Wiadomości

  • 2 komentarzy
  • 4421 wyświetleń

Jak zrobić palmę wielkanocną?

W sobotę, 25 marca 2023 r. w zabytkowym Dworze w Niećkowie spotkali się mieszkańcy powiatu grajewskiego, by porozmawiać o zwyczajach związanych z nadchodzącymi Świętami i nauczyć się wykonywać tradycyjne palmy wielkanocne.


Było to kolejne wydarzenie związane z rewitalizacją Dworu w Niećkowie, możliwą dzięki środkom pozyskanym w ramach grantu otrzymanego w Konkursie „Nasz Zabytek” z Fundacji Most the Most.
Warsztaty poprowadziły niezawodne Panie z prężnie działającego Koła Gospodyń Wiejskich „Rzędzianki” w Wąsoszu: Jolanta Koniecko, Ewa Nowak i Elwira Rogińska. Fachowo wytłumaczyły zasady kompozycji palm oraz robienia kwiatów i innych ozdób z bibuły, czy krepiny.   Każdy z przybyłych otrzymał komplet materiałów niezbędnych do wykonania własnej palmy. Uczestnicy pracowali z wielkim zaangażowaniem, przede wszystkim dobrze się bawiąc, chociaż tu i ówdzie pojawiła się czasem nutka zdrowej rywalizacji.  

W rezultacie powstały piękne i kolorowe palmy, które oczywiście można było zabrać po warsztatach do domu.

 

Do przygotowania wielkanocnej palemki można wykorzystać:
gałązki bazi,
suszone trawy,
zboża – zwłaszcza nadają się: dmuszek jajowaty, tymotka łąkowa, proso, owies;
gałązki bukszpanu,
mocną nić,
nożyczki,
ewentualnie farbki – można nimi ufarbować rośliny, aby nabrały ładnych jaskrawych kolorów.

 

 

Palma wielkanocna to jeden z najważniejszych symboli Świąt Wielkanocnych. Jest potrzebna na Niedzielę Palmową, wypadającą na tydzień przed Wielkanocą. W ten dzień, który upamiętnia przekroczenie bram Jerozolimy przez Chrystusa, palmy zabiera się do kościoła aby zostały poświęcone. 

piątek, 9 czerwca 2023

Kondolencje

piątek, 9 czerwca 2023

MOTO RETRO w Grajewie!

Komentarze (2)

Jakie piękne! może by te panie jedną dla mnie zrobiły ?????

Skąd taki piękny bukszpan? Potrzebuję kilka gałązek :)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.