W sobotę, 25 marca 2023 r. w zabytkowym Dworze w Niećkowie spotkali się mieszkańcy powiatu grajewskiego, by porozmawiać o zwyczajach związanych z nadchodzącymi Świętami i nauczyć się wykonywać tradycyjne palmy wielkanocne.
Było to kolejne wydarzenie związane z rewitalizacją Dworu w Niećkowie, możliwą dzięki środkom pozyskanym w ramach grantu otrzymanego w Konkursie „Nasz Zabytek” z Fundacji Most the Most.
Warsztaty poprowadziły niezawodne Panie z prężnie działającego Koła Gospodyń Wiejskich „Rzędzianki” w Wąsoszu: Jolanta Koniecko, Ewa Nowak i Elwira Rogińska. Fachowo wytłumaczyły zasady kompozycji palm oraz robienia kwiatów i innych ozdób z bibuły, czy krepiny. Każdy z przybyłych otrzymał komplet materiałów niezbędnych do wykonania własnej palmy. Uczestnicy pracowali z wielkim zaangażowaniem, przede wszystkim dobrze się bawiąc, chociaż tu i ówdzie pojawiła się czasem nutka zdrowej rywalizacji.
W rezultacie powstały piękne i kolorowe palmy, które oczywiście można było zabrać po warsztatach do domu.
Do przygotowania wielkanocnej palemki można wykorzystać:
gałązki bazi,
suszone trawy,
zboża – zwłaszcza nadają się: dmuszek jajowaty, tymotka łąkowa, proso, owies;
gałązki bukszpanu,
mocną nić,
nożyczki,
ewentualnie farbki – można nimi ufarbować rośliny, aby nabrały ładnych jaskrawych kolorów.
Palma wielkanocna to jeden z najważniejszych symboli Świąt Wielkanocnych. Jest potrzebna na Niedzielę Palmową, wypadającą na tydzień przed Wielkanocą. W ten dzień, który upamiętnia przekroczenie bram Jerozolimy przez Chrystusa, palmy zabiera się do kościoła aby zostały poświęcone.
niedziela, 13 października 2024
niedziela, 13 października 2024
Jakie piękne! może by te panie jedną dla mnie zrobiły ?????
Skąd taki piękny bukszpan? Potrzebuję kilka gałązek :)