NAGRODY BURMISTRZA MIASTA GRAJEWO „WILK ROKU 2021”
10 czerwca 2022 r. w sali widowiskowej GCK odbyła się Gala Finałowa Nagród Burmistrza Miasta Grajewo „Wilk Roku 2021”. Z „Czwórki” zaszczytne nagrody i wyróżnienie otrzymali:
WILK GRAJEWIAN - Rafał Karwowski z klasy VIII d (wyboru dokonali mieszkańcy Grajewa, oddając głosy w internetowej ankiecie),
TWÓRCZOŚĆ ARTYSTYCZNA - Maya Zyskowska z klasy VIII d,
UCZEŃ ROKU - wyróżnienie Rafał Karwowski z klasy VIII d.
Gratulujemy!
MIEJSKI SAD OWOCOWY PIĘKNIEJE
W ramach realizacji programu przyrodniczo-edukacyjnego uczniowie klasy I c i II d wraz z wychowawczyniami p. R. Wierzchowską i p. O. Fiodorowicz sprawują cotygodniową opiekę nad Miejskim Sadem Owocowym położonym przy ul. Ekologicznej i ul. Targowej. Dzieci przyglądają się zasadzonym wczesną wiosną drzewom i krzewom owocowym. Wbite obok tabliczki umożliwiają im zapamiętanie ich nazw oraz wyglądu liści i kwiatów u poszczególnych gatunków. Każda wizyta w sadzie daje wiele możliwości do obserwacji przyrody i zabawy na świeżym powietrzu. Sprzyja wypoczynkowi, daje satysfakcję z włożonej pracy. Zdrowe rośliny rosną w oczach w czystym i zadbanym przez dzieci miejscu.
PROJEKTY EDUKACYJNE
W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.na lata 2021 – 2025 zakończono realizację dwóch projektów edukacyjnych:
- „PRZEDSZKOLAK W ŚWIECIE KSIĄŻKI” w grupach „Skrzaty”, „Słoneczka” i „Biedronki”. W ramach projektu dzieci słuchały literatury czytanej przez nauczycieli oraz uczniów klas starszych; inscenizowały utwory literackie; organizowały wspólnie z wychowawczyniami kąciki książki w sali przedszkolnej; słuchały bajek na płytach CD i online; wykonały kukiełki bohaterów; uczestniczyły w wycieczkach do Miejskiej Biblioteki Publicznej Oddział dla Dzieci w Grajewie; wzięły udział w konkursach plastyczno-literackich, np. zakładka do książki, mój ulubiony bohater, DoMowy rodzinne historie o słowach.
- „KSIĄŻKA MOIM PRZYJACIELEM” projekt w klasach I-II. Uczniowie wraz z rodzicami i nauczycielami czytali wybrane lektury; w klasach były przygotowane wystawki i biblioteczki poświęcone ciekawym pozycjom i twórcom literatury dziecięcej; dzieci brały udział w konkursach plastycznych inspirowanych książkami; miały możliwość przebrania się za ulubioną postać w Dniu Postaci z Bajek; czytały i prezentowały swoje książki na forum klasowym; obejrzały przedstawienie „Rzepka” w wykonaniu uczniów klas starszych; przygotowywały samodzielnie krótkie scenki z bajek; uczestniczyły w spotkaniu autorskim z Elizą Piotrowską; wraz z wychowawczyniami kontynuowały współpracę z biblioteką szkolną i miejską. Dzieci chętnie uczestniczyły w proponowanych działaniach. Z własnej inicjatywy sięgają po nowe pozycje książkowe i promują je wśród rówieśników.
KAMPANIA „CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM”
„Czwórka” po raz kolejny wzięła udział w kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”. Nasi wolontariusze z klasy VIII d odwiedzili grupy przedszkolne i młodszych kolegów z klas I-III. Celem tych spotkań było kształtowanie nawyku czytania i rozumienia tekstu, poszukiwania mądrości i radości z tak spędzonego czasu. Dzieci chętnie słuchały i poznawały losy bohaterów. Pomysłodawcą kampanii jest Fundacja ABC XXI Cała Polska czyta dzieciom”, której misją jest wspieranie zdrowia emocjonalnego, psychicznego, umysłowego i moralnego dzieci i młodzieży poprzez działania oświatowe, edukacyjne, promocyjne i lobbingowe.
Organizatorkami przedsięwzięcia w szkole były panie: R. Wierzchowska, D. Zabłocka i M. Czajkowska.
„POPOŁUDNIE Z KSIĄŻKĄ I FILMEM”
Celem spotkania „Popołudnie z książką i filmem” było promowanie czytelnictwa; współdziałanie biblioteki szkolnej i Miejskiej Biblioteki Publicznej Oddział dla Dzieci w Grajewie we wdrażaniu uczniów do świadomego korzystania z mediów w procesie kształcenia i w zagospodarowaniu czasu wolnego; zwrócenie uwagi na odmienność tworzywa komunikatów medialnych na przykładzie tekstu literackiego i ekranizacji filmowej; rozwijanie umiejętności krytycznego wyboru różnorodnych form przekazów medialnych i uświadamiania własnych preferencji w tym zakresie; poznanie mediateki MBP Oddział dla Dzieci w Grajewie.
Uczniowie klasy V b, pracując w grupach poznali język mediów, gatunki filmowe oraz tytuły filmów dostępnych w bibliotece miejskiej. Rozważaniom poddano: książka czy film? Lektura szkolna czy jej ekranizacja? Wybór między słowem pisanym a ruchomym obrazem? Na co warto postawić? Wymiana argumentów uczestników spotkania odbyła się w Miejskiej Bibliotece Publicznej Oddział dla Dzieci w Grajewie. Ciekawym zabiegiem inspirującym uczniów do samodzielnego czytania było skonfrontowanie fragmentu tekstu książki „Książę Kaspian” z cyklu „Opowieści z Narnii” autorstwa C.S. Lewisa z odpowiadającymi im fragmentami ekranizacji filmowej dostępnej w bibliotece miejskiej.
Uczestnicy spotkania zrozumieli, że przed obejrzeniem filmu warto przeczytać najpierw książkę, szczególnie w odniesieniu do lektury szkolnej, bowiem w adaptacjach zdarzają się odstępstwa od pierwowzoru literackiego. Czytanie książek jest ciekawsze niż oglądanie filmów, które są interpretacją reżysera. Książka bardziej wzbogaca człowieka. Film jest doskonałym uzupełnieniem lektury.
Organizatorkami spotkania były panie: L. Pietrzykowska, A. Sokołowska (SP 4 Grajewo), P. Bagińska, E. Bobińska (MBP Oddział dla Dzieci w Grajewie).
SZKOLNY KONKURS WIEDZY „SPACERKIEM PO GRAJEWIE DLA KLAS III
Największą wiedzą dotyczącą teraźniejszości i przeszłości Grajewa wykazali się: I miejsce – Gabriel Kuizinas kl. III c, II miejsce – Mateusz Mazurek kl. III c, III miejsce – Wiktoria Zaremba kl. III b.
Zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez Radę Rodziców, zaś wszyscy uczestnicy upominki podarowane przez Urząd Miasta Grajewo i Grajewskie Centrum Kultury.
Organizatorzy konkursu: A. Bukowska, L. Pietrzykowska i W. Jerulank dziękują trzecioklasistom za udział w konkursie, zaś Paniom wychowawczyniom za włączenie się po raz siedemnasty w tę formę wychowania młodego pokolenia.
KONKURS ŚWIETLICOWY O LEGENDACH POLSKICH
W świetlicy szkolnej zorganizowano konkurs czytelniczy pod hasłem „Tydzień polskich legend”. Każdego dnia czytana była jedna z legend, a następnie uczniowie pisali test ze znajomości i uważnego słuchania poznanych treści. Dzieci zapoznały się z następującymi legendami: „O Wandzie, co nie chciała Niemca”, „O hejnale mariackim”, „Jurata, królowa Bałtyku”, „Kwiat paproci” i „Wars i Sawa”. Najlepszą znajomością treści utworów w poszczególnych ciągach klasowych wykazali się: klasy III – Agata Formejster (III d); klasy II – Antoni Lipka (II d); klasy I – Cezary Formejster (I b). Zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe. Organizatorkami konkursu były panie: E. Czaplicka i B. Chełmińska.
KONKURS „MEMY O BIBLIOTECE, KSIĄŻCE I BIBLIOTEKARZACH”
W ramach obchodów Tygodnia Bibliotek pod hasłem „Biblioteka – świat w jednym miejscu” w bibliotece szkolnej zorganizowano konkurs czytelniczo-plastyczny. Jego celem głównym było stworzenie plakatu, który zachęci uczniów do czytania książek i odwiedzania biblioteki. Zwycięzcami zostali: Yeva Kriuchenkova kl. II b, Natalia Gojlik kl. III c, Martyna Chmielewska kl. III c, Ada Chudek kl. III c, Małgorzata Styczyńska kl. III c. Gratulacje! Organizatorką konkursu była p. I. Bukrejewska.
KONKURS „BIBLIOTEKA – ŚWIAT W JEDNYM MIEJSCU” DLA KLAS V
Konkurs towarzyszył obchodom XIX Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek 2022 organizowanego przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich i sprawdzał wiedzę uczniów z edukacji czytelniczej. Oto lista zwycięzców: Akacki Krzysztof kl. V a, Gałecki Krystian kl. V a, Gosiewska Maja kl. V b, Grzybowska Amelia kl. V a, Iżbicka Dominika kl. V b, Korycki Piotr kl. V b, Kowalczyk Julia kl. V c, Krajewski Jakub kl. V b, Kwiesielewicz Krystian kl. V b, Muczyńska Emilia kl. V b, Ołdakowska Julia kl. V b, Popowski Paweł kl. V b, Płachcińska Nikola kl. V b, Sienkiewicz Dagmara kl. V b, Sinkowska Alexandra kl. V c, Tyszkiewicz Andrzej kl. V b, Żbikowska Eliza kl. V b. Organizatorka p. L. Pietrzykowska dziękuje nauczycielom języka polskiego za współpracę.
NASI WOLONTARIUSZE PAMIĘTAJĄ O ZABYTKOWYCH GROBACH
Członkowie Szkolnego Klubu Wolontariusza wraz z opiekunami: p. M. Czajkowską, p. R. Wierzchowską i p. D. Zabłocką udali się na cmentarz parafialny, aby uporządkować zabytkowe, ponad stuletnie groby dawnych mieszkańców Grajewa. Oczyścili mogiły z wysokiej trawy i chwastów, wynieśli śmieci oraz uporządkowali teren wokół. Pamięć o zmarłych i okazywanie im szacunku, poprzez sprzątanie zapomnianych grobów, na stałe wpisały się w działania Klubu.
DZIEŃ AZJATYCKI W PRZEDSZKOLU
3 czerwca przedszkolaki pod kierunkiem wychowawczyń wyruszyły w podróż na kontynent azjatycki. Odwiedziły Chiny, Japonię i Indie. Niektóre dzieci przyszły do przedszkola ubrane w stylu orientalnym. Podczas zajęć i zabaw poznały kulturę, zwyczaje i życie mieszkańców Azji; obejrzały ilustracje i film edukacyjny o Azji; uczyły się trudnej sztuki jedzenia pałeczkami; konstruowały chińskiego smoka; przygotowały nakrycia głowy i wachlarze z papieru; z zainteresowaniem wysłuchały też baśni H. Ch. Andersena pt. ”Słowik”. Najwięcej radości przyniosły dzieciom chińskie ciasteczka z wróżbą przygotowane przez mamę Amelki i pokaz karate naszego przedszkolaka Maćka.
DZIEŃ DZIECKA
Tegoroczna wiosenna aura nas nie rozpieszcza, w związku z tym zamiast zabaw na świeżym powietrzu musieliśmy skorygować swoje plany, aczkolwiek wszystkim dopisywały wspaniałe humory. W szkole były przeróżne gry i zabawy integrujące, pyszne wypieki od rodziców, upominki oraz wyjścia uczniów, np. klasa II d wraz z wychowawczynią p. O. Fiodorowicz i rodzicami wybrała się na Miejską Pływalnię, natomiast klasy III a, III c, I b wraz z wychowawczyniami p. A. Gryczkowską, J. Rydzewską i E. Sarnacką do kina na film „Feliks i ukryty skarb”.
OSTATNIA, WSPÓLNA WYCIECZKA KLASY VIII F
9 czerwca uczniowie klasy VIII f udali się wraz z wychowawczynią p. M. Lenkiewicz oraz opiekunami p. L. Pietrzykowską i p. A. Wejs na wycieczkę do stolicy naszego województwa - Białegostoku. Program wycieczki obejmował: zwiedzenie Polskiego Radia Białystok i poznanie specyfiki pracy dziennikarzy radiowych w ramach realizacji projektu edukacyjnego „Radiowe czytania”; posiłek w McDonalds; wizytę w Muzeum Wojska w Białymstoku (udział w warsztatach edukacyjnych „Wielokulturowość w społeczeństwie i w wojsku II RP” oraz zwiedzenie stałych wystaw muzeum); aktywny wypoczynek w Parku Trampolin Strefa Wysokich Lotów, najpopularniejszym miejscu sportowo – rozrywkowym w Białymstoku.
Udział w wycieczce dostarczył uczestnikom wiedzy, mnóstwo atrakcji i sportu w nowoczesnym wydaniu.
JEDEN Z NASZYCH PIĘKNYCH SZKOLNYCH DNI – WYCIECZKA KLASY III A i III C
Uczniowie klasy III a i III c wybrali się wraz z wychowawczyniami p. A. Gryczkowską i p. J. Rydzewską oraz opiekunami p. I. Bukrejewską, A. Kuczyńską i J. Waniewską na wycieczkę do Białegostoku. Na początek było „coś dla ducha”, czyli spektakl teatralny „Kopciuszek” w wykonaniu aktorów Teatru Dramatycznego imienia Aleksandra Węgierki. Kolejny etapem podróży był Park Trampolin Strefa Wysokich Lotów. Tu uczestnicy zadbali o swoją formę fizyczną. Na miejscu czekały na nich liczne trampoliny, baseny z piankami i kulkami, tory przeszkód, zjeżdżalnie i jeszcze, jeszcze … inne atrakcje. Na koniec przyszedł czas na poskromienie apetytów, czyli wizyta w Mc Donad’s. Pełni wspaniałych wrażeń i w doskonałych humorach wszyscy wrócili do domu.
WYCIECZKA KLAS II D, I A oraz I B
7 czerwca był dniem wycieczkowym uczniów klas II d, I a oraz I b. Pogoda dopisała idealnie. Wspaniała zabawa i uśmiech każdego dziecka, zawody, wyścigi, konkurencje, wspinaczka, tor przeszkód, park linowy, przepiękne miejsce, ogromny teren otwarty, na koniec ognisko, a wszystko to w Ośrodku Wypoczynkowym Olszynka. Dzieci wróciły do domu po całym dniu zabawy na świeżym powietrzu szczęśliwe. Uczniowie i wychowawczynie klas p. O. Fiodorowicz i p. A. Kłos serdecznie dziękują opiekunom wycieczki: p. A. Kuczyńskiej, p. A. Joce i p. L. Pietrzykowskiej za wspólną wyprawę.
Więcej - https://sp4.grajewo.com
Zapraszamy - SP 4 Grajewo
niedziela, 8 grudnia 2024
niedziela, 8 grudnia 2024
Dlaczego w czwórce w klasa Id nic się nie dzieje ? W innych klasach ciągle coś słychać że tu były, to zrobiły, ty brały udział itp A w Id dzieciaki prócz nauki nie mieli i nie mają nic prócz nauki . Czyżby nieodpowiednia Pani wychowawczyni której nie za bardzo się chce cokolwiek zorganizować dzieciakom ? Aby tylko odpękać swoje godziny i do domu . Mam nadzieje ze w klasie II będzie zmieniona wychowawczyni , bo jest tragedia . Tak twierdzi większość rodziców dzieciaków którzy uczą się w tej klasie . Pozdrawiam pomysłowych i zaangażowanych w swoją pracę nauczycieli i życzę wszystkiego dobrego .
Pani Małgorzato popieram Pani wypowiedź .