Wiadomości

  • 14 komentarzy
  • 11200 wyświetleń

Komunikat NSZZ „Solidarność”

Referendum w sprawie wydłużenia wieku emerytalnego

W związku z zapowiedziami Rządu RP w sprawie wydłużenia wieku emerytalnego uprawniającego do przejścia na emeryturę (mężczyźni i kobiety mieliby pracować do 67 roku życia), Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” na posiedzeniu w dniu 15 grudnia 2011r podjęła decyzja o rozpoczęciu akcji zbierania podpisów pod wnioskiem o referendum obywatelskie w sprawie zachowania obowiązującego obecnie wieku emerytalnego.
Zmiana obowiązujących dotychczas norm wieku emerytalnego jest bardzo poważna, dotyczy wszystkich obywateli, którzy są w wieku przedemerytalnym. Z wszystkich dotychczasowych rozmów czy sondaży wynika, że ludzie są z tych planów ogromnie niezadowoleni, dlatego powinniśmy im umożliwić wypowiedzenie się na ten temat w demokratyczny sposób, w referendum.
Decyzję o przeprowadzeniu referendum podejmuje Sejm na wniosek 500 tysięcy obywateli.
W Grajewie podpisy zbierają wszystkie struktury NSZZ „Solidarność” wspomagane przez inne związki zawodowe i poszczególne środowiska społeczne i zawodowe. Wypełnione druki należy przekazywać do Oddziału Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ „Solidarność”, ul. Strażacka 4. Tu można także otrzymać druk lub złożyć podpis.
Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej www.solidarnosc.org.pl


      Eugeniusz Formejster

Wiceprzewodniczący
      Zarządu Regionu Podlaskiego
NSZZ „Solidarność”

Komentarze (14)

Jeśli NSZZ „Solidarność”poniesie koszty takiego referendum to można podpisać, ale zapewne jak zwykle koszty poniesiemy my wszyscy.

może solidarność wie skąd wziąść kasę dla emerytów, którzy na złość zusowi i krusowi żyją dłużej? Zamiast organizować idiotyczne protesty zaproponują najmniej bolesne rozwiązanie tego problemu np ochronę emerytów od 50 roku życia lub inne cywilizowane rozwiązanie. Problem jest, będzie i trzeba go mądrze rozwiązać, a nie protestować bezmyślnie.

Jeśli komuś odpowiada propozycja podniesienia wieku emerytalnego, to po prostu nie podpisuje....nie wiem czemu tyle złośliwości w Was - niektórzy komentujący. JA NIE WYOBRAŻAM SIEBIE W PRACY PRZED 70, zwłaszcza w świecie, który preferuje tylko młodość i piękno zewnętrzne.

Na nowy 2012 rok życzę więcej cierpliwości , życzliwości i dostrzegania dobra w drugim człowieku, mniej zgrzytania zębami.
Oczywiście idę do biura na Strażacką złożyć podpis.

Proszę przeczytać tekst, NSZZ "Solidarność" organizuje zbiórkę podpisów po to by w referendum wszyscy Polacy, anie tylko kilkunaście % (wszsytkich dorosłych obywwateli tego kraju) reprezentowanych przez rządzącą koalicję, zdecydowali jakiego chcą rozwiązania. Zebrane podpisy nie rozstrzygają wyniku przyszłego referendum.
Jeśli większość Polaków zdecyduje o swoich pieniądzach (bo w ZUS są nasze piuenądze - nie koalicji rządzącej) to chyba dobrze?
Koszty referebdum w sprawie dotyczącej wszystkich Polaków ponosimy wszyscy to chyba logiczne.
Solidarność walczyła o to by Polacy mogli decydować we własnej sprawie.
Jest taki kraj w Europie (Szwajcaria) gdzie większość ważnych decyzji podejmowana jest w referendum i radzi sobiue całkiem dobrze.
Natomiast pieniądze, których brakuje w ZUS leżą m.in. w szarej strefie i umowach śmieciowych oraz w poziomie naszych wynagrodzeń i tym powinein w pierwszej kolejności zająć się Rząd RP.
Pozdrawiam i zachęcam do decydowania we własnej sprawie.

Podpiszę się pod tym WNIOSKIEM o referendum - jak najbardziej! Chodzi przecież o to, aby Polacy zdecydowali, czy chcą wydłużenia wieku emerytalnego , a od ilości podpisów zależy czy będzie REFERENDUM!!!!!!!!!!!!!WÓWCZAS POWIEMY: tak LUB nie!

Mam pytanie do organizatorów protestu.Czy projekt ustawy o przedłużeniu wieku emerytalnego dotyczy również osoby, które nabyły prawo do tzw. wcześniejszej emerytury przysługujacej z racji pracy w wqarunkach szczególnych które przepracowały do 31 grudnia 1999 roku 25lat w tym 20 lat składkowych w tym 20 lat w warukach szczegolnych męzczyżni i 15 lat kobiety.Bo należy ludziom te sprawy wyjaśnić.Nie wszyscy pracujemy w tzw.budżetówce i nie wszystkich dotyczą przepisy o przedłużeniu wieku emerytalnego w znaczeniu dosłownym.W tej chwili obowiązuje przechodzenie na emeryture mężczyżni 65 lat kobiety 60 jako podstawowy okres wieku uprawniający nas do świadczeń emerytalnych.To chyba jasne.Mnie interesują sprawy związane z tzw.wcześniejszym przejściem na tzw emeryturę pomostową z racji pracy w warunkach szczególnych.I chyba nie tylko mnie.Z poważaniem

Sprawa dotyczyć może, jeśli nie Pani..to Pani dzieci, krewnych, znajomych... Rząd proponuje przejście na emeryturę kobietom i mężczyznom w wieku 67 lat

XYZ, Rząd zlikwidował praktycznie pracę w warunakch szczególnych, to nie łódź się, że zostawi progi wiekowe na dotychczasowym poziomie. Gdyby zostawił to "uzysk" na całej operacji byłby mizerny. Sprawa finansowo wogóle nie byłaby warta zachodu.
Ustawa emerytalna z 1998 roku gwarantuje jako prawo nabyte tylko 15 lat przepracowanych w warunakch szczególnych do 1999 roku. To nie jest tożsame z wiekiem uprawniającym do przejścia na wcześniejszą emeryturę.
Rysiu pomyśl trochę zanim napiszesz. Znasz przecież mechanizm działania polityków.

Wiem jaki jest mechanizm działania polityków i ani mi w głowie kontestowanie akcji.Chciałem tylko aby reszta dowiedziała się o tym.Bo nie wszyscy są zorientowani w sytuacji.Jarek włączyl się do akcji bo jakoś nie widzę żeby podpisał się pod tym apelem?Dziękuje za odpowiedż.Podnoszenie wieku emerytalnego nie ma żadnego sensownego uzasadnienia.A wręcz projekt tej ustawy jest wielce szkodliwy dla całego społeczeństwa.To narzucanie swojej woli przez rządzących szczególnie przez POktóra jest z natury partią liberalną.Nikt nie broni pracować dłużej osobom którzy chcą,ale nie może być tak żeby 67letni mężczyzna lub 67 kobieta wykonywała pracę której nie podoła w tym wieku wykonać. Więc zamiast uprawiać nieuzasadnioną krytykę pokażmy że jesteśmy narodem który chce i może stanowić o sobie.I tak pracowaliśmy dotąd dłużej niż w innych państwach,a znowu słyszymy ciągle o zaciskaniu pasa.To nie narody doprowadziły do kryzysu to bankierzy i rządzący.Nie dajmy się znowu zniewolić.Nie martwmy się o koszty,bo kancelaria premiera wydaje więcej w tydzień niż takie referendum będzie kosztowało.Z poważaniem

popieram Ryszarda...mądre słowa

Inna sprawa to - emerytura dla policjantów i zołnirzy! - dla mnie emerytura nawet po 55 latach i 25 latach pracy to kpina z reszty społeczeństwa - zobaczcie w statystyki który zawód jest najniebezpieczniejszy - policja, strażacy, żołnierze nie łapia się nawet do pierwszej dziesiątki. Dlaczego np kierowca tira, jeżdżący po 2-4 tyg. po europie, śpiący w kabinie itp ma pracowac do 67 a policjant który odwali np nocną zmianę - pośpi kilka godzin w wozie, potem wyjedzie na odcinek drogi gdzie szybko wystawi 10 mandatów ma miec emeryturę po 25 latach pracy i do tego wyższą niż kierowca Tira?????

Dzięki Rusiu za wsparcie
Pozdrawiam

Jarek, włączył się do akcji i inne związki też, dziękuję

W KRAJU, GDZIE JEST BARDZO DUŻE BEZROBOCIE PROPOZYCJE PRZEJŚCIA NA EMERYTURĘ PRZY STAŻU STAŻU PRACY DLA KOBIET 35 LAT I 40 LAT DLA MĘŻCZYŻN - JEST TO ABSURD I DZIAŁANIE NA RZECZ ODEBRANIA LUDZIOM STARSZYM MOŻLIWOŚCI PRZEJSCIA NA EMERYTURĘ . TE PROPOZYCJE FORSUJĄ ETATOWI AKTYWIŚCI ZWIĄZKOWI M.IN. OPZZ I SOLIDARNOŚCI, KTÓRZY SIEDZĄ PO DZIESIĄTKI LAT NA CIEPŁYCH STOŁKACH ETATOWYCH ZWIĄZKÓW ZAWODOWYCH JAKO TZW. "NIEUSUWALNI" I POBIERAJĄ BARDZO WYSOKĄ KASĘ. NIM WTÓRUJE SLD I LUDZIE PALĄCEGOKOTA, KTÓRZY BĘDĄ ROZLICZENI PRZEZ WYBORCÓW W NASTĘPNYCH WYBORACH ZA DZIAŁANIE NA SZKODĘ POTENCJALNYCH EMERYTÓW.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.