piątek, 28 stycznia 2022

Wiadomości

Kronika 999

W okresie pierwszych dwóch tygodni kwietnia zespoły ratunkowe Państwowego Ratownictwa Medycznego z filii Pogotowia Ratunkowego w Grajewie udzieliły pomocy medycznej w trakcie 168  wyjazdów do wypadków i nagłych zachorowań. Liczba wyjazdów od początku roku przekroczyła już 1100.  W tym do przypadków o dużym zagrożeniu dla życia takich jak utrata przytomności, zawały serca, udary itp. 46 razy.

Do wypadków komunikacyjnych 7 razy: 5.04 Białogrądy, 5.04. Rajgród, 6.04. Prostki, 6.04. Popowo, 9.04. Toczyłowo, 11.04. do szczególnie tragicznego w Szczuczynie, 12.04. potrącenie pieszego obok dyskoteki Rancho. Szczegóły dotyczące tych wypadków można znaleźć w kronikach 997 i 998. Zanotowano 8 zgonów w tym 4 w wyniku wypadku drogowego, jedno samobójstwo.
     Pozostałe wyjazdy do zachorowań i urazów gdzie nie występowało bezpośrednie zagrożenie życia. Szczególnymi przypadkami są wyjazdy do osób w stanie upojenia alkoholowego, w żargonie pogotowiano-policyjnym zwanych „leżakami”. W omawianym okresie czasu było ich tylko 15, czasami bywa znacznie więcej. W/w osobnicy, a czasami i osobniczki, dostarczani są do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, chociaż ich miejsce jest w Izbie Wytrzeźwień (której brak). Osoby te najczęściej agresywne, brudne i wulgarne są utrapieniem dla pracowników pogotowia oraz SOR gdzie w takim towarzystwie muszą przebywać także osoby chore, matki z małymi dziećmi itp.

     Dużym utrudnieniem w pracy są także fałszywe wezwania oraz "głupie telefony". Ze względu na to, że numery alarmowe są bezpłatne, niektórzy urządzają sobie zabawę. Od pewnego czasu wszystkie rozmowy są rejestrowane a także wg nowych przepisów możliwa jest identyfikacja osoby dzwoniącej. Za nieuprawnione używanie numeru alarmowego przewidziana jest odpowiedzialność karna.


Załączniki:
Ratownictwo medyczne ( *doc)
Pierwsza pomoc w nagłych wypadkach ( *doc)

Zbigniew Perkowski dla e-Grajewo.pl

czwartek, 27 stycznia 2022

50 osób zakażonych w Grajewie

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.