Wiadomości

  • 6 komentarzy
  • 3126 wyświetleń

Hołd oddany Sybirakom

Dzisiaj, 19 czerwca 2024 r., przedstawiciele Powiatu Grajewskiego w osobach Starosta Grajewski Waldemar Remfeld, Wicestarosta Grajewski Maria Gwiazdowska, członek Zarządu Bolesław Ruszczyk wraz z Dyrektorem Szkoły Podstawowej nr 2 w Grajewie Barbarą Ciszewską złożyli wiązankę i zapalili znicz pod tablicą upamiętniającym 80. rocznicę ostatniej deportacji ludności ziemi grajewskiej na Sybir, znajdującą się przy budynku Starostwa Powiatowego w Grajewie. Jest to gest oddania czci i hołdu bezbronnym ludziom z kresów wschodnich, których próbowano wynarodowić i zrusyfikować. 

 

Czerwiec to miesiąc, w którym przypada rocznica ostatnich masowych deportacji ludności polskiej z kresów wschodnich na Sybir, a rok 2024 to 83 rocznica tych tragicznych wydarzeń. 

Więcej na temat deportacji mogą Państwo poczytać na stronie Instytutu Pamięci Narodowej: https://ipn.gov.pl/pl/historia-z-ipn/137719,Deportacje-Polakow-w-glab-Zwiazku-Sowieckiego.html.

Komentarze (6)

Dobrze że Starostwo pamięta o tym okrutnym czasie.

Pamiętać należy. To był KOSZMAR!!!

Szkoda że nie pamięta o jeszcze żyjących Sybirakach...

Szkoda. Nieliczni jeszcze żyją i żaden z naszych urzędników nawet nie próbuje ich odnaleźć i złożyć życzeń.

Bardzo miła i szlachetna uroczystość oddanie hołdu i pamięći ludziom pokrzywdzonym przez los. Znałem osobiście jednego sybiraka sp. Pana Marjana Jonkajtysa że Szczuczya. Był człowiekiem szlachetnym.prawdzi
. wym patryjotom. Teraz takich ludzi ze świecą szukać Cześć jego pamięci

rodzina Szumskich z LEKOWA sp. HALINA TADEUSZ MIECZYSLAW WACLAWA I rodzice

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.