czwartek, 21 listopada 2024

Warto przeczytać

Jak samodzielnie zbudować komputer od podstaw?

Budowa komputera to fascynująca przygoda. Choć w wielu sklepach możesz kupić gotowy już sprzęt, możliwość złożenia go od zera daje Ci większą kontrolę nad urządzeniem. Zanim jednak do tego przystąpisz, poznaj istotne zasady bezpieczeństwa tego procesu.

Poznaj wszystkie komponenty komputera

Na początek sprawdźmy, jakie komponenty będą Ci potrzebne i jakie jest ich zadanie:

  • procesor - znany także jako CPU, to mózg całego komputera. Przetwarza on wszystkie polecenia. Solidne procesory znajdziesz tutaj: https://www.morele.net/kategoria/procesory-45/,,,,,,,,0,,,,43253O!3730/1/ ;
  • płyta główna - to do niej podłączasz wszystkie inne komponenty. Pomaga im się komunikować;
  • pamięć RAM - przechowuje dane, do których procesor potrzebuje dostępu;
  • karta graficzna - inaczej GPU, odpowiada za wyświetlanie obrazu;
  • dysk HDD lub SSD - przechowuje wszystkie dane; od systemu operacyjnego po pliki i aplikacje;
  • zasilacz - dostarcza energię do całego komputera;
  • obudowa - chroni komputer i trzyma komponenty w jednym miejscu.


Oprócz wymienionych tu rzeczy przyda Ci się także chłodzenie w postaci wentylatorów i okablowanie.

Wybór odpowiednich komponentów

Wiesz już, jakie podzespoły będą Ci potrzebne. Zanim jednak wybierzesz już elementy konkretnych marek, sprawdź, czy są one ze sobą kompatybilne. Procesor musi pasować do gniazda na płycie głównej, a zasilacz musi mieć odpowiednią moc. Jeśli nie wiesz, jak to zrobić, koniecznie sprawdź programy takie jak PCPartPicker.

Zastanów się także, do jakich celów ma służyć Ci komputer. Jeśli ma to być PC do pracy, to zintegrowana karta graficzna wystarczy Ci w zupełności. Liczbę RAM-u dostosuj do tego, co robisz na co dzień. Więcej pamięci będzie Ci potrzebne do gier, zaś do pracy biurowej - już niekoniecznie.

Montaż komputera krok po kroku

W pierwszej kolejności przygotuj stanowisko pracy. Zadbaj o duży, dobrze oświetlony blat i matę antystatyczną. Zapobiegnie ona uszkodzeniom podzespołów przez ładunki elektrostatyczne.

  1. Zacznij od zamontowania procesora. Przymocuj go do płyty głównej. Otwórz gniazdo CPU, umieść procesor zgodnie z wycięciami i zamknij pokrywę.
  2. Jeśli zakupiłeś chłodzenie, zamontuj je na procesorze. Nałóż pastę termoprzewodzącą, jeśli Twój procesor nie ma jej fabrycznie nałożonej.
  3. Umieść moduły RAM w odpowiednich socketach na płycie głównej. Upewnij się, że zatrzaski się zatrzasnęły. To świadczy o ich prawidłowym zamontowaniu.
  4. Włóż płytę główną do obudowy i przykręć ją za pomocą dołączonych śrub. Następnie zamocuj na tylnej części obudowy płytkę I/O.
  5. Umieść kartę graficzną w odpowiednim slocie PCI-Express i dokręć ją.
  6. Zamontuj dysk HDD/SSD w odpowiednim miejscu.
  7. Zainstaluj zasilacz w obudowie.
  8. Na koniec zamontuj pozostałe diody i przyciski.


Po skończonej pracy przetestuj komputer. Podłącz urządzenie do monitora, dołącz mysz i klawiaturę. Przed pierwszym uruchomieniem upewnij się, że wszystkie kable i złącza są na swoim miejscu. Jeśli prawidłowo złożyłeś komputer, to po pierwszym włączeniu urządzenie powinno przejść tzw. POST, czyli test. Po poprawnym załadowaniu testu zobaczysz ekran startowy. Gotowe!

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.