niedziela, 26 czerwca 2022

Kraj

Kronika 998 Augustów

Zdarzenia zanotowane w okresie od 03.02.2009 r. do 10.02.2009 r.Ogółem zanotowano 13 zdarzeń, w tym:
-  4  pożary
-  9  miejscowych zagrożeń
Charakterystyczne zdarzenia:
1. W  dniu 05.02.2009 o godz. 23:15 Powiatowe Stanowisko Kierowania w Augustowie odebrało zgłoszenie o wypadku drogowym w miejsc. Szczebra gm. Nowinka (droga krajowa nr. 8 Augustów-Suwałki) .
Po przybyciu na miejsce stwierdzono że w zdarzeniu uczestniczą dwa pojazdy: samochód ciężarowy Volvo z naczepą typu chłodnia i samochód  osobowy VW Golf . W miejscu zdarzenia ruch drogowy odbywa się wahadłowo. TIR - chłodnia  stał na kołach w przydrożnym rowie, kierowca przebywał na zewnątrz - bez obrażeń. Poszkodowany z samochodu osobowego przebywał już w karetce  pogotowia , gdzie udzielana była mu pomoc medyczna. Działania zastępu straży polegały na zabezpieczeniu i oznakowaniu miejsca wypadku. Następnie odłączono klemy akumulatorowe w pojazdach.  W trakcie działań stwierdzono  niewielki  wyciek oleju napędowego  ze zbiornika  samochodu ciężarowego, pod który podstawiono brezentowy zbiornik w celu zebrania wyciekającego paliwa. Oświetlono teren akcji.
Szacunkowe straty wyniosły ok. 15 tys. zł. Całkowitemu uszkodzeniu uległ samochód osobowy VW GOLF II, w samochodzie TIR częściowemu uszkodzeniu uległ przód ciągnika siodłowego , lewy bok, zbiornik paliwa, zawieszenie przednie. Prawdopodobna przyczyna zdarzenia: Zjechanie samochodu osobowego na  przeciwny pas ruchu i zderzenie się z samochodem ciężarowym .
W działaniach uczestniczył zastęp z JRG Augustów i jednostka OSP Nowinka- w sumie 8 strażaków.
Czas trwania akcji: ponad 3 godziny.

2. W  dniu 06.02.2009 o godz. 1:12 Powiatowe Stanowisko Kierowania w Augustowie zadysponowało  zastęp  z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej na ul. Chreptowicza w Augustowie do pożaru samochodu osobowego VW Passat. Po przybyciu na miejsce akcji zabezpieczono teren i podano prąd wody z szybkiego natarcia na palące się koło w samochodzie. Na miejsce przybył właściciel pojazdu, któremu przekazano mienie do nadzoru. Szacunkowe straty: wyniosły ok. 500 zł.,  spaleniu uległa opona i kołpak, uszkodzona felga.Prawdopodobna przyczyna zdarzenia: podpalenie koła  w samochodzie przez osoby nieznane
Czas trwania akcji:  24 min.

3. W  dniu 06.02.2009 o godz. 8:44 Powiatowe Stanowisko Kierowania w Augustowie odebrało zgłoszenie o wypadku drogowym przy miejsc. Krasne gm. Lipsk ( droga wojewódzka nr. 664 Augustów-Lipsk) . W chwili przyjazdu zastępu z JRG Augustów poszkodowany kierowca znajdował się w karetce pogotowia. Samochód osobowy Opel Astra znajdował sie poza drogą przy przystanku PKS, podróżował nim tylko kierowca. Działania zastępu polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatora. Nie stwierdzono wycieku płynów eksploatacyjnych z pojazdu. Ruch na drodze odbywał sie bez zakłóceń. Po zakończeniu czynności dochodzeniowych przez Policję, rozbity pojazd został odholowany przez firmę pomocy drogowej (Transdźwig Zawadzki). Przystanek autobusowy (murowany) nie uległ widocznym uszkodzeniom.
Szacunkowe straty wyniosły ok. 1 tys. zł. -  uszkodzeniu uległ przód samochodu osobowego, wybita przednia szyba.Prawdopodobna przyczyna zdarzenia: zjechanie samochodu osobowego z drogi i uderzenie w murowany przystanek PKS.W działaniach uczestniczył zastęp z JRG Augustów i jednostka OSP Lipsk- w sumie 7 strażaków.Czas trwania akcji: 2 godziny.

4. W  dniu 07.02.2009 o godz. 13:41 Powiatowe Stanowisko Kierowania w Augustowie odebrało zgłoszenie o uwięzionym psie w kanale burzowym przy ul. Wiklinowej w Augustowie.
Po przyjeździe na miejsce zdarzenia zabezpieczono teren akcji. Zastano wyrwę w ziemi w odległości około 1 metra od ujścia kanału burzowego do Kanału Bystrego o głębokości około 0,5 metra, przez którą próbował wydostać się pies - bezskutecznie. Działania ratowników polegały na pochwyceniu psa i wydostaniu go z kanału burzowego. W trakcie działań nie udało się ustalić właściciela psa (pies nie posiadał obroży). Następnie psa umieszczono w specjalnym pojemniku i przewieziono go do schroniska dla zwierząt, gdzie przekazano go dla pracownika schroniska.W działaniach uczestniczył zastęp z JRG Augustów

Informacje dodatkowe:
W dniu 9 lutego 2009 roku odbyła się odprawa roczna poświęcona podsumowaniu funkcjonowania ochrony przeciwpożarowej i ratownictwa powiatu augustowskiego w 2008 roku. W spotkaniu udział wzięli: Podlaski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej mł. bryg. Jan Gradkowski, Starosta Augustowski Franciszek Wiśniewski, kadra kierownicza Państwowej Straży Pożarnej oraz strażacy.Zastępca Komendanta Powiatowego kpt. Arkadiusz Prymaka szczegółowo omówił funkcjonowanie ochrony przeciwpożarowej na terenie powiatu augustowskiego w 2008 roku oraz przedstawił zagadnienie związane z funkcjonowaniem poszczególnych pionów. Z rąk Podlaskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, a także Starosty Augustowskiego pamiątkowe rzeźby oraz podziękowania za włożony trud i pracę otrzymali strażacy którzy przechodzą na zaopatrzenie emerytalne - informuje  Arkadiusz Prymaka

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.