sobota, 29 stycznia 2022

Wiadomości

Komunikat US

Oszuści znowu się uaktywniają

W ostatnich dniach Izba Skarbowa w Białymstoku coraz częściej otrzymuje informacje o osobach, które podszywając się pod pracowników administracji skarbowej, próbują wyłudzać od podatników ich dane osobowe lub pieniądze. Apelujemy o ostrożność!!!
Na początku każdego roku, kiedy podczas pierwszych czterech miesięcy trwa kampania składania PITów i rozliczania dochodów za rok poprzedni, uaktywniają się oszuści. Podając się najczęściej za pracowników służb skarbowych próbują w różnej formie wyłudzać pieniądze lub dane osobowe podatników, a także wchodzić do ich domów.
W ostatnich dniach otrzymaliśmy informację, że niektórzy podatnicy z powiatu hajnowskiego otrzymali pocztą pisma pt. ,,ROZLICZENIE PODATKOWE”. Z pisma wynika prośba ,,o pilny kontakt telefoniczny w celu weryfikacji danych niezbędnych do wystawienia deklaracji PIT 8C”. Pismo nie zawiera informacji kto jest nadawcą tego pisma, poza telefonem komórkowym oraz podpisem ,,Starszy Referent Teresa Goławska”. Pismo nie było opieczętowane, a na kopercie widniał jedynie stempel pocztowy z którego wynikało, że pisma zostały wysłane z Piastowa. Jednoznacznie stwierdzamy, że żaden z urzędów skarbowych województwa podlaskiego takich pism do podatników nie wysyłał. Pisma wysyłane przez urzędy skarbowe zawsze zawierają stemple urzędu. Podane na nich numery telefonów nigdy nie są numerami komórkowymi.
Inna zgłoszona nam w ostatnich dniach sytuacja dotyczy powiatu zambrowskiego, gdzie do mieszkańców dostarczane są ankiety. Ankieterzy przynoszą je osobiście lub wysyłają pocztą. W nadesłanym formularzy jest miejsce na wpisanie danych osobowych, takich jak: imię, nazwisko, adres, NIP, PESEL lub REGON (w przypadku prowadzonej działalności gospodarczej) oraz inne pola m.in. z pytaniami o rodzaj prowadzonej działalności gospodarczej itp. Na ankietach znajduje się informacja, że dane zbierane są w celu prawidłowej realizacji zwrotu podatku dochodowego lub VAT, za rok ubiegły. Informujemy, że administracja skarbowa województwa podlaskiego nigdy nie zbierała i nie zbiera w ten sposób informacji o podatnikach.
W sytuacji jakichkolwiek wątpliwości najlepiej powiadomić Policję oraz skontaktować się ze swoim urzędem skarbowym, którego numer można znaleźć w książce telefonicznej lub na stronie internetowej Izby Skarbowej w Białymstoku pod adresem www.is.bialystok.pl


Radosław Hancewicz
Rzecznik prasowy
Izby Skarbowej w Białymstoku

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.