UWAGA

środa, 17 sierpnia 2022

Wiadomości

Kronika 998

      Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie informuje, że w dniach 05.03.2012 r. – 11.03.2012 r. na terenie powiatu grajewskiego zanotowano 11 zdarzeń,
w tym: 7 pożarów oraz  4 miejscowe zagrożenia. Ogółem od początku roku zanotowano 226 zdarzeń, w tym 44 pożary, 180 miejscowych zagrożeń i 2 alarmy fałszywe. Ogólna liczba poszkodowanych w powstałych zdarzeniach to 17 osób rannych oraz jedna ofiara śmiertelna.


W dniu 7.03.2012 r. około godziny 20:41 w miejscowości Brzozowa Wólka gm. Grajewo doszło do pożaru pomieszczenia kuchni w budynku gospodarczym. W pomieszczeniu tym znajdowała się kuchenka gazowa wraz butlą gazu Propan-Butan co stwarzało dodatkowo bardzo duże niebezpieczeństwo związane z możliwością wybuchu butli z gazem i rozprzestrzenienie się pożaru na pozostałe pomieszczenia i budynki gospodarcze. W działaniach brały udział dwa zastępy JRG oraz jeden zastęp OSP KSRG Białaszewo.

W dniu 8.03.2012 r. o godzinie 20:30 dyżurny PSK w Grajewie otrzymał zgłoszenie od rodziny kobiety, z którą od dwóch dni nikt nie miał kontaktu. Istniało prawdopodobieństwo zasłabnięcia kobiety, która jest w podeszłym wieku. Do zdarzenia zadysponowano zastęp z JRG Grajewo. Ratownicy przy użyciu sprzętu hydraulicznego otworzyli drzwi mieszkania. Wewnątrz zastali leżącą na podłodze w stanie skrajnego wyczerpania starszą kobietę. Strażacy pomogli personelowi medycznemu w transporcie osoby poszkodowanej do karetki pogotowia po czym została ona przewieziona do miejscowego szpitala.   


W dniach od 5.03.2012 r. do 11.03.2012 r. na terenie miasta Grajewo i gminy Grajewo odnotowano 6 pożarów związanych z gaszeniem suchych traw, krzewów oraz trzcinowisk.
W związku z powyższym Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie apeluje o niewypalanie traw i pozostałości roślinnych na łąkach i terenach zielonych.


 

STRAŻACKI APEL
"NIE WYPALAJMY TRAW"

Wypalanie pozostałości roślinnych na łąkach, pastwiskach, wrzosowiskach, torfowiskach, nieużytkach, w rowach i na pasach przydrożnych oraz w odległości mniejszej niż 100 m od nich jest zabronione. W stosunku do osób naruszających wyżej wymienione zasady mogą być stosowane sankcje karne określone w Kodeksie Wykroczeń i w Kodeksie Karnym, do pozbawienia wolności włącznie.
    
 Pozostawione na łąkach, pastwiskach i nieużytkach rolnych nieskoszone trawy, zeschnięte liście i pędy utrudniają odrastanie nowym roślinom. Rolnicy znaleźli najprostsze dla nich rozwiązanie tego problemu - podpalają całe łąki.
Z rolniczego punktu widzenia takie działanie jest zabiegiem niewłaściwym i szkodliwym, powodującym m.in.:
 obniżenie plonu zielonej masy,
 niszczenie mikroorganizmów (bakterii, grzybów) niezbędnych do utrzymania równowagi biologicznej życia w biocenozie łąkowo-pastwiskowej,
 niszczenie miejsc lęgowych wielu gatunków owadów, płazów, ptaków i zwierząt,
 marnotrawstwo wartościowej paszy.
Podczas pożarów traw dochodzi ponadto do powstania wielu niebezpiecznych zjawisk:
 Od palącego się poszycia gleby zapaleniu ulega podziemna warstwa torfu, który może zalegać nawet do kilkunastu metrów w głąb. Są to pożary długotrwałe (nawet do kilu miesięcy) i wyjątkowo trudne do ugaszenia. Ponadto, w przypadku gdy zwykła łąka po pożarze regeneruje się przez kila lat to pokłady torfu potrzebują na to kilku tysięcy lat.
 Powiewy wiatru powodują bardzo szybkie rozprzestrzenianie się pożaru, który bardzo często przenosi się na zabudowania mieszkalne, gospodarcze oraz lasy. Niejednokrotnie w takich pożarach ludzie tracą dobytek całego życia. Występuje również bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi.
 Powstające podczas pożaru duże zadymienie jest szczególnie groźne dla osób przebywających w bezpośrednim sąsiedztwie miejsca zdarzenia z uwagi na możliwość zaczadzenia, a ponadto powoduje zmniejszenie widoczności na drogach co może prowadzić do powstania groźnych w skutkach kolizji i wypadków drogowych.
           
Przedstawiając powyższe, należy również zwrócić uwagę na fakt, że pożary nieużytków, z uwagi na ich charakter i zazwyczaj duże rozmiary, angażują znaczną liczbę sił i środków Państwowej Straży Pożarnej, które w tym czasie mogą być niezbędne w innym miejscu dla ratowania życia i mienia ludzkiego.
Ponadto koszty takich akcji (paliwo, środki gaśnicze, amortyzacja sprzętu itp.), które ponosi całe społeczeństwo są znaczne. Jednocześnie, z uwagi na to, że dojazd do miejsc występowania pożarów nieużytków jest zazwyczaj utrudniony, bardzo często dochodzi do uszkodzenia pojazdów gaśniczych co dodatkowo te koszty zwiększa.


     Rzecznik Prasowy KP PSP w Grajewie
    bryg. Andrzej Jabłoński

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.