Wiadomości

  • 7 komentarzy
  • 11606 wyświetleń

Godzina "W"-pamiętajmy!

1 sierpnia 1944 r. w godzinę „W” o 17.00 w Warszawie wybuchło powstanie – największa bitwa II wojny światowej. Dziś obchodzimy 62 rocznicę tamtych wydarzeń, wydarzeń bez których nasza historia nie byłaby tak wspaniała

Powstanie warszawskie to jedno z najważniejszych i zarazem najtragiczniejszych wydarzeń naszej historii. Gehenna żołnierzy AK oraz mieszkańców stolicy trwała 63 dni. W wyniku walk blisko 40 tysięcy powstańców oraz około 200 tysięcy osób cywilnych zostało zabitych i rannych. Warszawa na osobisty rozkaz Hitlera w 80 proc. została zrównana z ziemią. Straty niemieckie wyniosły 25 tysięcy zabitych i rannych.

Warto pamiętać, że powstańcy walczyli nie tylko o Warszawę, ale także o wolną i niepodległą Polskę. I choć narodowy zryw zakończył się militarną klęską, to był on jednocześnie symbolem wyjątkowego bohaterstwa i patriotyzmu. Dziś zróbmy wszystko, aby w pamięci Polaków Powstanie Warszawskie 44 -  pozostało jak najdłużej. 

Tytułem komentarza. Martwi fakt, że w Grajewie nie odbędą się uroczystości upamiętniające wybuch Powstania Warszawskiego. Szkoda, że władze miasta swoje przywiązanie i pamięć o  losach „walczącej stolicy”  ograniczyły do tzw. ”minuty ciszy” przed rozpoczęciem poniedziałkowych (31 lipca br.) obrad sesji Rady Miasta. Ryk syren wojskowych w godz. „W” (17.00)  to z pewnością za mało, jak na rangę tego wydarzenia.

Jeszcze bardziej wstrząsająca jest znikoma wiedza zwłaszcza młodego pokolenia rodaków o powstaniu i naszej historii. Patrząc na ulice Grajewa wydaje się, że Powstanie Warszawskie 44 to tylko sprawa stolicy, tak odległa, że już „nas” nie dotyczy. Cóż, bez uroczystych obchodów da się żyć, ale bez historii Ojczyzna umiera pierwsza.

Adam Mazurek
e-Grajewo.pl 

Komentarze (7)

Mam jedne ale. "WSPANIAŁY" to może być budynek, a nasza historia była raczej tragiczna!!!!!

cześć i chwała żołnierzom AK

Już wolałbym aby ta historeia nasza nie była tak wspaniała !!!! bym proponował zmienic to zdanie bo drażni mnie bardzo mocno !!!!!!!

Proszę podać, jakie miasto- poza stolicą- obchody wybuchu powstania warszawskiego uczciło inaczej niż wyciem syren?
Skoro e-grajewo tak czepia się władz miejskich w Grajewie, to dlaczego ograniczyło się tylko do napisania tak krótkiej informacji?

warto dą date zapamiętac (1944) Pozdro

Tak Mauro, masz rację. Podobnie jak Białystok mamy kilkaset tysięcy mieszkańców i wśród nich zapewne (bo nie wiem) pokaźną garstkę tych, którzy walczyli podczas powstania warszawskiego. Osobiście uważam, że można by było wywiesić w mieście barwy narodowe... czy to jednak hańba dla Grajewa? Nie mam pewności.

Grajewo jak zawsze dało ...

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.