Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie informuje, że w dniach 29.11.2010 r. – 05.12.2010 r. na terenie powiatu grajewskiego zanotowano 22 zdarzeń, w tym 1 pożar oraz 21 miejscowych zagrożeń.
Ogółem od początku roku zanotowano 986 zdarzeń, w tym 182 pożarów, 796 miejscowych zagrożeń i 8 alarmów fałszywych. Ogólna liczba osób poszkodowanych w powstałych zdarzeniach to 12 ofiar śmiertelnych i 101 osób rannych.
W dniu 29.11.2010 r. o godz. 17:46 ratownicy zostali zadysponowani do otwarcia mieszkania w Grajewie ul. Wojska Polskiego gdzie istniało podejrzenie zasłabnięcia mężczyzny. Po otwarciu mieszkania znaleziono wewnątrz starszego mężczyznę, który jest osłabiony i nie może samodzielnie się poruszać. W działaniach udział brał jeden zastęp SLRt JRG Grajewo, Policja oraz Pogotowie ratunkowe.
W dniu 30.11.2010 r. około godziny 11:36 w Grajewie na ul Piłsudskiego doszło do kolizji trzech samochodów dwóch osobowych ( Opel Astra, Seat Altem) oraz ciężarowego Scania. Przyczyną zderzenia było niezachowanie prędkości jazdy do warunków panujących na jezdni. Na szczęście nic nikomu się nie stało. W działaniach ratowniczych uczestniczył jeden zastęp z JRG Grajewo oraz Policja.
W dniu 05.15.2010 r. o godz. 22:36 w Szkole Podstawowej w Białaszewie w wyniku uszkodzenia zaworu doszło do zalania sali gimnastycznej. Działania strażaków polegały na usunięciu wycieku oraz wypompowaniu wody z pomieszczeń budynku. W działaniach trwających ponad trzy godziny udział brał jeden zastęp z OSP KSRG Białaszewo.
Dyżurny Operacyjny Powiatu
asp. Arkadiusz Lenda
N I E B Ą D Ź M Y O B O J Ę T N I !!!
Bądź wrażliwy na los osób bezdomnych i starszych
W związku z nasilającą się falą mrozów apelujemy do wszystkich mieszkańców
o zwrócenie szczególne uwagi na sytuację osób bezdomnych, starszych mieszkających samotnie, oraz osób nie będących w stanie zabezpieczyć swoich podstawowych potrzeb w czasie zimy.
W ostatnich dniach nastąpiło gwałtowne pogorszenie warunków pogodowych. Dlatego też apelujemy o wrażliwość i zwrócenie uwagi na los osób bezdomnych przebywających na terenie naszego regionu oraz o zainteresowanie się sytuacją osób mieszkających samotnie, w starszym wieku, niepełnosprawnych lub rodzin znajdujących się w trudnych sytuacjach życiowych, a nie będących w stanie własnym staraniem zabezpieczyć swoich podstawowych potrzeb w czasie zimy.
Zima to czas szczególnie niebezpieczny dla osób pozbawionych opieki. Trudne warunki atmosferyczne, w tym znaczne spadki temperatur, opady i wiatr mogą stanowić zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale i życia osób bezdomnych, w podeszłym wieku, samotnych i niepełnosprawnych. Zagrożenie takie dotyczy także osób będących pod wpływem alkoholu. Każdej zimy osoby bezdomne szukają schronienia w piwnicach, na strychach, klatkach schodowych, opuszczonych budynkach i w węzłach ciepłowniczych. Wiele z nich próbuje przetrwać ten trudny okres w altankach ogrodowych. Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie jak co roku, prowadzi działania zmierzające do zapobiegania zagrożeniom zdrowia i życia osób bezdomnych, samotnych i bezradnych w okresie zimowym. Funkcjonariusze będą sprawdzać miejsca, w których mogą przebywać osoby bezdomne i udzielają potrzebującym informacji, w jakich placówkach mogą bezpiecznie przetrwać zimę. Partnerami Strażaków jak co roku w tym zakresie są:
Komenda Powiatowa Policji oraz Straż Miejska.
Każdy śpiący na ławce, osłabiony czy nietrzeźwy człowiek to sygnał do działania dla funkcjonariuszy którzy nie są jednak w stanie być wszędzie. Dlatego zwracamy się do Państwa z apelem, aby nie ignorować takich osób. Noc spędzona zimą na ławce, w klatce schodowej, przy dodatkowym osłabieniu organizmu, może skończyć się dla nich tragicznie.
Nie bądźmy obojętni!!!
Telefon przypadkowego przechodnia już nie raz uratował czyjeś życie. Pamiętajmy, że działania służb mają charakter pomocowy, a nie represyjny.
Nie należy się obawiać, że telefon do dyżurnego Straży Pożarnej, Policji lub Straży Miejskiej przysporzy komukolwiek problemów. MOŻESZ POMÓC DZWOŃ………..
Telefony alarmowe:
- Straż Pożarna – 998 lub 112
- Policja – 997
Komentarze (0)