Wiadomości

  • 8 komentarzy
  • 15459 wyświetleń

Kodeks pracy o upale

Dokucza Ci upał w pracy ? Odbiera Ci zdrowie ? Domagaj się od pracodawcy zmiany godzin pracy albo przeniesienie w miejsce zacienione oraz dostarczenia napoi, wyposażenia okien w żaluzje czy rolety. Po Twojej stronie stoi Kodeks Pracy.

Kodeks pracy chroni nas przed pracą w upale, gdy temperatura ma negatywny wpływ na zdrowie. Szef musi iść na ustępstwa, mówi o tym art. 55 kodeksu pracy.

Art. 55. [Rozwiązanie umowy przez pracownika] § 1. Pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia, jeżeli zostanie wydane orzeczenie lekarskie stwierdzające szkodliwy wpływ wykonywanej pracy na zdrowie pracownika, a pracodawca nie przeniesie go w terminie wskazanym w orzeczeniu lekarskim do innej pracy, odpowiedniej ze względu na stan jego zdrowia i kwalifikacje zawodowe.

Tymczasem większość pracujących, również w Grajewie nie wie o tym i nie żąda od swych przełożonych przeniesienia do chłodnego pomieszczenia, na inne stanowisko albo wręcz wolnych dni.

Nad przestrzeganiem tych praw czuwać mają kontrolerzy z Okręgowych Inspektoratów Pracy. I to do nich należy zgłaszać przypadki, gdy pracodawca nie zapewni odpowiednich warunków pracy w upał.

Okręgowy Inspektorat Pracy w Białymstoku
Oddział w Łomży

Od poniedziałku do piątku w godz. 7.00 - 15.00

osobiście:
ul. Ks. Janusza I 1
18-404 Łomża
pokój 247 (II piętro)
telefonicznie: (0-86)-216-54-01

Okręgowy Inspektorat Pracy w Białymstoku
Oddział w Suwałkach

Od poniedziałku do piątku w godz. 7.00 - 15.00

osobiście:
ul. Noniewicza 10
15-095 Suwałki
pokój 412 (IV piętro)
telefonicznie:(0-87)-566-46-77 lub (0) 87 565-34-85


e-Grajewo.pl

piątek, 14 czerwca 2024

Gmina Grajewo rozbuduje wodociąg

Komentarze (8)

zajcie do sklepów i zobaczcie w jakich upałach pracują te biedne kobiety i nikt ich nie spyta jak im pomóc gdzie ta inspekcja zwłaszcza w tych małych sklepikach ,pracodawcy się nie przejmują a co dopiero inspektorzy

HaHaHa
Niech tylko ktos coś wspomni w Mlekpolu ze nie morze pracować w upale ... to

Kodeks swoje a życie swoje ma prawa.Zobacz ludzi co pracuję przy układanju polbruku.

ja pracuje w piekarni jest tam nawet do 40stopni ciepła ale nie moge wymagać od szefa aby dał wiatraki bo ciasto nie urośnie więc musze się męczyć bo ludzie niechca przestać jeść chleba hahaha w takie upały

lato czy zima zawsze jest tam ciepło Tylko ze w lato temperatura dochodzi do 40stopni a nawet i wiecej mowa o grajewskim zakladzie o Pflaiderer Coz mozemy tylko ponazekac bo pracy i tak nikt nie odrzuci bo gdzie znajdziesz inną

pracuje w banku 8 godz. czasami dluzej. ciasny pokoik, dwie inne osoby, leniwy dmuchajacy wiatrak stojacy w kacie. w sumie przydzial wody jest, ale i tak ciezko wytrzymac, leje sie ze mnie niemilosiernie.
kodeks pracy? jasne, ze mozna sie czegos tam domagac, ale nie kazdy ma wielkodusznego szefa i relacje z takim mozna co najmniej nadszarpnac..

...sandal ochlodzi każdego

A nasze służby bezpieczeństwa??? TAkże pracują w upałach i niestety, nie ma tam mowy o żadnych ustępstwach, bo ani przeniesienie na inne stanowisko, ani zmniejszenie liczby godzin jest niemożliwe, a zdarzają się takie dyżury, że Pogotowie, Policja czy Straż mają pełne ręce roboty...

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.