. W przypadku złamania zakazu sprzedaży alkoholu nieletnim ustawa o wychowaniu w trzeźwości przewiduje sankcje:
- administracyjną, polegającą na cofnięciu zezwolenia na sprzedaż  alkoholu
- karną.
Przypominamy, że zgodnie z ustawą o wychowaniu w trzeźwości we wszystkich placówkach handlujących alkoholem powinny być wywieszki informacyjne umieszczone na stoisku z alkoholem w miejscu widocznym dla kupujących:
- Alkohol szkodzi zdrowiu,
- Alkoholu osobom nieletnim poniżej 18 roku życia i nietrzeźwym nie sprzedajemy.
Zwracamy się z prośba do dorosłych, będących świadkami sprzedaży alkoholu nastolatkom, o zwracanie uwagi sprzedającemu, zawiadomienie Straży Miejskiej tel. 86 273 08 30 lub Policji tel. 997 lub 112. Ograniczając osobom nieletnim dostępność do alkoholu, chronimy nie tylko tych młodych ludzi, ale w znaczący sposób wpływamy na poprawę bezpieczeństwa publicznego.

Kontrole - Targowica Miejska

Straż Miejska ostrzega przed złodziejami, którzy wyspecjalizowali się w kradzieżach kieszonkowych. Kolejki i dekoncentracja uwagi klientów, to woda na młyn kieszonkowców. Przestępcy ci wykorzystują fakt nagromadzenia się dużej ilości osób w jednym miejscu i dokonują kradzieży portfeli, dokumentów i innych wartościowych przedmiotów.
Zwracajmy zatem szczególną uwagę, kiedy znajdujemy się w tego typu miejscach.
W związku z tym Straż Miejska wystawia co piątek patrole w rejonie Targowicy. Są to zarówno patrole samodzielne, jak i wspólne z Policją. Mają one na celu zapobieganie wykroczeniom i przestępstwom, a także zapewnienie poczucia bezpieczeństwa osobom kupującym.
Funkcjonariusze Straży Miejskiej dokonują także asysty pracownikom Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta podczas kontroli prawidłowości inkasowania opłat targowych.

Akcja "Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego"

Straż Miejska wspólnie z Sekcją Ruchu Drogowego KPP w Grajewie przeprowadziła jednodniową akcję pod kryptonimem "Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego". Akcja miała na celu poprawę bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego, czyli pieszych, rowerzystów i motorowerzystów. Wspólny patrol egzekwował przepisy ruchu drogowego dotyczące:
* zachowania się kierujących wobec pieszych,
* poruszania się pieszych na odcinkach dróg bez wydzielonych chodników, przechodzenia pieszych w miejscach niedozwolonych,
* właściwego przekraczania jezdni przez rowerzystów i motorowerzystów.
W ramach wspólnych działań funkcjonariusze skontrolowali miejsca i odcinki dróg najbardziej zagrożone wypadkami z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Akcja "Prędkość"
Straż Miejska wspólnie z Sekcją Ruchu Drogowego KPP w Grajewie przeprowadziła jednodniową akcję prewencyjno-kontrolną pod nazwą "Prędkość". Akcja miała na celu poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym i ograniczenie liczby zdarzeń drogowych spowodowanych nadmierną prędkością przez kierujących. Funkcjonariusze nadzorowali miejsca i odcinki dróg, które są najbardziej zagrożone zdarzeniami drogowymi z powodu przekraczania dopuszczalnej prędkości lub niedostosowania jej do warunków ruchu. Kierowcy za w/w wykroczenia ponieśli konsekwencje finansowe w postaci mandatów karnych oraz  punktów karnych.

 

Akcja charytatywna "Nakrętka"

Straż Miejska bierze udział w akcji charytatywnej zbierania plastikowych nakrętek na rzecz Piotrka. Pomoc funkcjonariuszy polega przede wszystkim na  odbiorze i dostarczeniu nakrętek do miejsca, gdzie są segregowane, ważone i pakowane przez wolontariuszy. Cel tej akcji jest niezwykle szczytny. Zbierając plastikowe nakrętki nie tylko pomagamy człowiekowi, ale również chronimy nasze środowisko naturalne, ułatwiając przy tym proces recyklingu plastików.

Pomoc bocianom

W bieżącym miesiącu Straż Miejska otrzymała dwa zgłoszenia o rannym bocianie, który doznał urazu kończyny. W obu przypadkach zwierzę zostało odebrane przez funkcjonariuszy z Gabinetu Weterynaryjnego i bezzwłocznie przewiezione do najbliższego Ośrodka Rehabilitacyjnego Zwierząt, gdzie już wiele dzikich zwierząt znalazło pomoc i schronienie.
To kolejne w tym roku działania grajewskich strażników związane z udzieleniem pomocy bocianom. Pamiętajmy o tym, że bocian biały stanowi swoistą wizytówkę naszego kraju na świecie, od wielu lat bowiem zakłada u nas najwięcej gniazd. Jest on gatunkiem podlegającym ochronie prawnej na mocy Ustawy z dn. 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody oraz Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 28 września 2004 roku w sprawie gatunków dziko występujących zwierząt objętych ochroną (Dz.U. Nr 92, poz. 880).


W miesiącu sierpniu funkcjonariusze Straży Miejskiej wzięli udział w zabezpieczeniu takich uroczystości i imprez jak:
● Obchody 67 rocznicy Powstania Warszawskiego,
●"Kino pod chmurką" przy Klubie Hades,
●"Pożegnanie lata z radiem 5",
Podczas wykonywania zadań służbowych wobec  123 osób funkcjonariusze Straży Miejskiej  razy zastosowali środek oddziaływania wychowawczego.
Ponadto Straż Miejska w miesiącu sierpniu:
●Wykonała 7 wspólnych służb z funkcjonariuszami Policji,
●Wykonała  18 konwojów kasjera na potrzeby Urzędu Miasta Grajewo.
● Wykonała 1 konwój na potrzeby Wydziału Spraw Obywatelskich.
● Udzieliła asysty pracownikowi ZADM podczas wykonywania czynności służbowych,
● Udzieliła asysty pracownicy MOPS-u podczas wykonywania czynności służbowych,
● Wzięła udział w ćwiczeniach dowódczo-sztabowych z elementami praktycznymi na terenie Pfleiderer.

 

FOT. Straż Miejska

Komentarze (4)

Straż miejska powinna przejść się po osiedlach i tam sprawdzić porządek i co sie robi po obiedzie pod blokami na pszykład wiktorówka tam to nikt nie zajmuje się porządkiem i piciem alkocholu w miejscu publycznym tylko centrum zainteresowani panowie zainteresujecie się osiedlamy

Straż Miejska mandat za spożywanie alkoholu,może wlepić jedynie ludziom,którzy robią to sporadycznie[tzn.normalnym mieszkańcom].Natomiast patologię spożywającą w centrum miasta,panowie omijają szerokim,,łukiem''

Zwracam się z prośbą do straży miejskiej aby podała ile osób zostało ukaranych i za jakie przewinienia. Mam wrażenie, że mamy dużo strażników i równie duży bałagan w mieście. Na osiedlu Szkolna spacerują bezdomne psy pomimo wielokrotnego zgłaszania problemu Straż Miejska nie potrafi sobie z tym poradzić - s..

do jon. proponuję zatelefonować do straży miejskiej 086 273 08 30 ,napewno tam zjawi się patrol,a jak bedzie odłów psów to tam napewno tam panowie zajadą.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.