Wiadomości

  • 4 komentarzy
  • 10430 wyświetleń

Kronika 999

W okresie od 01 do 15 listopada  zespoły „S” oraz „P”,  Państwowego Ratownictwa Medycznego WSPR Łomża filia w Grajewie udzieliły pomocy w 163 przypadkach zagrażających życiu i zdrowiu ludzkiemu. Od początku roku karetki przejechały ok. 82000 km, ilość wyjazdów przekroczyła 3300.

Odnotowano:
51  wyjazdów do stanów chorobowych  z realnym bezpośrednim zagrożeniem życia.
W tym:
15  utrata przytomności (drgawki, śpiączka cukrzycowa, nagłe zatrzymanie krążenia itp.)
16 poważniejszych przypadków zaburzeń pracy układu krążenia, ostre bóle w klatce  piersiowej, udary, itp. (w tym 2 zawały)
10 silna duszność, obrzęk płuc itp.
3 silne krwotoki
1 zatrucie lekami ( próba samobójcza)
3 zaczadzenia
1 wyziębienie organizmu
2 upadek z wysokości

Wzywano karetki także:
12  do omdleń i zasłabnięć
2   do zaostrzenia przebiegu choroby nowotworowej
7   do osób w stanie upojenia alkoholowego  leżących w miejscach publicznych
2   do porodów i stanów zagrożenia ciąży
8   do osób psychicznie chorych

15  do różnego rodzaju urazów (złamania, zranienia, wypadki w pracy, szkole, itp.)
 W tym m. in.:                 
2  do urazów spowodowanych nadużyciem alkoholu
6 do osób pobitych
4 do złamań, zwichnięć itp
3  zranienia się
8 osób zostało poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych
03.11. – Gackie, wywrotka motocyklem (1 os. uraz barku))                     
07.11. -  ul. Krasickiego, potrącony pieszy (1 os. ogólne potłuczenia)
14.11. -  trasa 61, ok. Obrytek, zderzenie busa z ciągnikiem (1 os. obrażenia wielonarządowe, 2 os. ogólne potłuczenia)
15.11. -  trasa 61, ok. Wólki, zderzenie 2 samoch. ciężarowych i 2 osobowych (4 os. urazy glowy, kręgosłupa i kończyn)

Ponadto:
47  wyjazdów do różnego rodzaju zachorowań nie zawsze kwalifikujących się do interwencji Ratownictwa Medycznego (wezwania typu: biegunka, ból brzucha, ból głowy, temperatura, osłabienie, brak apetytu itp.,  typowe przypadki do leczenia ambulatoryjnego a nie do wzywania ratowników).
2  przekazano do innych stacji (Mońki, Ełk, Augustów, Kolno w zależności od miejsca wezwania) lub do nocnej i świątecznej opieki lekarskiej
3  wezwania odwołano

W omawianym okresie lekarze Ratownictwa Medycznego stwierdzili 3 zgony nagłe.
 
Informujemy, że Pogotowie Ratunkowe udziela wyłącznie pomocy wyjazdowej ( tel. 999, wypadki i stany zagrożenia życia). Wybierając europejski numer alarmowy 112 łączymy się z Państwową Strażą Pożarną, lub Policją. Świadczenia ambulatoryjne udzielane są przez Szpitalny Oddział Ratunkowy na parterze budynku Szpitala Ogólnego.

Ambulatorium Stacjonarne: Szpital Ogólny w Grajewie ul. Konstytucji 3-Maja 34, tel. 0-86 2723271 (Szpitalny Oddział Ratunkowy).
Lekarska pomoc wyjazdowa do zachorowań nie zagrażających życiu: (świadczona przez Szpital Ogólny w Grajewie), tel: 601 200 611 (tel. bezpośrednio do dyżurującego lekarza)

UWAGA! Wzywając zespół ratunkowy do zachorowań nie wymagających szybkiej interwencji (przeziębienia , biegunki itp., czyli przypadki kwalifikujące się do leczenia przez lekarza rodzinnego w przychodni lub w ramach wizyt domowych), narażamy na niebezpieczeństwo ludzi których życie może być realnie zagrożone, dla których w tym momencie zabraknie karetki. Zadaniem jednostek ratownictwa medycznego jest udzielanie pomocy w przypadkach zdarzeń nagłych takich jak wszelkiego rodzaju wypadki, urazy, gwałtowne pogorszenie stanu zdrowia (utrata przytomności, zatrzymanie krążenia, zatrucia, krwotoki itp.). 
W naszej jednostce stosujemy zasadę wyjazdu do każdego wezwania, jednak liczymy na zdrowy rozsądek osób wzywających -  Zbigniew Perkowski WSPR w Łomży

Komentarze (4)

No to ładna Kronika 997 , teraz to policja widocznie udziala pomocy medycznej :)

Ale nadal Jest Tytuł 997 tylko w linku 999:( :P:P

a izba przyjęć działa beznadziejnie jak zgłosiłam się z silnym bólem pleców to lekarz nie raczyl ruszyć swojego szanownego siedzenia żeby chociaż zapytać co się dzieje tylko zlecił zastrzyk przeciw bólowy i już pomogło trochę na chwilę i za co wam dać te podwyżki

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.