Wiadomości

Dożynki Diecezjalne

                                                                                      
                                                            
W dniu 14 września 2008r. w Kościele pw. MBNP w Grajewie odbyły się Dożynki Diecezjalne połączone z X Dożynkami Powiatowymi. Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się Mszą Świętą celebrowaną przez Pasterza Diecezji Łomżyńskiej Księdza Biskupa Stanisława Stefanka – głównego  organizatora dożynek. Ponadto współorganizatorami Święta Dziękczynienia za tegoroczne zbiory były: Parafia pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Grajewie, Wójt Gminy Grajewo, Burmistrz Grajewa oraz Starosta Grajewski.
         Galeria zdjęć               
Starostami dożynek byli: Pani Małgorzata Mudrak  ze  wsi Kol.Konopki i Pan Marek Klimaszewski ze wsi Koty Rybno. W uroczystości, oprócz mieszańców naszego powiatu uczestniczyło m.in. ok. 100. delegacji   z  parafii diecezji łomżyńskiej z pięknymi wieńcami dożynkowymi. Tradycyjnie już odbył się konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Komisja konkursowa pod przewodnictwem ks. Prałata Jerzego Abramowicza oceniła wieńce w 2. kategoriach: „wieńce tradycyjne” i „wieńce współczesne”. Przyznano po 5 wyróżnień w ocenianych kategoriach. W kategorii „ wieńce tradycyjne ” wyróżnienia otrzymali  mieszkańcy  parafii: Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Grajewie, w Szepietowie, Rzewnie, Sypniewie i Przytułach. Natomiast w kategorii „wieńce współczesne” wyróżnienia otrzymali  mieszkańcy  parafii:  w Rajgrodzie, Trójcy Przenajświętszej w Grajewie,  Tykocinie, Dąbrowie i Czyżewie.  Wykonawcy wieńców zostali nagrodzeni dyplomami oraz nagrodami książkowymi.

Jak co roku wręczono nagrody rzeczowe i dyplomy największym producentom- dostawcom mleka z terenu powiatu grajewskiego. Należą do nich: Zakład Doświadczalny w Biebrzy, Tadeusz Olszewski - Glinki gm.Radziłów, Jan Zawadzki -  Ciemnoszyje gm.Grajewo,  Krzysztof Paszkowski - Rajgród, Tadeusz  Skrodzki i Waldemar Modzelewski -  Cyprki gm.Grajewo, Lech Rydzewski - Miecze gm.Rajgród, Robert Karwowski -  Mikuty gm. Radziłów, Marek Filipkowski  Chojnowo gm. Szczuczyn i Krzysztof  Wierciszewski -  Bukowo gm.Wąsosz.
Tradycyjnie już Starosta Grajewski uhonorował nagrodami rzeczowymi i dyplomami wyróżniających się rolników  z terenu powiatu grajewskiego oraz największą firmę w branży rolniczej. 
W br są to: Dorota Czapska z Przechód gm.Grajewo, Krzysztof Zalewski z Sikory gm.Grajewo, Jarosław Niebrzydowski z  Uściank  gm.Grajewo, Jan Zawadzki z Ciemnoszyj gm.Grajewo, Bogdan Klimaszewski z Klimaszewnicy gm.Radziłów, Marcin Kuczyński z Mieczy gm.Rajgród,    
Józef Malinowski z Bzur gm.Szczuczyn, Łukasz Maciorowski z Ciemnoszyj gm.Grajewo,   Mariusz Zawistowski z Toczyłowa gm.Grajewo oraz  Andrzej Mikulski – PPHU Jędruś” w Rajgrodzie.

W trakcie dożynek zorganizowane były stoiska wystawowe sprzętu rolniczego oraz stoiska firm i instytucji współpracujących z rolnictwem  oraz prezentujące   twórczość ludową. Swoje stoiska zorganizowały m.in.: Spółdzielnia Mleczarska „MLEKPOL” w Grajewie, PPHU „JĘDRUŚ”  w Rajgrodzie,   Wojewódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie i Zespół Doradztwa Rolniczego w Grajewie, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa O/Grajewo, Podlaska Izba Rolnicza O/Grajewo,  KRUS O/Grajewo, Stacja Hodowli i Unasieniania Zwierząt O/ Piątnica.


Organizatorzy dożynek jeszcze raz serdecznie dziękują sponsorom i instytucjom, które udzieliły pomocy w organizacji dożynek oraz gościom, a przede wszystkim rolnikom Diecezji Łomżyńskiej, dożynki  bowiem są  ich świętem i uznaniem dla ich rolniczego trudu.

W uroczystościach  dożynkowych uczestniczyli dostojni goście, a wśród nich m.in.  księża z terenu Diecezji Łomżyńskiej, parlamentarzyści, przedstawiciele władz państwowych  oraz władze samorządowe wszystkich szczebli.


Galeria zdjęć


e-Grajewo.pl
 

wtorek, 23 lipca 2024

Ogłoszenie UM w Grajewie

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.