środa, 17 kwietnia 2024

Wiadomości

  • 4 komentarzy
  • 12039 wyświetleń

Kronika 998

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie informuje, że w dniach 02.11.2009 r. – 15.11.2009 r. na terenie powiatu grajewskiego zanotowano 19 zdarzeń,  w tym  11 pożarów oraz 8 miejscowych zagrożeń. Ogółem od początku roku zanotowano 688 zdarzeń, w tym 220 pożarów,  466 miejscowych zagrożeń oraz  2 alarmy fałszywe. Ogólna ilość osób poszkodowanych w powstałych zdarzeniach: 80 osób rannych     i 6 ofiar śmiertelnych.       

W dniu 05.11.2009 r. o godzinie 03.50 w miejscowości Uścianki gmina Grajewo  doszło do pożaru obory murowanej krytej eternitem. Strażacy prowadzili działania gaśnicze, oraz prace rozbiórkowe  konstrukcji dachowej, ewakuowali zwierzęta z obiektu.  Akcja gaśnicza trwała ponad 3 godziny, w której udział  brały dwa zastępy JRG Grajewo oraz OSP Grajewo,  OSP Boczki, Policja.      

W dniu 11.11.2009 r. o godzinie 21.15 w miejscowości Turczyn gmina Rajgród  doszło do pożaru drewnianego budynku mieszkalnego jednorodzinnego krytego eternitem. Strażacy prowadzili działania gaśnicze oraz prace rozbiórkowe konstrukcji budynku. W akcji trwającej prawie 3 godziny udział brały trzy zastępy JRG Grajewo, OSP Rajgród, Policja, Pogotowie Energetyczne, Pogotowie Ratunkowe.        

W dniu 14.11.2009 r. o godzinie 11.05 na trasie Szczuczyn-Obrytki (Droga Krajowa nr 61)  doszło do zderzenia samochodu dostawczego Renault z ciągnikiem rolniczym. W wyniku wypadku trzy osoby odniosły obrażenia ciała i zostały zabrane przez personel karetek pogotowia do szpitala. Jedną z poszkodowanych osób ratownicy wydobyli z wraku przy użyciu sprzętu hydraulicznego. Działania ratownicze trwały ponad trzy godziny, a udział w nich brał jeden zastęp JRG Grajewo, OSP Szczuczyn, Policja, Pogotowie Ratunkowe, Pomoc Drogowa.

W dniu 15.11.2009 r. o godzinie 16.46 w okolicach miejscowości Wólka Mała (Droga Krajowa     Nr 61)  doszło do zderzenia dwóch samochodów ciężarowych i dwóch osobowych. W wyniku wypadku cztery osoby odniosły obrażenia ciała i zostały zabrane przez personel karetek pogotowia do szpitala.. Działania ratownicze trwały ponad trzy godziny, a udział w nich brały cztery zastępy JRG Grajewo, OSP Rajgród, Policja, Pogotowie Ratunkowe, Pomoc Drogowa.


 

 W minionym okresie Państwowa Straż Pożarna oraz jednostki OSP prowadziły na terenie powiatu grajewskiego działania związane z gaszeniem pożarów sadzy w kominach budynków mieszkalnych, które powstały w wyniku nieprawidłowej eksploatacji urządzeń ogrzewczych na paliwo stałe,. W związku ze zbliżającym się okresem zimowym i nasilaniem się wyżej wymienionych zdarzeń PSP w Grajewie podaje informację na temat sposobów bezpiecznego postępowania w przypadku wystąpienia pożaru przewodu kominowego.

 


POŻARY SADZY W KOMINIE


Pożary kominowe mogą spowodować pęknięcie komina i przeniesienia się ognia do wnętrza pomieszczenia. Wylatujące w czasie takiego pożaru iskry i płaty palącej się sadzy mogą spowodować pożar sąsiednich budynków i materiałów. Aby zapobiec tego typu zdarzeniom właściciele budynków mieszkalnych powinni zadbać we własnym zakresie lub wynajmując firmy zajmujące się tego typu usługami  o systematyczne czyszczenie przewodów dymowych.
 
Sposoby postępowania w razie wystąpienia pożaru przewodu kominowego:
 
1. Wygasić palenisko (piec, kominek), poprzez ostrożne wybranie materiału palnego, szczelne zamknięcie pieca.
2. Użyć sita kominowego - jest to metalowa siatka o wymiarach oczek około 2 x 10 mm, najlepiej miedziana, rozpięta na ramie o wymiarach 60 x 60 cm, z dwoma metalowymi uchwytami. Zabezpieczenie wylotu komina sitem oraz obserwowanie niższych części komina, czy nie powstają pęknięcia, którymi może wydostać się płomień, zapobiega rozszerzeniu się ognia. Ponadto rozgrzane sito zmniejsza ciąg w kominie, a tym samym intensywność palenia się sadzy.
3. Sito można zastąpić mokrą płachtą, którą w czasie pożaru nakrywa się wylot przewodu kominowego. Płachtę należy zlewać wodą, aż do czasu wypalenia się sadzy, po czym pożar sam wygaśnie. Pożarów kominowych nie należy gasić wodą, gdyż gwałtowne oziębienie komina   i parowania wody może spowodować pęknięcia komina i rozprzestrzenienie się pożaru.
4. Wsypanie w wylot kominowy soli kuchennej na palącą się sadzę.

Zabronione jest obudowanie przewodu materiałami palnymi co jest niezgodne z postanowieniami Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r.  w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 75, poz. 690 § 266).

        Z-ca Komendanta Powiatowego PSP
            mł. bryg. Andrzej Jabłoński                                          

 

 

wtorek, 16 kwietnia 2024

Ruszyły patrole motocyklowe

Komentarze (4)

Osobiście z narzeczoną wzywaliśmy Straż pożarną do palącego się śmietnika murowanego na Os. Broniewskiego. Płomienie sięgały kilku metrów wysokości. Na pobliskim parkingu stały samochody, obok stoi drzewo ze zwisającymi gałęziami, którym groziło zajęcie się od ognia. Ktoś w środku podpalił jakiś stary materac. Wyglądało to bardzo poważnie. Oczywiście zanim przyjechała Straż pożar dogasał. Dlaczego o tym nie wspomniano? A może Straż uznała to za fałszywy alarm?

Czujny obywatelu sprawdz czas przyjazdu strażaków od wezwania a potem dopiero to opisz.

tych zdarzeń było 19 . nie sposób wszystkich opisywać, może bys chciał, żeby jeszcze Tobie pogratulować za odwage wyjęcia telefonu i wbicia numeru? hehe

"płomienie sięgały kilku metrów" HEHE dobre!! To co Ty wyrzucasz do śmieci?

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.