Wiadomości

  • 3 komentarzy
  • 12550 wyświetleń

Goście z Ukrainy w Niećkowie

11 października 2007 roku kilka minut po godzinie 8.00 rozpoczęło się oficjalne powitanie nauczycieli z Ukrainy, którzy w ramach międzynarodowej wymiany polsko-ukraińskiej gościli w Zespole Szkół w Niećkowie.

-Moi drodzy dziś krótką, ale jakże uroczystą chwilą będziemy witali naszych gości ze Szkoły nr 26 w Równym na Ukrainie. Współpracę między naszymi szkołami w tym roku postanowiliśmy rozszerzyć o wymianę nauczycieli w związku z tym w dniu wczorajszym przyjechało do nas 10 pedagogów. Celem wizyty jest poznanie naszego zreformowanego systemu oświaty i stworzenie możliwości porównania polskich szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich ze szkołami ukraińskimi. Witam wszystkich bardzo serdecznie! - witał gości i wszystkich zgromadzonych dyrektor szkoły Artur Kuczyński.

Na początek zebrani mogli podziwiać efekty pracy zespołu "Kłosek", który przygotował występy zarówno wokalne jak i taneczne. W sali gimnastycznej rozbrzmiewały piękne dźwięki "Cichej wody", "Piosenki Księżycowej", "Na sen". Po zakończeniu akademii powitalnej uczniowie udali się na zajęcia, a dyrekcja wraz z gośćmi odwiedzała i omawiała m.in. przeznaczenie i wyposażenie pracowni szkolnych. Goście obejrzeli klasy informatyczne, spawalnię, ślusarnię, również dworek, w którym odbywają się zajęcia młodzieży – w przyszłości techników żywienia i gospodarstwa domowego. Po spacerze wszyscy już na dłużej zatrzymali się w jednej z sal, gdzie podczas godzinnej konferencji metodycznej pt. "Oświata w Polsce i na Ukrainie - teraźniejszość i przyszłość" ukraińscy nauczyciele szczegółowo zapoznawali się z systemem oświaty w Polsce. Poznali również historię szkoły oraz metody urozmaicania zajęć uczniom i zachęcania do współzawodnictwa nie tylko poprzez organizowanie zawodów szkolnych i meczów. Z Niećkowa międzynarodowa grupa z tłumaczem - nauczycielką j. angielskiego w ZS pochodzącą z Ukrainy - udała się do Szkoły Podstawowej w Szczuczynie. Goście bardzo chętnie przyglądali się klasom, w których uczą się ci najmłodsi uczniowie. SP przygotowała poczęstunek, po którym zwiedzający mogli śmiało udać się w kolejne miejsca. Po wizycie w Publicznym Gimnazjum odwiedzono kościół p.w. NMP w Szczuczynie. Proboszcz parafii ks. J. Śleszyński oprowadził Ukraińców po świątyni opowiadając historie świętych, których obrazy znajdują się wewnątrz. Goście mogli także wejść do podziemi kościoła jednak tylko nieliczni skorzystali z tej możliwości. Po wielu wyczerpujących wydarzeniach goście udali się do Mikołajek by odprężyć się na pływalni i wieczorem wziąć udział w meczu piłki siatkowej Polska – Ukraina.
 
-To już nasza trzecia wymiana. Trzy lata temu p. Lidia z Ukrainy zaczęła u nas pracę jako nauczycielka j. angielskiego i w trakcie rozmów nasunął się nam pomysł, że warto byłoby spróbować takiej wizyty. Wtedy jeszcze takie wymiany międzynarodowe nie były tak popularne. Poza tym jest to także wyzwanie finansowe, żeby sprostać takiemu zadaniu. W poprzednich latach dotyczyło to tylko młodzieży. My gościliśmy uczniów z Ukrainy w listopadzie lub październiku, a nasza młodzież wyjeżdżała do nich wczesną wiosną. Natomiast w tym roku realizujemy rozszerzoną formułę. Nasi nauczyciele najprawdopodobniej pojadą na Ukrainę w listopadzie. Wybór młodzieży, która bierze udział w wymianie odbywa się za pomocą konkursu. Przyznawane są punkty za oceny, frekwencję, pomysłowość, twórczość i najbardziej aktywne osoby, zazwyczaj w grupie 10-12 osób, wyjeżdżają za granicę – mówił dyrektor ZS w Niećkowie.

Program pobytu gości z Ukrainy w kolejnych dniach obejmował jeszcze m.in. wyjazd do Wyższej Szkoły Agrobiznesu w Łomży; podróż do stolicy Polski i zwiedzanie pałacu w Wilanowie, Starówki, Zamku Królewskiego i Muzeum Powstania Warszawskiego. Przybyłych pożegnano 14 października, Niećkowo gościło: Nataliye Budko, Liliye Savlyuk, Tetyane Gapryndashvili, Svitlane Jashchuk, Valentyne Zarutska, Olene Rudio, Olexandra Grygoruk, Nataliye Kyrychuk, Nadiye Koloyiz, Myroslave Jashchuk.

Galeria zdjęć

e-Grajewo.pl dziękuje za zaproszenie

niedziela, 4 czerwca 2023

Kondolencje p. Beacie Biedrzyckiej

Komentarze (3)

Super inicjatywa - Brawo Artur

jestem przekonana ze to zasługa Pani od angielskiego...Ona zawsze sie tym zajmowala jak pamiętam. Jest naprawde super nie dosyc ze doskonały naczyciel to jeszcze wspanialy organizator....Pozdrawiam i zycze dalszych sukcesów.

niećkowo górą!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.