Warto przeczytać

Jak wygląda wizyta w gabinecie urologicznym?


Dla wielu osób wizyta w gabinecie urologicznym jest krępująca, a to ze względu na intymny charakter dolegliwości oraz konieczność badania narządów intymnych. Z tego powodu pacjenci odwlekają termin wizyty, nawet w przypadku bardzo niepokojących objawów, co stanowić może zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Dlatego w przypadku wystąpienia jakichkolwiek dolegliwości urologicznych, należy je jak najszybciej skonsultować ze specjalistą.

Czym zajmuje się urolog?

Lekarz urolog specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu chorób układu moczowego, zarówno u kobiet, jak i mężczyzn, a ponadto układu rozrodczego mężczyzn. Zarówno w przypadku chorób układu moczowego, jak i rozrodczego, badania profilaktyczne oraz szybka diagnostyka pozwalają na wczesne wykrycie, a tym samym skuteczniejsze leczenie chorób nowotworowych, a także innych przypadłości, takich jak np. nietrzymanie moczu, zapalenie dróg moczowych lub występowanie przepukliny pachwinowej, o której więcej przeczytać można w artykule: „Przepuklina – poradnik pacjenta”.

Jak przebiega wizyta w gabinecie urologicznym?

Na początku wizyty lekarz przeprowadza wywiad z pacjentem. Pyta o niepokojące objawy, przebyte wcześniej choroby oraz przyjmowane leki. Jeśli chory posiada aktualne wyniki badań laboratoryjnych, wskazane jest, aby je zabrał ze sobą na pierwsza wizytę.

Jak przebiega badanie w gabinecie urologicznym?

Po przeprowadzeniu wywiadu oraz ewentualnej analizie wyników badań laboratoryjnych lekarz urolog decyduje o tym, czy konieczne jest przeprowadzenie badania urologicznego oraz jaki będzie jego charakter. Zależnie od objawów może być to badanie USG jąder lub pęcherza albo, w przypadku mężczyzn, badanie per rectum oceniające prostatę. To właśnie ten typ badania budzi u chorych psychiczny dyskomfort, a nawet strach przed wizytą w gabinecie urologa. Niemniej jednak należy pamiętać, że badanie trwa zaledwie chwilę i jest wykonywane z wykorzystaniem stosowanych miejscowo środków nawilżających i przeciwbólowych.

Reasumując: w przypadku wystąpienia jakichkolwiek dolegliwości ze strony układu moczowego czy rozrodczego warto jak najszybciej pokonać barierę wstydu i pozwolić specjaliście ocenić stan swojego zdrowia. Warto również badać się profilaktycznie u wykwalifikowanych specjalistów. Znaleźć ich można na stronie tourmedica.pl.

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.