Władze Miasta Grajewo chcą stworzyć funkcjonalny dworzec autobusowy oraz Centrum Przesiadkowe tuż przy dworcu kolejowym. Sprawę wydłużają procedury Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku. Dlatego Dariusz Latarowski, Burmistrz Miasta Grajewo, poprosił o wsparcie w rozwiązaniu tego problemu Premiera RP Mateusza Morawieckiego. Pomoc zaoferował także poseł Jarosław Zieliński.
O tym, że najlepszą lokalizacją dworca komunikacji samochodowej jest sąsiedztwo dworca kolejowego, przekonywać nie trzeba nikogo. Takie rozwiązania funkcjonują niemal we wszystkich miastach w kraju i przed laty sprawdzało się w Grajewie. Bliska lokalizacja obu dworców sprzyja podróżnym, którzy mogą sprawnie przesiąść się z pociągu do autobusu i na odwrót.
- W związku z tym podjęliśmy kroki, by przy zabytkowym dworcu PKP stworzyć autobusowy oraz Centrum Przesiadkowe - mówi Dariusz Latarowski, Burmistrz Miasta Grajewo.
Jakie to były działania, wyjaśnia szczegółowo Iwona Poniatowska z Wydziału Nieruchomości i Planowania Przestrzennego Urzędu Miasta Grajewo.
- Miasto Grajewo w porozumieniu ze Skarbem Państwa reprezentowanym przez Starostę Grajewskiego, wykonującego zadania z zakresu administracji rządowej, w 2020 r. rozpoczęło starania w sprawie nabycia w formie darowizny części działki nr 4997 na potrzeby dworca autobusowego. Dokonano podziału geodezyjnego, w wyniku którego wydzielono działkę nr 4997/2 o pow. 0,4188 ha. Przedmiotowa nieruchomość jest niezabudowana i graniczy z działkami, na których znajduje się budynek zabytkowego dworca PKP, budynek wymiennikowni ciepła oraz wieża ciśnień - informuje Iwona Poniatowska.
W listopadzie 2020 r. zielone światło dała łomżyńska delegatura Podlaskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Wyraziła zgodę na dokonanie zbycia tej nieruchomości na rzecz Miasta Grajewo z przeznaczeniem na urządzenie placu manewrowego i przystanków autobusowych. Następnie Starosta Grajewski zwrócił się z prośbą do Wojewody Podlaskiego o wyrażenie zgody na dokonanie na rzecz Miasta Grajewo darowizny tej działki. Tymczasem Wojewoda Podlaski pismem z dnia 3 grudnia 2020 r. poinformował, iż obecnie nie jest możliwe pozytywne rozpatrzenie wniosku. Jako powód wskazał procedowanie złożonej przez PKP S.A. propozycji objęcia zamianą ze Skarbem Państwa części nieruchomości zabudowanej budynkiem dworca kolejowego oznaczonej jako działka nr 4996/2 (działka graniczy z działką nr 4997/2).
- Z tego powodu jako rozwiązanie tymczasowe Miasto Grajewo zawarło umowę użyczenia ze Skarbem Państwa reprezentowanym przez Starostę Grajewskiego - dodaje Iwona Poniatowska.
Nie ulega wątpliwości, że aby zaspokoić potrzeby mieszkańców i przewoźników autobusowych, Miasto Grajewo powinno być właścicielem lub zarządzającym dworcem autobusowym.
W powyższej sprawie Burmistrz Miasta Grajewo zwrócił się zatem o wsparcie do Premiera RP Mateusza Morawieckiego. Mimo to w dalszym ciągu Wojewoda Podlaski odmawia wyrażenia zgody na zbycie nieruchomości na rzecz Miasta Grajewo do czasu zakończenia procedowania transakcji zamiany z PKP S.A., co niestety może okazać się działaniem wieloletnim.
- Dlatego rozważamy możliwość zlokalizowania na nieruchomości będącej przedmiotem umowy użyczenia tymczasowych wiat, poczekalni dla pasażerów, aby zaspokoić potrzeby mieszkańców Grajewa, jak również podróżnych z sąsiednich gmin - wyjaśnia Burmistrz Dariusz Latarowski.
- Pozyskanie do swojego zasobu działki nr 4997/2 stwarza Miastu optymalne warunki na organizację Centrum Przesiadkowego. W chwili obecnej jesteśmy jedynie właścicielami działek nr 3159/9 i 2527/3, na których w części znajduje się parking dla samochodów osobowych oraz zatoka wraz z przystankiem autobusowym. Działka nr 4997/2 jest działką kluczową w sprawie organizacji Centrum Przesiadkowego i wraz z działkami nr 3159/9 i nr 2527/3 stanowiłaby jedną nieruchomość.
Tym, jakże ważnym dla grajewian i podróżnych z innych gmin problemem, zainteresował się także poseł Jarosław Zieliński. Parlamentarzysta 27 kwietnia 2021 roku zwrócił się do Wojewody Podlaskiego z prośbą o szczegółowe informacje dotyczące całej sprawy.
Do tematu wkrótce wrócimy. Mieszkańcy zasługują na dworzec autobusowy z miejscem, które uchroni ich przed deszczem w oczekiwaniu na podróż. O takie korzystne rozwiązanie z całych sił walczą władze Miasta Grajewo i trzeba trzymać kciuki za skuteczne wsparcie tych działań Premiera RP Mateusza Morawieckiego oraz Posła Jarosława Zielińskiego.
niedziela, 15 grudnia 2024
niedziela, 15 grudnia 2024
Masakra, czy ktoś zapytał się mieszkańców, gdzie chcą dworzec autobusowy? Poza tym jakie centrum przesiadkowe? Przesiadają się ludzie w Ełku lub w Białymstoku.
Współczuję kierowcom autobusów, którzy muszą jeździć przez miejski wynalazek - półrondo.
Oj! Czy ktoś przeprowadził analizy zapotrzebowania na tego typu obiekt? Ja widzę puste jeżdżące pociągi. Dlaczego chcemy umilić podróżnym PKSów podróż oddalając przystanki od centrum? Hm! Dla zdrowotności jak to mawiali nasi "znajomi" z telewizji? Będą więcej chodzić?
Jaka szumna nazwa ,,Centrum przesiadkowe,, a podróżnym potrzebny zwykły przystanek , taki jaki był 50 lat temu (za komuny, bo nie wszystko było złe)
Andruszkiewicz nie pomógł?? Oj jaka szkoda
Mieszkańcy nie muszą decydować gdzie ma być dworzec
Ludzie wy wiecznie narzekacie nie ma dworca źle chcą zrobić też źle co za naród marudy i nic więcej jak wam dogodzić .
Zieliński może konfetti załatwi...
W koncu bedzie porzadny dworzec kolejowy I PKS, a przesiadac beda nie tylko obcy przyjezdni ale i okliczni mieszkancy powiatu Grajewoskiego jak beda jechac do lekarza lub szkol bo nie kazdy moze korzystac z samochodu, a skrzyzowanie mozna przerobic 2-3 budy mozna wykupic i rozwalic, albo zrobic tunel, tak jak na zakopiance i buduje sie moetra. Tylko trzeba myslec.
Zaden prywatny przewoźnik nie będzie tam jeździł i marnował pół godziny na wjazd i wyjazd. Głównie emeryci jeżdzą autobusami lokalnymi to się ucieszą że na most będą musieli się wdrapywać. Władze są oderwane od rzeczywistości.
Centrum przesiadkowe to się bardzo źle kojarzy z latami 39-45. Przed wojną Polska zrobiła porządne centrum przesiadkowe to Sowieci wykorzystywali je do wywózki na Sybir a potem hitlerowcy do likwidacji getta. A/
Nie wiem kto ta się będzie przesiadał, ale dla kogoś kto przyjechał PKS-em i będzie chciał załatwić coś w mieście to trochę się nachodzi do centrum.
Rozebrany został budynek który służył za dworzec autobusowy, teraz przy wsparciu premiera dowiedział się że dworzec autobusowy jest potrzebny miastu. /
Ci co sa przeciwni to kupili zlomowane samochody na saksach w krajach zachodnich i teraz szpanuja nimi po Grajewie, a miasto nie jest tylko dla zlomu sprowadzanego z zagrnicy, a sami parkuja na chodnikach i kloca sie o miejsca. Zlej tancownicy to kiecka przeszkadza.
Do jasnej cholery!! Czy wreszcie jakiś inteligentny inaczej redaktor z tego portalu przestanie bezmyślnie cenzurować wypowiedzi? Tyle razy już prosiłem Szanowną Redakcję o to by bezrozumnie nie wycinała z treści wypowiedzi jakichś ważnych uwag. Albo publikujecie całą wypowiedź albo wcale.
Kiedy wróci prawdziwe życie dworca PKP i PKS a to trwa już xxx ... lat . Obietnice tylko przed wyborami a dale3j nic się nie dzieje .
Carleone nie wracaj do czasow okresu wojny bo to nie nic wspolnego z wojna, teraz jak beda chcieli to wywioza TIRami, a dzieki temu dworcowi mamy obecne zaklady pracy a gdzie nowe, mamy tylko 4 koscioly na ktore trzeba placic a zarabiaja ksieza, a nie mieszkancy Grajewa bo mosza ich utrzymac a z czego jak nie ma zakladow pracy.
tyle lat tyle kadencji i dalej nie ma możliwości kupna biletu na przejazd pociągiem patologia
Mysza: Mamy nadzieję,że ostatnia.kłamstwa są jak karty kredytowe.teraz się cieszysz ale później za to zapłacisz.
Chyba tak daleko wyrzucili PKS, żeby w oczy nie kłuł. Na uboczu nikt nie widzi, że nie ma poczekalni ani nie można biletów kupić. Toalet też nie ma ...
Po co tymczasowe wiaty skoro stoi murowany budynek? Znowu "na razie" będzie " na wieki".
A kiedy w końcu otworzą szumnie zapowiadany dworzec PKP???
Stare miejsce na dworzec PKS było OK, w centrum miasta, przy szalecie, przy szkołach, sklepach, ale nie trzeba było zabetonować. Teraz jedna wiata na wygwizdowie, bez poczekalni, wc. Starsze osoby na pewno cieszą się, że muszą przejść przez kładkę, super dla nich. Tam jest ciemno, strach chodzić, chłodno, głodno i do domu daleko. /
Ha ha ha nareszcie ,po tylu latach wiaty ,dziękujemy .Na szczęście za nami .
Po co dworzec jak dzieci do szkoły po pandemii wróciły i nie mają połączeń autobusowych. Masakra .