Wiadomości

Kronika 998

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie informuje, że w dniach 12.09.2011 r. – 18.09.2011 r. na terenie powiatu grajewskiego zanotowano 10 zdarzeń, w tym 4 pożary oraz 6 miejscowych zagrożeń.

Ogółem od początku roku zanotowano 564 zdarzenia, w tym 131 pożarów,  426 miejscowych zagrożeń oraz 7 alarmów fałszywych. Ogólna liczba osób poszkodowanych
w powstałych zdarzeniach to 69 osób rannych oraz 9 ofiar śmiertelnych.
 
W dniu 13.09.2011 r. około godziny 21.27 na Osiedlu Południe w Grajewie kierujący samochodem osobowym mitsubishi utracił panowanie nad pojazdem i uderzył w dwa  samochody osobowe stojące na parkingu po prawej stronie jezdni, a następnie odbijając się od nich uderzył w kolejne dwa samochody zaparkowane po drugiej stronie jezdni.  Kierowca bez widocznych obrażeń ciała sam wydostał się z uszkodzonego pojazdu. Teren działań zabezpieczono przed dostępem osób postronnych i oświetlono. Przy użyciu sorbentu Compact zebrano z jezdni rozlane płyny eksploatacyjne stwarzające zagrożenie w ruchu drogowym. W działaniach ratowniczych uczestniczył jeden zastęp ratownictwa technicznego Państwowej Straży Pożarnej.

W dniu 16.09.2011 r. o godzinie 11:34 dyżurny Powiatowego Stanowiska Kierowania otrzymał zgłoszenie o gnieździe os w drzewie na ulicy Konstytucji 3 – go maja w Grajewie. Agresywne owady stwarzały zagrożenie dla uczniów oraz personelu pobliskiej szkoły podstawowej oraz osób poruszających się po przejściu dla pieszych. Ratownicy Państwowej Straży Pożarnej w specjalnych ubraniach ochronnych podjęli próbę zebrania owadów do foliowego worka. W działaniach ratowniczych trwających około 2 godzin uczestniczyły dwa zastępy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Grajewie.  

W dniu 18.09.2011 r. o godzinie 13.32 Państwowa Straż Pożarna została zaalarmowana o pożarze mieszkania w budynku wielorodzinnym na Osiedlu w Grajewie. Do działań zadysponowano niezwłocznie dwa samochody ratowniczo – gaśnicze i ośmiu strażaków, którzy w aparatach ochrony dróg oddechowych zlokalizowali źródło ognia. W trakcie działań ustalono, że na klatce schodowej, przy zejściu do piwnicy pali się wózek dziecięcy i ogumienie w rowerze. Aby oddymić klatkę schodową strażacy użyli specjalistycznego agregatu oraz otworzyli okna na poszczególnych kondygnacjach. Pożar ugaszono jednym prądem wody z urządzenia szybkiego natarcia będącego na wyposażeniu samochodu.   


W dniach 10 – 11.09.2011 r. strażacy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Grajewie oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Szczuczynie uczestniczyli w I Podlaskich Manewrach Ratownictwa Medycznego „Głazowisko 2011”. Zmagania podzielone były na dwie części. Pierwsza z nich rozgrywana na 20 km odcinku trasy w okolicach miejscowości Gawrych Ruda w nocy z soboty na niedzielę składała się z czterech zadań. Na początku strażacy musieli prawidłowo udzielić pomocy medycznej dla mężczyzny, który spadł z drzewa    z wysokości 6 metrów i doznaje złamania otwartego. Kolejnym zadaniem była pomoc dla kobiety z głęboko rozciętym nadgarstkiem. W tej sytuacji ratownicy musieli poradzić sobie z obfitym krwawieniem z uszkodzonej tętnicy. Trzecie zadanie polegało na werbalnym przekazaniu instrukcji przeprowadzania reanimacji zamkniętej w pojeździe kobiecie, której mąż doznał zatrzymania krążenia, a ona sama nie ma możliwości otwarcia pojazdu. Sprawdzano tu umiejętność przekazania laikowi co i jak ma wykonać aby przywrócić funkcje życiowe poszkodowanego. Ostatnim wyzwaniem na nocnej trasie był postrzelony w klatkę piersiową mężczyzna. Zadaniem ratowników było przede wszystkim zabezpieczenie broni, która wystrzeliła i zraniła poszkodowanego oraz wykorzystanie warunków terenowych do prawidłowego zabezpieczenia poszkodowanego.

   
                                    Zastępca Dowódcy JRG
                                     mł. kpt. Arkadiusz Lichota
Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.