sobota, 25 maja 2024

Wiadomości

  • 15 komentarzy
  • 12740 wyświetleń

Grajewo a Rospuda

STANOWISKO RADY MIASTA GRAJEWO z dnia 28.02.2007 r. w sprawie budowy obwodnic w pasie drogi krajowej nr 61.

Rada Miasta Grajewo obradująca na VI Sesji, obserwując z uwagą i niepokojem konflikt, jaki narasta wokół budowy obwodnicy Augustowa, wyraża przekonanie o pilnej potrzebie budowy obwodnic w pasie drogi krajowej nr 61.

Rada Miasta Grajewo solidaryzuje się z mieszkańcami i władzami samorządowymi Augustowa w ich dążeniu do sfinalizowania inwestycji, kluczowej z punktu widzenia poprawy bezpieczeństwa na drogach w Augustowie. Rozumiejąc argumenty podnoszone przez środowiska broniące nienaruszalności Doliny Rospudy, Rada Miasta Grajewo optuje za jak najszybszym wybudowaniem obwodnicy, nad którą prace trwają już przecież od kilkunastu lat. Stoi bowiem na stanowisku, że rejon Polski północno-wschodniej, wyjątkowy i cenny ze względu na bogactwo unikatowych okazów flory i fauny, powinien się także rozwijać gospodarczo i cywilizacyjnie, a bez odpowiedniej infrastruktury drogowej jest to niemożliwe.

Rada Miasta Grajewo traktuje obwodnicę Augustowa jako istotny element sieci obwodnic, jakie należy wybudować wokół miast położonych przy drodze krajowej nr 61, w sytuacji nieustannie nasilającego się tranzytowego ruchu samochodów ciężarowych. Rada Miasta Grajewo przypomina i podkreśla, że miasto Grajewo odczuwa również potrzebę budowy obwodnicy. Projekt takiej inwestycji, przewidujący wybudowanie drogi okalającej Grajewo od strony południowej, wpisujący się w zorganizowanie niezbędnej infrastruktury umożliwiającej dojazd do dużych zakładów produkcyjno – przetwórczych („PFLEIDERER S.A.” i „MLEKPOL”), znajduje się w fazie uzgodnień środowiskowych i mamy nadzieję, że już wkrótce będzie realizowany.

Rada Miasta Grajewo wzywa wszystkie strony zaistniałego sporu, a także osoby, które są zainteresowane jego zażegnaniem, by zintensyfikowały działania zmierzające  do szybkiego osiągnięcia kompromisu, dzięki któremu nie tylko mieszkańcy Augustowa, ale i innych miast położonych przy drodze krajowej nr 61 (m.in. Grajewa) będą żyli bezpieczniej, gdy nowe obwodnice przejmą uciążliwy tranzytowy ruch pojazdów. Decyzje podjęte w sprawie budowy obwodnic winny mieć na uwadze przede wszystkim dobro mieszkańców tego rejonu kraju – wartość bezwzględnie priorytetową.

Otrzymują:

1. Pan Jan Szyszko – Minister Ochrony Środowiska;
2. Pan Jerzy Polaczek – Minister Transportu;
3. Pan Jarosław Zieliński – Sekretarz Stanu w MSWiA;
4. GDDKiA, Oddział Białystok;
5. Pan Kazimierz Gwiazdowski – Poseł na Sejm RP;
6. Pan Edmund Borawski – Poseł na Sejm RP;
7. Pan Józef Piotr Klim – Poseł na Sejm RP;
8. Burmistrz i Rada Miasta Augustowa;
9. „Greenpeace Polska” 00-777 Warszawa, ul. Włoska 10

Komentarze (15)

Budujcie budujcie a Uniaa takie kary dowali ze nie skonczycie budowli. Napewno mozna puscic inaczej drogę omnijając doline rospudy jedyne miejsce w eurpoie gdzie zyją rzadkie gatunki zwierząt tyle sie mowi o ochronie przyrody o ochronie i pomoc w przytrwaniu wymarłym gatnunkom a my co dalej swoje budujemy i niszczymy jakby nie było innego wyjscia z sytuacji a napewno jest wyjscie . Tylko myśle że pieniądze wszystkim rządzą.

pRZECIEŻ DO 2013 ROKU gRAJEWO WOGÓLE NIE JEST PRZEWIDZIANE NA BUDOWE OBWODNIC. pLANY NATOMIAST MAJĄ sTWISKI I sZCZUCZYN. nIEch pAN PANIE BURMISTRZU TO NAM WYTŁUMACZY.
plany budowy obwodnic ale tylko na papierku.

Czy wszyscy wiedza ile dostaja za dobe strajkujacy w Rospudzie ???Dlaczego nie mowi sie o wszystkim ....

właśnie ze popieram budowe obwodnic

W pobliżu Tamy przed Rajgrodem mały odcinek poprowadzili przez bagno i cały czas się zapada, a na kilku kilometrach obwodnicy w Augustowie planowanej przez bagna, może dojść do katastrofy budowlanej zafundowanej za bardzo dużą kasę.

tych którzy zgineli pod kołami TIR-ów bezpośrednio lub pośrednio żadna kara i żadna nagroda ze strony uni nie ożywi i dla tego nie możemy bać się gróźb .obwodnice budować trzeba aby nasze społeczności mogły się rozwijać .nie jesteśmy przecierz puszczykami czy yeti , które przez lornetki będą wykrywać turyści
na północno-wschodnim krańcu polski . tak w tej chwili nas widzą zachodni turyści a i nasi krajowi nie lepiej
Białowieski PN
Biebrzański PN
Narwiański PN
Wigierski PN
wiele parków krajobrazowych rezerwatów i puszcz
to gdzie nasze miejsce? w szerokim świecie? czy głebokim bagnie?
walczmy o swoje potrzeby cywilizacyjne-drogi, i to dobre drogi.
wtedy przyjadą do nas kapitał i i poważanie.
wiecie dlaczego nie będzie u nas EURO ? bo wstyd byłby europie przed światem że polak zarabia w swoim kraju 200 EURO. w zł lepiej to wygląda.

A szyny rdzewieją !!!

A nie można wprowadzić przymusowego wożenia TIR-ów koleją.
A kto nie chce powinien odpowiednio DUżo zaplacic ,a nie zajezdżają NAS za grosze.

Ludzie! Mówiąc budujcie obwodnicę nie myślicie co dalej, co bedzie kiedyś, co czeka nas ten kraj, a zresztą i całą Ziemię. Czy nie można pomyśleć o tym ile do tej pory zrobiliśmy, my ludzie, przyrodzie, czy zastanowimy się nad tym jak zniszczyliśmy, być może najpiękniejsze miejsce na naszej planecie??? Kiedy wkońcu obudzimy sie?????? Kiedy uświadomimy sobie, że nie jesteśmy władcami Ziemi.....Każdy z nas powinien zrozumieć, że Rospuda to walor Polski to naturalne źródło piękna, powtarzam jeszce raz naturalne!!!!!!!!! A po za tym gdy Polska przystąpi do budowy obwodnicy to Unia narzuci na nią karę! tylko kto bedzie ją spłacać.......Może Ci co teraz chcą tej budowy...........Pomyślcie

mojego kieszenia ani twojego koszt obwodnicy nie obciąży.bo ja- no pewnie i ty i tak zapłacę od każdego zarobionego grosza 19% podatku i tyle.w grajewie jedzie mniej jak połowa TIR-ów więc jest trochę lepiej, co nie oznacza że niemogły by pojechać obwodnicą. JESTEM ZA BUDOWĄ OBWODNIC NA DRODZE NR 61 I NR 65

Byłem na miejscu protestujących / w dolinie Rospudy/ POPIERAM W PEŁNI STANOWISKO „Greenpeace Polska” . Jeśliby nie byłoby alternatywy w budowie autostrady to dobro człowieka jest najwyższym dobrem, lecz w tym przypadku możliwe jest poprowadzenie obwodnicy poza doliną. Czy Władze Grajewa jak również Władze Augustowa NIE WIEDZĄ IŻ TIRY WPUSZCZONO DO RZECZYPOSPOLITEJ ZA "darmochę", To POLSKA jest torowiskem dla całej EUROPY. CO Augustów. CO Grajewo ma z tego iż TIRY przejeżdźają jak po oranym. TRZEBA SIĘ SKONSOLIDOWAĆ I ZAPROTESTOWAĆ PRZECIWKO JAZDY RIRÓW PRZEZ NASZE REJONY A NIE "BUDUJĄC AUTOSTRADĘ" USZCZĘŚLIWIĆ LITWĘ, ŁOTWĘ, ESTONIĘ, ROSJĘ, UKRAINĘ, BIAŁORUŚ NO I OCZYWIŚCIE ZACHODNIĄ EUROPĘ..>> Panowie Rradni, prezydenci miast i miasteczek nie prowadźcie ludzi , jak owieczki , na żeź , więcej świadomości a nie polityki.

Ta obwodnica to nie dla augustowian lecz dla Litwy, Estonii, łŁotwy, Rosji, tylko jakim prawem ma niszczyć Rozpudę.Kto obliczył że postawienie wiadukto nad DOLINĄ ROZPUDY jest tańsze i bezpieczne a przede wszystkim niegroźne dla środowiska. Czy nie ma innej drogi. Pytanie to stawia również UNIA.

Grono wybitnych specjalistów ustaliła, najlepszą trasę obwodnicy. Tymczasem kilku ludzi nie znających się na rzeczy, jakichś aktorów i innych uznało, że obwodnica powinna iść trochę dalej. Tylko nie wiadomo czyje interesy oni reprezentowali i za jakie pieniądze. Chodzą pogłoski że dostali po 400 zł. za dzień. Kaczyński obiecał że zbada sprawę. Tymczasem okazuje się że Rozpuda nie jest niczym wyjątkowym. Szukano głuszców i nie znaleziono nic gdy tymczasem w pobliżu jest ich trochę ale nie tu bo nie lubią jej. Miodokwiat krzyżowy występuje jedynie tu ale w Europie jest go sporo. Niedawno było głośno na temat kozioroga dębosza, którego tak bardzo chronimy że pozwoliliśmy aby zniszczył kilka najstarszych dębów Rogalińskich. Tymczasem k. d. w Hiszpanii i Portugalii jest szkodnikiem na którego stosuje się tam opryski chemiczne. Reasumując, znów trzeba będzie czekać na plany nowej trasy obwodnicy. Minie kilka lat i będzie oczywiście powtórka z rozrywki, bo znów komuś się nie spodoba. A że teren projektu nowej obwodnicy również jest na terenie Natura 2000 to Unia znów zagrozi karami itd., a tymczasem ludzie giną.

Ciekawostka. Dziennikarze Gazety Wspułczesnej (Łomżyńskiej) znalęźli jeszcze jednego pseudoekologa znad Rozpudy, z pośród tych którzy blokowali obwodnicę. Chodzi tu o 27-letniego Bartłomieja z Niezgody w dolnośląskim. Jeżeli przyjechał tu aby siać niezgodę wśród okolicznej ludności to mu się udało. Otóżjak podaje GW- nr. 45 z 05.03.2007r. pseudoekolog w przeszłości karany za posiadanie narzędzi do kłusownictwa i narkotyki włamał się do pustego mieszkania 55-letniej staruszki ze wsi Przerośl -Kije, ukradł obrączkę, zabił kaczkę i urządził sobie ucztę. Jeżeli tacy ,,ekolodzy'' będą bronić praw przyrody to czeka nas smutna przyszłość. Ktoś tu ostro mąci , może wkrótce się okaże za czyje pieniądze?

Wygląda na to, że obwodnicę chcą przesunąć w górę rzeki poza obszar Natura 2000. Może niech ją zaczną budować przy samym źródle, a to nie daleko. Nie wiem tylko czy nie czytali ,,Biblii''. Jak wyschnie źródło, wyschnie cała rzeka. Niech więc jadą z koparkami tam popracować, a jak zatkają źródła i wyschnie rzeka to skończy się problem z Rozpudą.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.