środa, 17 kwietnia 2024

Wiadomości

  • 16 komentarzy
  • 20387 wyświetleń

Dożynki Powiatowe 2005

W dniu 18 września 2005r. po raz VII odbyły się dożynki powiatu grajewskiego. W br. dożynki zorganizowane zostały w Radziłowie, a ich organizatorami obok Jarosława Augustowskiego - Starosty Grajewskiego byli: Kazimierz Gwiazdowski - Wójt Gminy Radziłów i Ksiądz kanonik Jan Grochowski - Proboszcz Parafii pw. Św. Anny w Radziłowie.

Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się mszą św. celebrowaną przez Księdza Prałata Jerzego Abramowicza – Kustosza Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łomży. Nabożeństwo uświetnił Chór z Parafii Trójcy Przenajświętszej w Grajewie pod dyrekcją Pana Rafała Sulimy.

Starostami dożynek byli: Pani Katarzyna Olszewska z miejscowości Glinki gm. Radziłów, gdzie wraz z mężem Tadeuszem prowadzi jedno z największych w powiecie gospodarstwo rolne nastawione na produkcję mleka oraz Pan Czesław Włodkowski ze wsi Konopki gm. Radziłów, gdzie wraz z żoną Janiną prowadzą gospodarstwo rolne również nastawione na produkcję mleka.

Jednym z punktów programu był konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Komisja konkursowa pod przewodnictwem ks. Prałata Jerzego Abramowicza brała pod uwagę oryginalność, nawiązanie do tradycji oraz do obchodzonego aktualnie roku liturgicznego. Przyznano 3 pierwsze miejsca. W kategorii „liturgiczne” I miejsce zajął wieniec ze wsi Karwowo, parafia Radziłów. I miejsce w kategorii „tradycyjne” zajął wieniec ze wsi Konopki, parafia Radziłów, oraz I miejsce w kat. ”współczesne” zajął wieniec zrobiony przez mieszkańców wsi Mścichy, parafia Radziłów. Wykonawcy wieńców zostali nagrodzeni dyplomami oraz nagrodami książkowymi. II miejsce przypadło w udziale wsi Łoje Awissa, a III wsi Niedźwiadna.

Jak co roku wręczono nagrody rzeczowe i dyplomy największym dostawcom mleka za rok 2004. Należą do nich: Krzysztof Paszkowski z Rajgrodu, Tadeusz Olszewski z Glinek gm. Radziłów, Jan Zawadzki ze wsi Ciemnoszyje gm. Grajewo, Bogusław Łempicki ze wsi Świdry Awissa gm. Szczuczyn i Antoni Męczkowski ze wsi Bagienice. Nagrody wręczył Przewodniczący Rady Nadzorczej „Mlekpolu” Jan Filipkowski.

Również Starosta Grajewski uhonorował nagrodami rzeczowymi i dyplomami najlepszych rolników. Są to: Pan Leszek Demby ze wsi Boczki gm.Grajewo (hodowla trzody chlewnej), Pan Jarosław Niebrzydowski ze wsi Uścianki gm.Grajewo (hodowla owiec), Pan Bogdan Bujnowski ze wsi Sołki gm.Rajgród (producent żywca wołowego), Pan Bogusław Łempicki ze wsi Świdry Awissa gm. Szczuczyn (największe wykorzystanie funduszy unijnych na rozwój i modernizację, produkcja mleka), Pani Teresa Nasiadka ze wsi Uścianki gm.Grajewo (gospodarstwo agroturystyczne, ekologiczna uprawa warzyw i owoców) oraz Pan Marek Milewski z Woźnejwsi gm. Rajgród ( gospodarstwo agroturystyczne, wielokierunkowe)

W części artystycznej zaprezentowały się: Orkiestra dęta OSP Grajewo, Młodzież szkolna z Radziłowa i Szczuczyna, Zespól „Kłosek” z Niećkowa Zespół „Grajewianie” oraz „Paka z Grajewa”. W godzinach wieczornych wystąpił zespół Power Dance.

W trakcie dożynek zorganizowane były stoiska wystawowe sprzętu rolniczego oraz stoiska firm i instytucji współpracujących z rolnictwem oraz prezentujące twórczość ludową. Swoje stoiska zorganizowały: Spółdzielnia Mleczarska „MLEKPOL” w Grajewie, Pracowniczy Ośrodek Maszynowy w Augustowie, PPHU „JĘDRUŚ” – w Rajgrodzie, „PROVIMI” w Grajewie, Bank PBH O/Grajewo, Klub Animatorów Tradycji z Rudy gm.Grajewo, Salon ERA GSM w Grajewie. Piękne stoisko wystawowe zaprezentowała Piekarnia Pana Skrodzkiego ze wsi Konopki gm.Grajewo.

Głównymi sponsorami dożynek byli: Spółdzielnia Mleczarska „MLEKPOL” w Grajewie, Masarnia „EUROPA” w Rajgrodzie, Masarnia „ZAGŁOBA” w Grajewie oraz Bank PKO BP S.A. O/Grajewo. Pozostali sponsorzy to: Bank PKO BP S.A. Oddział Korporacyjny w Łomży Bank PBH O/Grajewo, „PROVIMI” w Grajewie, PPHU „JĘDRUŚ” w Rajgrodzie, TUiR UNIQA w Łomży, Pracowniczy Ośrodek Maszynowy w Augustowie, Biuro Notarialne Pana Renalda Arasimowicza w Grajewie, Salon ERA GSM w Grajewie, Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe „UNIROL”, Przedsiębiorstwo Drogowo Mostowe „UNIDROG”, oraz piekarnie : „Rarytas” w Radziłowie; „Chleb Szczuczyński” w Szczuczynie, w Konopkach, w Wąsoszu, Rajgrodzie i Grajewie. Pomocy w organizacji dożynek udzieliły następujące zakłady i instytucje: Szkoła Podstawowa w Radziłowie, Gimnazjum Publiczne w Radziłowie, Zespół Szkół w Niećkowie, Miejski Dom Kultury w Grajewie, Chór z Parafii Trójcy Przenajświętszej w Grajewie, Orkiestra OSP w Grajewie, Komenda Powiatowa Policji, OSP w Radziłowie i Posterunek Policji w Radziłowie.

Organizatorzy dożynek jeszcze raz serdecznie dziękują sponsorom i instytucjom, które udzieliły pomocy w organizacji dożynek oraz gościom, a przede wszystkim rolnikom powiatu grajewskiego, ponieważ dożynki są ich świętem i uznaniem dla ich rolniczego trudu.

Antoni Milewski

- Cieszę się, że mamy okazję spotkać się w tym roku w Radziłowie na dożynkach powiatu grajewskiego. Impreza jest udana. Odbywa się ona już od siedmiu lat, co roku w innej miejscowości. Dopisała nam również pogoda. Jest to okazja do świętowania, wspólnego spędzenia czasu, do spotkania naszych społeczności. Podczas tego święta mogą zaprezentować się lokalne zespoły artystyczne, twórcy, producenci, organizacje z regionu – mówił zadowolony z udanych obchodów Wójt Gminy Radziłów Kazimierz Gwiazdowski.

foto 4, 7, 22, 23, 24 - ZPiT "Grajewianie"
foto 9 - stoisko Klubu Animatorów Tradycji Bioregion Biebrza z Rudy (www.katbb.org.pl)
foto 16 - stoisko producenta wyrobów piekarskich i ciastkarskich - Piekarnia Konopki
foto 17 - kapela "Paka z Grajewa"
foto 20 - stoisko firmy "Jędruś" z Rajgrodu - A. Mikulski właściciel


e-Grajewo.pl


wtorek, 16 kwietnia 2024

Ruszyły patrole motocyklowe

Komentarze (16)

kto bedzie?jakis zespoł mi chodzi?
bedzie grał?

piotrek, jedziemy do radzilowa na dozynki?? bo w soltmanach nie ma:P

a piekarnia konopki to gdzie zdjęcia ?????????????

czemu tak malo zdjec jest z tej imprezy !!!!!!!!!!!!!

alleee suuper było, bawiliśmy się do chyba 12 w nocy jeszcze przy zespole !!!

ja spiewalam tam w chorze ale dlaczego nie ma naszego zdjecia i nikt o nas nie wspomniał, przecież specjalnie tam pojechaliśmy. To my chor z Trojcy Świtej!

pani redaktor..prosze nich pani dozuci tych fotek z wystepu GRAJEWIAN bardzo ładnie tanczyli ;) brava dla nich :)

Ta sala ginnastyczna to w budowie?

o dzięki, dzięki, dzięki :):):)

CZy piekarnia Konopki się nie wystawiła? takie maja piekne bochny.

A zespół Kłosek z Niećkowa gdzie jest? Tylko swoje chwalicie..............

fajne fotki a szczególnie te dwie laski na 9 fotce:D blondynka i brunetaka

super impreza! gratulacje:)

więcej zdjęć grajewian!!!!!!!!!!!!!!!!111

mi podoba sie najbardziej blądynka

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.