Wiadomości

Kronika 999

W okresie od 16 do 31 stycznia zespoły „S” oraz „P”,  Państwowego Ratownictwa Medycznego WSPR w Łomży filii w Grajewie udzieliły pomocy w 144 przypadkach zagrażających życiu i zdrowiu ludzkiemu. Od początku roku karetki przejechały ok. 7500 km, ilość wyjazdów przekroczyła 300 .

Odnotowano:
41  wyjazdów do stanów chorobowych  z realnym bezpośrednim zagrożeniem życia.
W tym:
11 utrata przytomności (drgawki, śpiączka cukrzycowa, nagłe zatrzymanie krążenia itp.)
12 poważniejszych przypadków zaburzeń pracy układu krążenia, ostre bóle w klatce  piersiowej, udary, itp. (w tym 2 zawały)

10 silna duszność, obrzęk płuc itp.
1 zatrucia tlenkiem węgla
4 próba samobójcza (3 podcięcie żył, 1 postrzelenie się)
3 znaczne wyziębienie organizmu (wszystkie w stanie upojenia alkoholowego)

Wzywano karetki także:
9  do omdleń i zasłabnięć
4  do zaostrzenia przebiegu choroby nowotworowej
5  do osób w stanie upojenia alkoholowego leżących w miejscach publicznych
2  do porodów i stanów zagrożenia ciąży
2  do osób psychicznie chorych
19 do różnego rodzaju urazów (złamania, zranienia, wypadki w pracy, szkole, itp.)
W tym m. in.:                 
1 do urazu spowodowanego nadużyciem alkoholu
10 do złamań, zwichnięć itp
6  zranienie się
2 wypadek w pracy

10 osób zostało poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych

22.01. – ul. Ełcka, kolizja drogowa (2 os. urazy głowy)                   
28.01. - trasa 61 Grajewo – Toczyłowo, zderzenie samoch. osobowego z busem (2os. ogólne potłuczenia)
29.01 - trasa 65 Prostki – Ełk, czołowe zderzenie samoch. osobowych (3os. dorosłe i dziecko, obrażenia wielomiejscowe) – w ramach pomocy jednostce z Ełku
29.01. - trasa Grajewo – Popowo, zderzenie dwóch samoch. osobowych i dwóch ciężarowych (3 os. złamanie wielomiejscowe kości udowej, urazy kl. piersiowej i głowy )

Ponadto:
38 wyjazdów do różnego rodzaju zachorowań nie zawsze kwalifikujących się do interwencji Ratownictwa Medycznego (wezwania typu: biegunka, ból brzucha, ból głowy, bóle w krzyżu, temperatura, osłabienie, brak apetytu, obrzęk nóg, lub „wszystko boli” itp.,  typowe przypadki do leczenia ambulatoryjnego POZ a nie do wzywania ratowników)
9  przekazano do innych stacji (Mońki, Ełk, Augustów, Kolno w zależności od miejsca wezwania) lub do nocnej i świątecznej opieki lekarskiej
1  odwołano

W omawianym okresie lekarze Ratownictwa Medycznego stwierdzili 4 zgony nagłe.
 
Informujemy, że Pogotowie Ratunkowe udziela wyłącznie pomocy wyjazdowej ( tel. 999, wypadki i stany zagrożenia życia). Wybierając europejski numer alarmowy 112 łączymy się z Państwową Strażą Pożarną, lub Policją. Świadczenia ambulatoryjne udzielane są przez Szpitalny Oddział Ratunkowy na parterze budynku Szpitala Ogólnego.

Ambulatorium Stacjonarne: Szpital Ogólny w Grajewie ul. Konstytucji 3-Maja 34, tel. 0-86 2723271 (Szpitalny Oddział Ratunkowy).
Lekarska pomoc wyjazdowa do zachorowań nie zagrażających życiu: (świadczona przez Szpital Ogólny w Grajewie), tel: 601 200 611 (tel. bezpośrednio do dyżurującego lekarza)

UWAGA! Wzywając zespół ratunkowy do zachorowań nie wymagających szybkiej interwencji (przeziębienia , biegunki itp., czyli przypadki kwalifikujące się do leczenia przez lekarza rodzinnego w przychodni lub w ramach wizyt domowych), narażamy na niebezpieczeństwo ludzi których życie może być realnie zagrożone, dla których w tym momencie zabraknie karetki. Zadaniem jednostek ratownictwa medycznego jest udzielanie pomocy w przypadkach zdarzeń nagłych takich jak wszelkiego rodzaju wypadki, urazy, gwałtowne pogorszenie stanu zdrowia (utrata przytomności, zatrzymanie krążenia, zatrucia, krwotoki itp.). 
W naszej jednostce stosujemy zasadę wyjazdu do każdego wezwania, jednak liczymy na zdrowy rozsądek osób wzywających. -  Zbigniew Perkowski WSPR w Łomży
 

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.