czwartek, 7 grudnia 2023

Wiadomości

  • 7 komentarzy
  • 17075 wyświetleń

Gołębie - to jego pasja

W dniu 13 czerwca 2009r. z Wolsburga (Niemcy) odległego od Grajewa o 780 km o godzinie 6.00 wypuszczono do lotu 1665 gołębi pocztowych pochodzących z gołębników hodowców z naszego rejonu, zrzeszonych w Polskim Związku Hodowców Gołębi Pocztowych (sekcje Grajewo, Szczuczyn, Stawiski, Dzierzbia).

Przy sprzyjającym wietrze najszybszy gołąb p. Dariusza Kijka uzyskał średnią prędkość 1758,93 m/min (105,5 km/h) i po siedmiu godzinach lotu powrócił do domu.

   Loty gołębi dorosłych, których jest 14. w sezonie lotowym i 4 loty gołębi młodych wzbudzają wśród hodowców ogromne emocje. Przy dobrych warunkach atmosferycznych gołąb jest w stanie powrócić z lotu nawet z odległości około 2 tysięcy kilometrów. Złe warunki pogodowe potrafią sprawić, że nawet najlepsze gołębie nigdy już nie wrócą do swojego gołębnika. Padają z wycieńczenia lub stają się łatwym łupem drapieżników a także ludzi, którzy powinni udzielić ptakom gościny i wypuścić je na wolność. Niestety często łapane przez niezrzeszonych hodowców zostają u nich na bardzo długo.

   Jednym z miłośników i hodowców gołębi pocztowych jest listonosz p. Jan Komosiński z Białaszewa. Swoje gołębie hoduje od 2005 roku. Z lotu Wolsburg I z 38 sztuk, które lotował nie powróciła tylko jedna samica. Najszybsze gołębie z jego hodowli zapewniły mu zwycięstwo w sekcji Szczuczyn i dały 8. miejsce w oddziale Stawiski. Aby uzyskiwać liczące się wyniki trzeba posiadać bardzo dobre gołębie, które zapewniają sukces w 50%. Na resztę musi zapracować  hodowca dbając o zdrowie i dobrą kondycje podopiecznych.

   Pan Jan w ubiegłym roku zdobył tytuł mistrza sekcji Szczuczyn. W dniach 13 - 14 stycznia 2009r. na Ogólnopolskiej Wystawie Gołębi Pocztowych w Sosnowcu prezentował najbardziej zasłużoną niebieską samicę wybraną jako reprezentantkę okręgu Białystok, która w sezonie 2008 zdobyła 8 konkursów. Na tej wystawie została zakwalifikowana do olimpijskiej klasy Standard. W tym sezonie trzy jednoroczne gołębie z tej samej linii na przemian zdobywają konkursy. W najbliższą niedzielę zaplanowany jest lot ze Szczecinka, a więc czekają kolejne emocje.


Gołębie Pana Jana

 

 

czwartek, 7 grudnia 2023

Grajewo. Konsultacje społeczne

Komentarze (7)

Golebie to jest smrug gowno i nic wiecej

maja pasje i dobrze

Oj Kamil, nie masz pojęcia jakie to są madre ptaki ..., a smród i gówno wokół siebie, to ma ten co się nie myje

piękne ptaki
do kamila xy ma racje

mi zdarzyło złapać gołebia z lotu w rece ostatni to tzrobiłem udzieliłem mu gosciny i puscilem wolno (bo obecnie nie hoduje ich)

te wasze golebie tylko zaraski roznoasz tak jak i wy a Ty XY to zapewne w tym smrodzie i gownie razem z tymi goelbiami sie tazasz bo najczesciej hodowcy golebi to chodza osrani

Kamil TY nie wiesz co mówiesz!!! i uwazaj na słowa, bo ja nie uwazam zeby mój tatus chodził osrany!!!!! wypraszam sobie!!!

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.