sobota, 25 czerwca 2022

Wiadomości

  • 9 komentarzy
  • 11770 wyświetleń

Jest bezpieczniej

W Grajewie od kilku lat działa Komisja Bezpieczeństwa i Porządku, która zbiera się kilka razy do roku. Komisja podsumowując rok 2008 stwierdziła, że na obszarze powiatu obserwuje się nieznaczną poprawę bezpieczeństwa we wszystkich obszarach bezpieczeństwa.

Trudno tu szukać gangów przestępczych czy band zajmujących się haraczami.

W dalszym ciągu bardzo niepokojącym zjawiskiem jest problem narkomanii szczególnie wśród dzieci i młodzieży. Podejmowanych jest szereg działań profilaktycznych w tym zakresie (wszystkie szkoły posiadają i realizują programy z zakresu profilaktyki uzależnień), jednak nie notuje się znaczącej poprawy sytuacji. Starostwo Powiatowe wspomaga te programy poprzez zakup materiałów informacyjnych i propagandowych oraz poprzez współfinansowanie programów artystyczno-profilaktycznych z zakresu profilaktyki uzależnień. Przedsięwzięcia profilaktyczne w tym zakresie prowadzi również Komenda Powiatowa Policji w Grajewie.

W pracy komisji dużo uwagi poświecono ocenę zagrożeń okresu zimowego oraz możliwości udzielania pomocy i wsparcia osobom szczególnie narażonym na skutki mroźnej aury. Z przedstawionych analiz i informacji wynika, że na terenie powiatu nie występuje problem bezdomności. Istnieje możliwość umieszczenia osób w noclegowniach np. Ełku i Łomży. Największym przy tym problemem jest namówienie zagrożonych osób do skorzystania z tej formy pomocy. Natomiast dużym problemem sygnalizowanym przez policję i pogotowie ratunkowe są osoby będące pod wpływem alkoholu. Problem potęguje fakt, że w powiecie grajewskim, ani żadnym ościennym nie ma izby wytrzeźwień.

Z analizowanych przez komisję w/w zagadnień wynika, że w 2008 r. na terenie powiatu nie wystąpiły bezpośrednie zagrożenia terrorystyczne lub inne np. grypą ptaków. Służby ratownicze powiatu posiadają odpowiednie procedury postępowania w przypadku wystąpienia zagrożenia. Służby te w 2008r. prowadziły monitoring, działania prewencyjno - profilaktyczne oraz ćwiczenia. W minionym roku opracowany został nowy Plan Reagowania Kryzysowego Powiatu Grajewskiego. Plan został zatwierdzony przez Wojewodę Podlaskiego.

Analizując problematykę przemocy w rodzinie zwrócono m.in. uwagę na fakt nie korzystania w 2008 r. ( i latach poprzednich ) z wszystkich form przeciwdziałania temu zjawisku. Np. ośrodki pomocy społecznej z terenu powiatu nie informowały prokuratury o konieczności wszczęcia postępowania w stosunku do sprawców przemocy w rodzinie. Nie korzystano również z możliwości zatrzymania prawa jazdy dłużnikom alimentacyjnym - nie kierowano do starosty wniosków w tym zakresie.
Z posiedzeń komisji sporządzane są protokoły, podpisane przez przewodniczącego. W 2008 r. do komisji nie wpłynęły skargi, uwagi i wnioski od obywateli, instytucji bądź organizacji.


Komisja Bezpieczeństwa i Porządku została utworzona zarządzeniem Starosty Grajewskiego Nr 6/03 z dnia 24 lutego 2003 r.
Skład komisji w 2008r.
·Jarosław Augustowski - Starosta - Przewodniczący Komisji,
·Stanisław Kossakowski- Przewodniczący Rady Powiatu Grajewskiego,
·Dariusz Latarowski - Radny Rady Powiatu Grajewskiego,
·Bożena Perkowska - psycholog,
·Ksiądz Tomasz Wilga,
·podinsp. Grzegorz Dołęgowski - Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Grajewie
·nadkom. Wioletta Żelazna - Zastępca Naczelnika Sekcji Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Grajewie,
·Krzysztof  Waszkiewicz - Burmistrz Grajewa,
·mł.bryg. Andrzej Sobolewski - Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie,
·Antoni Milewski - Naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obywatelskich Starostwa Powiatowego.


e-Grajewo.pl

Komentarze (9)

jak to "chyba". To jest czy nie?

chyba czy skacze?

Pomyślcie jak " zagospodarować " grajewska młodzież. Powiedzcie co ona ma robić w wolnym czasie, gdzie sie podziac, gdzie ona ma pójśc. Żadnej dyskoteki, lokalu z muzyką. Musza wyjezdzać do innych wiosek i miast aby sie pobawić. Hades stoi pusty, zadnego pomysłu. Nalezy sie tylko wstydzić aktywnosci naszych władz i samorzadowców.

Co byś chciał Amigo robić w Hadesie? Na dyskotekę to się raczej nie da przerobić. Młodzież, która chce coś robić przychodzi do Hadesu. Cwiczą zespoły rockowe, przychodzą chłopaki na hip-hopa. Ty chyba należysz do tych, co potrafią tylko narzekać. Lokal z muzyką to raczej też nie leży w gestii władz miasta. Moja rada - w wolnym czasie więcej nauki-to młodzieży obecnej na zdrowie wyjdzie. Jak już się naprawdę będziesz nudził to rozejrzyj się i popytaj, bo naprawdę jest się czym zająć w naszym mieście. W tym wieku to chyba trochę własnej inicjatywy nie zawadzi. Wam sie po prostu nic nie chce ,,chcieć".Za parę lat bedziesz musiał własnym dzieciom rozrywkę zapewnić, także czas na pomysły. Wielka prośba do wszystkich piszących-pomyślcie zanim napiszecie. Nawet dwa lub trzy razy. Niektórzy już takie bzdury klepią, że po prostu ręce opadają. Na koniec pytanie do wszystkich zudzonych-może jeszcze gwiazdkę z nieba?

Ciekawy - dobre podsumowanie! Całkowicie się z Tobą zgadzam!

zróbmy coś w sprawie parkowania samochodami na ulicy EŁCKIEJ koło pizzeri. Chyba nie chcemy żeby któregoś dnia doszło tam do tragedii. Walczmy o zakaz parkowania na chodnikach!!!!!!!!!

oni problem widza tylko w narkomani? narkoman to osoba ktora daje w zyle albo bierze silne srodki oduzajace...a nasi ,,madrzy " radni mowiac o narkomani maja namysli mlodziez ktora uciekajac od nudy WIEJSKIEGO ,,miasta" grajewo pala trawke narkotyczna albo pija piwo ukrywajac sie po kontach... Tumany zrobcie cos w strone mlodziezy a nie tylko kase do kieszeni.. AMIGO dobrze powiedzial..brak lokalu z muzyka dyskoteki czy innego rodzaju rozwyaki dla mlodzierzy..to oc oni maja robic ? siedziec w domu i patrzec przez okno?? TUMANY zrobcie cos z tym i odczepcie sie od narkomani bo to niejst problem nr. 1.

Bez komentarza ; ] a żeby w G-wo był basen !

Ciekawy nie przesadzaj. Nauka swoją drogą, rozrywka swoją. Nigdy nie miałem problemów z nauką, a jednak dostrzegam brak inicjatywy ze strony władz miasta ws rozrywki dla młodzieży. Ot, choćby jakieś turnieje dzikich drużyn, w siate, kosza, piłę. Organizowanie jakiś konkursów wiedzowych przez RM. Nie usprawiedliwaj nieróbstwa niechęcią innych.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.